Salariu de instalare

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Mesajde voiculescu » 02 Feb 2007, 20:57

MII de scuze domnului juris.
Sunt din Olt si abia anul acesta s-au acordat prime de instalare suplinitorilor repartizati computerizat.La noi ca la nimeni.
Eu m-am titularizat anul trecut si nu mai pot beneficia de aceasta prima de instalare deoarece mi-am terminat studiile in 2000.Am avut dreptul la aceasta prima in 2004 cand am fost repartizata computerizat ca suplinitoare la o scoala din judet,dar atunci nu mi s-a acordat pe motiv ca sunt suplinitoare.
Credeti ca pot cere acum aceasta prima ca pe un drept care nu mi-a fost acordat avand in vedere ca nu au trecut inca trei ani din iulie 2004?
Multumesc anticipat pentru un raspuns sau un sfat!
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal

Mesajde yda » 03 Feb 2007, 02:01

PRIMA DE INSTALARE O IA SI UN SUPLINITOR CALIFICAT. dar......o singura data in primii 5 ani de la terminarea facultatii
yda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Ian 2007, 23:30

Mesajde alinaboioglu » 12 Feb 2007, 23:37

yda scrie:PRIMA DE INSTALARE O IA SI UN SUPLINITOR CALIFICAT. dar......o singura data in primii 5 ani de la terminarea facultatii

mie nu vrea sa imi dea pe motivul ca legea e interpretabila...ajutati-ma!!!
alinaboioglu
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Feb 2007, 23:08

Mesajde cristal » 16 Feb 2007, 18:00

juris scrie:
nene2002 scrie: Prima de instalare se plateste numai de catre unitatea unde cadrul
didactic este titular???



unde scrie, dom' presedinte?




scrie in contractul colectiv de munca
cristal
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2005, 19:58

Mesajde cristal » 16 Feb 2007, 18:02

Prima de instalare se plateste numai de catre unitatea unde cadrul
didactic este titular???


scrie in contractul colectiv de munca
cristal
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2005, 19:58

Mesajde triobcatialexia » 16 Feb 2007, 21:11

prima de instalare se acorda in primii cinci ani de la obtinera diplomei de absolvire si a postului obtinut in urma concursului national, indiferent daca sunteti titular sau suplinitor calificat; aceasta se acorda de catre unitatea in care functionati , pe baza unei declaratii notariale pe propria raspundere ca nu ati mai beneficiat de aceasta suma(pt. cei care solicita prima mai tarziu de primul an si , eventual, care au functionat si in alte unitati)
triobcatialexia
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Dec 2005, 14:49

Mesajde ciaciru » 16 Mar 2007, 23:16

Domnule Juris, logic, anul acesta lucrez la o scoala oarecare: primesc prima de instalare. Anul viitor iau post de suplinitor la o alta scoala: primesc prima de instalare...
Hai, d-nule, sa fim seriosi.
ciaciru
 
Mesaje: 19
Membru din: 23 Iun 2006, 22:21

Mesajde juris » 20 Mar 2007, 10:58

ciaciru scrie:Domnule Juris, logic, anul acesta lucrez la o scoala oarecare: primesc prima de instalare. Anul viitor iau post de suplinitor la o alta scoala: primesc prima de instalare...
Hai, d-nule, sa fim seriosi.



Exact, sa fim seriosi. Prima de instalare, conform legii, se acorda o singura data. Asa ca, cel in cauza, da frumusel o declaratie pe propria raspundere, sub sanctiunile prevazute de Codul Penal, ca nu a mai beneficiat de aceasta suma. Daca minte, comite o infractiune. Cu consecintele care decurg de aici.

P. S.
Dar ce parere proasta aveti despre colegii dumneavoastra ...
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Mesajde juris » 20 Mar 2007, 11:00

cristal scrie:
juris scrie:
nene2002 scrie: Prima de instalare se plateste numai de catre unitatea unde cadrul
didactic este titular???



unde scrie, dom' presedinte?




scrie in contractul colectiv de munca




Si totusi, nu scrie.

Art. 37. Părţile contractante convin ca personalul din învăţământ să beneficieze de următoarele premii:
.......................................................................................
d) o primă de instalare, potrivit legii, indiferent de domiciliu
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Mesajde juris » 20 Mar 2007, 11:02

voiculescu scrie:MII de scuze domnului juris.
Sunt din Olt si abia anul acesta s-au acordat prime de instalare suplinitorilor repartizati computerizat.La noi ca la nimeni.
Eu m-am titularizat anul trecut si nu mai pot beneficia de aceasta prima de instalare deoarece mi-am terminat studiile in 2000.Am avut dreptul la aceasta prima in 2004 cand am fost repartizata computerizat ca suplinitoare la o scoala din judet,dar atunci nu mi s-a acordat pe motiv ca sunt suplinitoare.
Credeti ca pot cere acum aceasta prima ca pe un drept care nu mi-a fost acordat avand in vedere ca nu au trecut inca trei ani din iulie 2004?
Multumesc anticipat pentru un raspuns sau un sfat!



Da, merita sa incercati.
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Mesajde medina » 17 Sep 2007, 18:02

eu nu inteleg care sunt criteriile de stabilirea a 5 ani de la terminarea studiilor, e o prima de instalare in invatamant, deci mai logic ar fi 5 ani de la instalarea pe un post, eu am terminat in 2000, dar sunt in invatamant in primul an, deci teoretic nu am dreptul la aceasta prima, nu e corect
medina
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2007, 17:54

Mesajde medo » 30 Sep 2007, 22:14

voiculescu scrie:Lucrez de 16 ani in invatamant si nu am auzit niciodata de prima de instalare acordata unui suplinitor.
Consultati un jurist in domeniu si poate atunci veti fi lamuriti.

Necunoasterea legii nu absolva pe nimeni de efectele aplicarii ei.
Consultati Legea 128/1997 si CCM.
medo
 
Mesaje: 41
Membru din: 18 Mar 2007, 17:41

Mesajde valerica41 » 17 Oct 2007, 22:34

tot despre prima de instalare vreau sa vb si eu, sunt in inv de 12 ani si nu am primit prima asta pana acum si nici nu cred ca mai sunt sanse.Eu am intrat pe post prin repartitie si atunci cand am solicitat aceasta prima mi s-a spus ca nu pot beneficia de ea fiindca nu am dat concurs. Acesta sa fie motivul? Mai pot face ceva?
valerica41
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Dec 2006, 21:01

Mesajde mihaela_pavel1971 » 28 Oct 2007, 16:03

Regula se aplica doar pentru cei care au participat la concursul de titularizare si au obtinut peste nota 5?Unui coleg asa i s-a spus...Daca stiti altceva,postati,va rog!Multumesc.
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

Mesajde medo » 31 Oct 2007, 20:26

Legea 128/1997
ART. 51
(6) Personalul didactic de predare beneficiaz? de o prim? de instalare, o singur? dat?, la angajarea în înv???mânt prin concurs, în primii 5 ani de la absolvirea studiilor. Cuantumul acestei prime se stabile?te potrivit legii.
medo
 
Mesaje: 41
Membru din: 18 Mar 2007, 17:41

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori