Sandor Traier, Liceul "Teoretic Lucian Blaga", Oradea

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Sandor Traier, Liceul "Teoretic Lucian Blaga", Oradea

Mesajde sandor_traier » 28 Dec 2008, 18:33

Materialul a fost pregatit pentru clasa a IV-a, dar consider ca se poate folosi si la clase mai mici sau chiar mai mari. Cuprinde o parte de prezentare si ilustrare a instrumentelor muzicale ce alcatuiesc orchestra simfonica, prin cateva informatii esentiale si sunetul produs de fiecare, precum si o parte de evaluare sub forma unui mic test grila.
Pentru o mai usoara utilizare a prezentarii:
Click pe numele instrumentului pentru a primi informatii!
Click pe caseta text pentru a o elimina!
Click pe difuzor pentru a asculta sunetul produs de instrument!
La testul de evaluare, click pe butoane! Raspunsurile gresite se vor colora in rosu, iar cele corecte vor primi cate o iconita.
Materialul se vrea si un indemn la a vizita salile de concert si a asculta si muzica clasica.
sandor_traier
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Oct 2006, 22:44

Mesajde constantanistor » 28 Dec 2008, 19:25

Felicitari, d-le Traier! Un material deosebit de bine realizat si foarte util pentru educatia muzicala aelevilor. Va doresc mult succes in acest concurs si va notez cu punctajul maxim.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Mesajde efodorean » 28 Dec 2008, 19:26

Superb!...O adevarata incantare.

Felicitari!...Succes la concurs!
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde sasa » 28 Dec 2008, 20:51

Ai realizat o prezentare riguros organizata. Corelarea dintre imagine si sunet este impecabila. Transmiterea informatiilor e eficace. Elevii invata lectia ceruta de programa, in scurt timp, foarte usor. Felicitari !
Avatar utilizator
sasa
 
Mesaje: 23
Membru din: 31 Ian 2006, 17:38

Mesajde kapuselvira » 28 Dec 2008, 21:16

O realizare remarcabila, utila si atractiva pentru elevi! Apreciez organizarea continutului, calitatea imaginilor si a sunetelor, dar si evaluarea interactiva! Felicitari sincere pentru suportul educativ eficient si mult succes!
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38

Mesajde igtataru » 28 Dec 2008, 21:53

Remarcabilă prezentare a instrumentelor muzicale prin sunete, imagini şi informaţii bine organizate astfel încât lecţia este utilă atât elevilor din clasele mici cât şi celor mai mari. Sincere felicitări şi să aveţi mult succes la concurs!
igtataru
 
Mesaje: 31
Membru din: 16 Aug 2005, 01:05

O lectie de nota 10

Mesajde elenapop » 29 Dec 2008, 11:42

Aceasta lectie merita de doua ori nota 10. Un 10 cu felicitari din partea elevilor si un alt 10, din partea cadrelor didactice. Ascultand fiecare instrument m-am gandit la faptul ca bunul Dumnezeu a gasit oameni speciali care sa poata sa impartaseasca frumusetea muzicii noua, celor care nu am avut privilegiul de a utiliza un instrument muzical. Trebuie sa fii cu totul specila daca ai fost ales sa canti la un instrument, fie el un acordeon sau chiar o muzicuta. Fiti binecuvantati, muzicieni!
elenapop
 
Mesaje: 25
Membru din: 03 Iul 2006, 15:44

Urare

Mesajde alayyya » 29 Dec 2008, 14:15

FELICITARI! Să vă dea Domnul noroc!
Avatar utilizator
alayyya
 
Mesaje: 44
Membru din: 31 Mai 2006, 15:05
Localitate: Onesti

Mesajde emil » 29 Dec 2008, 17:10

sasa scrie:Ai realizat o prezentare riguros organizata. Corelarea dintre imagine si sunet este impecabila. Transmiterea informatiilor e eficace. Elevii invata lectia ceruta de programa, in scurt timp, foarte usor. Felicitari !

Eu va felicit stimate coleg pentru fair-play!

Toate materialele prezentate sunt interesante, dovedesc munca, gandire, pricepere. Va felicit pe toti pentru seriozitate si pentru faptul ca ati adus in aceasta expozitie, modele demne de urmat!
Asteptam comentarii la fiecare lucrare, asteptam si lucrari noi!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Comentarii

Mesajde marmar » 30 Dec 2008, 08:20

Materialul a fost deja experimentat in cadrul lectiilor de educatie muzicala. Efectul, ne dam seama, ca a fost unul formativ, tinand cu sufletul la gura toti elevii. Desigur acest fapt se datoreaza autorului, care a depus efort si a demonstrat profesionalism. Orele dedicate acestui material trebuie neaparat sa se recupereze prin sustinerea noastra!
Stimate coleg! Va felicit din suflet. In prag de sarbatori va urez un an bogat, sa aveti parte de tot ce e mai frumos pe lume.
Cu drag, Marin M. 8)
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Stimate d-le Traier,

Mesajde valinico » 30 Dec 2008, 16:47

Eu am utilizat deja materialul dvs. si reusita activităţii a fost asigurată! Este un material minunat, o prezenţă virtuală în sala de concert ! Mic sau mare, tânăr sau nu prea, toţi cred că trăiesc emoţia şi fascinaţia lumii instrumentelor muzicale! Vă felicit şi vă mulţumesc pentru munca depusă , dar şi pentru bunătatea de a pune la dispoziţia tuturor un astfel de material didactic deosebit de valoros! La mulţi ani!
valinico
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Dec 2006, 12:52

Mesajde grigore_geta » 30 Dec 2008, 23:13

Felicitari pentru stradanie, idei, capacitati de operare in pps. Felicitari si organizatorilor concursului, care ii stimuleaza pe cei care muncesc voluntar pentru a ne darui aceste materiale minunate, pe care le folosim la clasa.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde sandor_traier » 31 Dec 2008, 15:50

Va multumesc tuturor si celor vazuti si celor nevazuti!
Sa aveti parte de un An Nou mai bun, cu pace si liniste in suflet si cu multa dragoste in inima!
La multi ani!
Sandor Traier
sandor_traier
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Oct 2006, 22:44

felicitari!

Mesajde inteleapta » 03 Ian 2009, 14:34

este o bucurie a sufletului ceea ce ati creat aici!
va multumesc pentru aceasta bucurie... omenirea are nevoie de profesionisti sensibili ca dvs!
inca odata
FELICITARI!
inteleapta
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Apr 2008, 11:27

Mesajde nora45o » 03 Ian 2009, 20:19

Este un material absolut remarcabil! Nu stiu ce aprecieri, altele decat cele ce s-au facut deja, as mai putea face, astfel incat sa-mi exprim incantarea! Poate, daca v-as spune ca sunt educatoare si ca m-am straduit, mereu, sa le formez copiilor reprezentari cat mai aproape de realitate despre sunetele produse de instrumentele muzicale, iar materialul dumneavoastra ma va ajuta, in sfarsit, sa si reusesc s-o fac, eficient. Va multumesc!
nora45o
 
Mesaje: 35
Membru din: 10 Dec 2007, 20:37

Următorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori