Salutul copiilor la intrarea in clasa

Salutul copiilor la intrarea in clasa

Mesajde marmar » 06 Apr 2007, 17:59

:?: Cum se saluta copiii D-stra la intrarea in clasa? Eu am pus in aplicatie mai multe forme de organizare. Vreau sa vad ce spuneti D/stra, apoi ma destainui si eu 8)
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: Salutul copiilor la intrarea in clasa

Mesajde stela_stela » 06 Apr 2007, 20:16

marmar scrie::?: Cum se saluta copiii D-stra la intrarea in clasa? Eu am pus in aplicatie mai multe forme de organizare. Vreau sa vad ce spuneti D/stra, apoi ma destainui si eu 8)

Ma-m gîndit că ar fi bine şi frumos o atingere de obraz,din ambele părţi.Voi încerca cu elevii să văd.....
stela_stela
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Feb 2007, 23:19

Re: Salutul copiilor la intrarea in clasa

Mesajde marmar » 06 Apr 2007, 20:28

stela_stela scrie:
marmar scrie::?: Cum se saluta copiii D-stra la intrarea in clasa? Eu am pus in aplicatie mai multe forme de organizare. Vreau sa vad ce spuneti D/stra, apoi ma destainui si eu 8)

Ma-m gîndit că ar fi bine şi frumos o atingere de obraz,din ambele părţi.Voi încerca cu elevii să văd.....

:roll: Un fel de sarut fara buze... Interesant. De ce nu? Ii va apropia si mai mult, se vor simti nu doar teoretic- frati. Multumesc. Interesant. Mai astept si alte forme. :roll:
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde gica_ionescu » 06 Apr 2007, 21:33

-Buna dimineata R mare de tipar! spun eu.(La abecedar suntem la litera respectiva) Copiii rad.
Daca intr-o zi uit, ma saluta cu aceeasi formula dar cu litera din acea zi.

Noua ni se pare amuzant. Dar de gustibus...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde marmar » 07 Apr 2007, 11:50

gica_ionescu scrie:-Buna dimineata R mare de tipar! spun eu.(La abecedar suntem la litera respectiva) Copiii rad.
Daca intr-o zi uit, ma saluta cu aceeasi formula dar cu litera din acea zi.

:roll: Noua ni se pare amuzant. Dar de gustibus...

Foarte interesant si cit e de frumos sa imcepi ziua cu zimbeta pe fata
:D
Ne jucam cu elevii de-a aventura de dimineata. Stabilim prin numarare 2 cercuri, dupa care elevii plasati unul in fata celuilalt, la comanda moderatorului Rotatie, se misca in directia acelor de ceasornic, se saluta cu cel intilnit in cale, dorindu-i o zi buna, dispozi'ie, succese, bafta, multe surprize... Alta data le propun sa-si spuna cite un compiment alaturi de salutul. PS. Salutindu-se, le propun sa nu uite de mina calda, de imbratisare, de un sarut pe obraz.
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde marian_dorin » 08 Apr 2007, 17:46

Este foarte super si interesant ce se spune pe forum despre acest subiect...

Este unul la care nici nu m-am gandit , dar poate ca o sa incerc si eu unele variante din ce s-au spus... :))

Felicitari celei care a propus acest subiect spre "dezbatere" !

Marian din Sibiu
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marmar » 10 Apr 2007, 11:37

marian_dorin scrie:Este foarte super si interesant ce se spune pe forum despre acest subiect...

Este unul la care nici nu m-am gandit , dar poate ca o sa incerc si eu unele variante din ce s-au spus... :))

Felicitari celei care a propus acest subiect spre "dezbatere" !

Marian din Sibiu

:!: Imi pare bine ca i-a placut acest subiect lui Marian Dorin.
:roll: Mariana Marin, Chisinau
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde gica_ionescu » 12 Apr 2007, 11:51

Si eu iti multumesc pentru ca ne-ai impartasit experienta ta! Mi-au placut ideile tale si imi doresc sa le aplic.
Eu mai am un joc de energizare pe care copiii l-au numit ,,Zambitorul".
Copiii sunt asezati in cerc. Ma alatur lor. Eu bat din palme o data spre vecinul din stanga care va bate aproape concomitent si ne privim in ochi si ne zambim. Acesta se intoarce spre colegul de langa el si procedeaza la fel. Se continua pana cand se ajunge la mine si se incheie.
Dureaza 2 minute si efectele sunt de destindere si energizare.
Important este contactul vizual si zambetul.

Un alt joc ,,Iese soarele" . Copiii in cerc .Eu spun:,,Iese soarele pentru copiii cu ochii caprui" Ei ies in cerc si noi ii aplaudam.,, Iese soarele pentru copiii cu pantofiori albi"
Se schimba comanda in functie de colectiv, inspiratie ...

Sunt o multime de jocuri de energizare pe care le-am invatat la cursuri de formare pe metode active.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde marmar » 12 Apr 2007, 20:45

gica_ionescu scrie:Si eu iti multumesc pentru ca ne-ai impartasit experienta ta! Mi-au placut ideile tale si imi doresc sa le aplic.
Eu mai am un joc de energizare pe care copiii l-au numit ,,Zambitorul".
Copiii sunt asezati in cerc. Ma alatur lor. Eu bat din palme o data spre vecinul din stanga care va bate aproape concomitent si ne privim in ochi si ne zambim. Acesta se intoarce spre colegul de langa el si procedeaza la fel. Se continua pana cand se ajunge la mine si se incheie.
Dureaza 2 minute si efectele sunt de destindere si energizare.
Important este contactul vizual si zambetul.

Un alt joc ,,Iese soarele" . Copiii in cerc .Eu spun:,,Iese soarele pentru copiii cu ochii caprui" Ei ies in cerc si noi ii aplaudam.,, Iese soarele pentru copiii cu pantofiori albi"
Se schimba comanda in functie de colectiv, inspiratie ...

Sunt o multime de jocuri de energizare pe care le-am invatat la cursuri de formare pe metode active.

:P Super! Imi plac jocurile tale. Am si eu un joc asemanator cu al tau. Asa si se numeste> Salutul de dimineata.
Le zic- Cei care au venit azi cu microbuzul la scoala- sa aplaude!
Cei care au venit pe jos- tropaiesc, cei care au baut ceai de dimineata- sar in sus, cei care au sarutat parintii- transmit pupici colegilor prin aer. etc. :!: :!: :!: Cu soarele, sa stii ca e o varianta mai frumoasa!
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde gilda53 » 21 Apr 2007, 11:22

Copiii mei( clasa a IV-a) se saluta cu un "Buna, ....", toti raspunzand la salutul unui coleg care intra in clasa pronuntandu-i numele si in acelasi timp facand gesturi prietenoase cu mana, cel salutat intreband ce fac sau cum se simt.Baietii isi strang mana , barbateste.La plecare niciodata nu uita sa ureze"O zi buna!"lor si celor intalniti in cale:cadre didactice, personal de paza, femei de serviciu, colegii de la gimnaziu care isi fac serviciul pe scoala
Acelasi lucru se intampla daca plecam intr-o vizita, intr-o excursie sau daca ii trimit la secretariat ori la biblioteca sa rezolve vreo problema .
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde dana_t » 21 Apr 2007, 14:25

Frumos subiect!
Eu dau mana cu fiecare, atunci cand vine la scoala, ne uitam in ochi si ne salutam: "Buna dimineaza, X!", "Buna dimineata, Y!"...Iar ei raspund "Buna dimineata". Dupa felul cum intind mana simt daca sunt in apele lor, daca au vreo teama, etc...

Apoi, la inceputul orei, salutul este urmatorul: "Buna dimineata, dragi copii!", iar ei raspund: "Buna dimineata, draga doamna invatatoare!". Atunci cand ne salutam, deschidem bratele larg si apoi le apropiem, ca intr-un gest de imbratisare.

La plecare iarasi evem un salut, dau din nou mana cu fiecare si spun: "La revedere, X!", "La revedere, Y!", iar ei raspund "La revedere!". Stiu, e putin controversat acest "La revedere", dar eu chiar vreau sa-i revad pe copii a doua zi si mi se pare mai "uman" decat expresia seaca "Buna ziua"...

Daca intra cineva in clasa, in micul nostru Univers, copiii se ridica si saluta: "Buna dimineata/ziua drag oaspete!"...

Deci, la...revedere, dragi colegi! :lol:
Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde marian_dorin » 22 Apr 2007, 18:48

dana_t scrie:Frumos subiect!
Eu dau mana cu fiecare, atunci cand vine la scoala, ne uitam in ochi si ne salutam: "Buna dimineaza, X!", "Buna dimineata, Y!"...Iar ei raspund "Buna dimineata". Dupa felul cum intind mana simt daca sunt in apele lor, daca au vreo teama, etc...

Apoi, la inceputul orei, salutul este urmatorul: "Buna dimineata, dragi copii!", iar ei raspund: "Buna dimineata, draga doamna invatatoare!". Atunci cand ne salutam, deschidem bratele larg si apoi le apropiem, ca intr-un gest de imbratisare.

La plecare iarasi evem un salut, dau din nou mana cu fiecare si spun: "La revedere, X!", "La revedere, Y!", iar ei raspund "La revedere!". Stiu, e putin controversat acest "La revedere", dar eu chiar vreau sa-i revad pe copii a doua zi si mi se pare mai "uman" decat expresia seaca "Buna ziua"...

Daca intra cineva in clasa, in micul nostru Univers, copiii se ridica si saluta: "Buna dimineata/ziua drag oaspete!"...

Deci, la...revedere, dragi colegi! :lol:
Dana


Ce frumos ai spus-o , Dana !...

Felicitari tie!!!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde livioara » 01 Mai 2008, 22:43

Iata un topic pe care azi l-am descoperit si care mi se pare foate util. Si pentru incepatori si pentru cei cu ani multi de experienta. De multe ori familia si chiar scoala, nu pune un accent foarte mare pe acest aspect, al salutului intre colegi. Se insista pe salutul adultilor dar cu colegii mai putin. Dar iata, aici, cateva idei extraordinare, pe care nu le-am stiut, dar pe are le voi aplica. Cu siguranta conflictele dintre ei se vor reduce simtitor. Cine mai are vreo propunere?
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde marmar » 02 Mai 2008, 06:39

Salutul în lanţ.
Copiii, aranjaţi în cerc mare, exclamă într-un mod rapid formule de salut cât mai originale, se permit şi în limbi moderne, prin gesturi, fie cu surprize. Condiţia de bază este să fie prezent cuvântul-adresare!
De exemplu:
Salut, curioşilor! Neaţa, frumoşilor! Noroc, fraţilor! Salve, gâgâlicilor! Beau matin, deştepţilor! Good morning, iubitorilor de carte! Ciao, celor care ştiu înmulţirea! Privet, celor care au învăţat poezia!, etc.
Efectul este unul de energizare. Succesul pentru toata ziua este garantat! Cu siguranta că există şi anumiţi factori de risc, dar funcţia cadrului didactic este de a ţine in mâini situaţia şi a o ghida spre efectul energizării şi bunei dispoziţii.
Cu respect, M.M, Chişinău.
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde coelera » 02 Mai 2008, 09:35

Va multumesc tuturor pentru ideile grozave pe care mi le-ati dat si mie, si altora.
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori