salariul de merit

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

salariul de merit

Mesajde stef-ana » 07 Sep 2006, 18:02

Salut, sunt Stefi din Craiova si as dori o informatie . am luat anul acesta, din ianuarie salariul de merit si as vrea sa stiu daca-l iau pana la sfarsitul anului 2006 sau este pana in septembrie exclusiv :P
stef-ana
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Sep 2006, 20:04

Salariul de merit

Mesajde alena » 07 Sep 2006, 18:11

Salariul de merit se da pe un an, deci il iei timp de 12 luni.
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde ciaciru » 08 Sep 2006, 22:11

adica il vei lua pana in decembrie, inclusiv.
ciaciru
 
Mesaje: 19
Membru din: 23 Iun 2006, 22:21

Mesajde rosioru » 08 Sep 2006, 22:25

Daca in septembrie v-ati mutat la alta scoala trebuie sa insistati sa vi se ia in calcul la salariul de baza (pana in decembrie 2006 inclusiv) si salariul de merit. Exista prin Constanta o "practica" conform careia daca te transferi la alta scoala nu ti se transfera si salariul de merit (ci doar gradatia de merit) pe motiv ca nu nu sunt bani la centrul contabil de care apartine noua scoala.
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde mitzone » 09 Sep 2006, 09:24

Salariul de merit se atribuie la nivel de unitate scolara.
Numarul se salarii de merit reprezinta un procent din numarul salariatilor din unitatea respectiva. El se atribuie la nivelul scolii de catre C.A. in urma evaluarii dosarului depus dupa criteriile de evaluare stabilite tot in scoala. Daca te muti la lta scoala il pierzi, pentru l-ai obtinut in alta parte.
Gradatia de merit are alt statut, ea este atribuita la nivel jnational si este valabila.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde rosioru » 09 Sep 2006, 09:45

Daca te muti la lta scoala il pierzi, pentru l-ai obtinut in alta parte.

Imi permit sa va contrazic stimata colega ("mitzone") pentru ca am fost un astfel de "caz". La 1 sept. 2003 m-am trasferat la alta scoala din mun. Constanta avand inscris in cartea de munca decizia CA prin care mi se aproba acordarea salariului de merit. La incheierea cartii de munca in momentul transferului nu se da nicio decizie pentru incetarea platii salariului de merit deorece este ilegal (nu se prevede nicaieri acest lucru/ salariul se acorda de la 1 ian. -31 dec.). In momentul in care am ajuns la noua scoala secretariatul mi-a adus la cunostinta ca nu imi ia salariul de merit in calcul. De ce? Pentru ca "nu sunt bani". De fapt este vorba de intocmirea unor hartii suplimentare. Orice argumente am adus (inclusiv ca nu exista o decizie de incetarea platii salariului de merit) au fost nule. Am fost atunci la ISJ serviciul Contabilitate. Resposabilul de aici (uimit) mi-a explicat simplu ceea ce stiam deja, ca noua scoala trebuie sa-mi plateasca in continuare salariul de merit. Mi-a spus sa transmit secretariatului noii mele scoli sa dea un telefon la ISJ. Nu stiu nici astazi daca s-a dat telefonul. Cert este ca eu am luat salariul de merit pana la 31 dec. Se pare ca este o "politica" la nivel de tara prin care MEdC ramane cu niste bani necheltuiti.
Deci salariul de merit se transfera.
Acum daca ati patit-o in trecut sa aveti grija sa nu se repete si in viitor.
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde elenat » 09 Sep 2006, 10:32

Si la Botosani s-a procedat tot asa cum a spus MITZONE.Toate colegele care au plecat,au pierdut salariul de merit.Cred ca fiecare procedeaza dupa bunul plac.Ei motiveaza ca numarul salariilor de merit se stabileste dupa numarul cadrelor din scoala respectiva.Trebuie sa ia salariu un anumit procentaj din nr.cadrelor si deci ramane la scoala respectiva desi,nu-l mai ia nimeni.Nu e nimic clar ,ca si de altfel in alte probleme.Mi se pare totul o brambureala si degeaba apelezi la sindicat.Nu intotdeauna se implica in rezolvarea problemelor care se ivesc.
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Mesajde doina_barsan » 09 Sep 2006, 10:36

In metodologia de acordare a sal de merit este prevazuta si situatia in care beneficiarul se transfera la alta scoala. Salariul de merit i se acorda in continuare. Acest lucru este prevazut la Art 15 :
"(6) În situaţia în care personalului didactic inclusiv celui din cluburile sportive şcolare şi celui din palatele copiilor i se modifică locul de muncă, la nivelul aceluiaşi judeţ/al municipiului Bucureşti, acesta îşi păstrează salariul de merit.
(7) Aceleaşi drepturi le are şi personalul detaşat în alte judeţe."
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde rosioru » 09 Sep 2006, 13:51

Nu am stiut despre aceasta prevedere legala.
Daca ea exista de ce nu se aplica in toate unitatile scolare, cultivandu-se in schimb "legenda" ca acest salariu de merit nu se transfera? :!: :!:
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde doina_barsan » 09 Sep 2006, 15:56

Mai mult, daca beneficiarul salariului de merit obtine , intre timp, gradatie de merit, salariul de merit se acorda altui cadru didactic al scolii respective . Deci, sal de merit "nu se pierde" la nivelul unitatii respective.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde mitzone » 09 Sep 2006, 17:51

Multumesc Doina pentru lamurire. Imi va fi de folos!
Mai ai poze cu pisoi?
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde mitzone » 09 Sep 2006, 17:51

Multumesc Doina pentru lamurire. Imi va fi de folos!
Mai ai poze cu pisoi?
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde doina_barsan » 09 Sep 2006, 21:14

mitzone scrie:Multumesc Doina pentru lamurire. Imi va fi de folos!
Mai ai poze cu pisoi?

1.Cu placere, mitzone!
2. Da, mai am :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabiec » 10 Sep 2006, 16:51

doina_barsan scrie:Mai mult, daca beneficiarul salariului de merit obtine , intre timp, gradatie de merit, salariul de merit se acorda altui cadru didactic al scolii respective . Deci, sal de merit "nu se pierde" la nivelul unitatii respective.



Bun, dar cat timp poate tergiversa acest transfer? De 5 luni se tot amana se tot amana, pana cand probabil se va pierde pe ...drum. Ce e de facut? Inspectoratul intarzie nejustificat transferul salariului de merit al unui coleg caruia i s-a aprobat gradatia, urmatoarei persone care indeplineste conditiile legale pt a i se acorda salariul de merit.
gabiec
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Sep 2005, 20:54

Mesajde clapa_valentina » 10 Sep 2006, 19:09

In mod normal nu ar trebui sa tergiverseze in nici un fel.
In urma cu cativa ani am fost in aceeasi situatie, am avut reducere de activitate la o unitate scolara si m-am titularizat in alta. De la 1 septembrie toate drepturile salariale (inclusiv salariul de merit) mi-au fost acordate la noua unitate scolara fara sa fac nici un demers in acest sens.
Mi se pare o mare prostie din partea celor care ar trebui sa cunoasca legea sa nu o aplice nu sa lanseze legende despre faptul ca salariul de merit nu se transfera! Nu e de lasat si trebuie insistat pana cand se aplica prevederile legale.
clapa_valentina
 
Mesaje: 240
Membru din: 29 Aug 2006, 18:19

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron