Salariile de merit

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Salariile de merit

Mesajde irina165 » 15 Noi 2005, 10:40

Am si eu o intrebare. Se mai acorda salariile de merit? Am depus la scoala crerea si raportul de activitate si mi s-a spus ca le depun degeaba. Asa e?
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde marikaj » 15 Noi 2005, 11:12

pai chestia cu prima de 2% din fondul de salarii s-a suspendat in perioada iulie-dec.2005, fara a se mentiona ca dupa 1 ian.2006 se aplica, cred ca dupa suspendare urmeaza desfiintarea
asa, si ce alte forma de premiere sunt in invatamant (desi sunt si in alte domenii...) al 13-lea, salariul de merit/gradatia de merit. Hai sa nu le mai dam nimic! s- asa sunt motive doar de cearta. :twisted:

ma astept la orice!!!

Motive?

altfel nu se puteau lua fonduri pentru derularea proiectelor in derulare si care sunt deja finantate.

nu stiu. Ori eu sunt grea de cap si nu pricep cum nu sunt fonduri pentru proiecte deja finantate :shock: , ori sursele de finantare s-au scurs in alte albii, la alti bugetari amarati care nu sunt corupti precum profesorii :twisted:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde irina165 » 15 Noi 2005, 11:17

Concluzia este:
CUI II MAI TREBUIE INVATAMANTUL?
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde oana1964 » 15 Noi 2005, 14:20

marikaj scrie:pai chestia cu prima de 2% din fondul de salarii s-a suspendat in perioada iulie-dec.2005, fara a se mentiona ca dupa 1 ian.2006 se aplica


marikaj, am inteles eu gresit? mie mi s-a spus la contabilitate ca numai pe perioada vacantei nu ni se da acel 2%... m-au mintit?!??!!? :evil:
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde marikaj » 15 Noi 2005, 15:18

eu am luat 2% pentru luna IUNIE, dar fiindca plata s-a efectuat in luna iulie (pe 5-6, nu mai stiu exact) iar ulterior a venit o ordonanta cum ca s-a constatat ca s-au efectuat plati din fondul de premiere si sa ne retina!!!
ordonanta 63 specifica suspndarea oricarei forme de premiere, in afara de prima anuala in perioada IULIE - DECEMBRIE 2005.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde oana1964 » 15 Noi 2005, 16:26

mie mi s-a retinut acea prima doar pe lunile iulie si august. si mi s-a spus ca de-acum incolo nu o sa mai am minusuri pe fluturas, ca numai pe perioada vacantei nu ni se da acel 2%. da' nu m-as mira sa mi se fi spus asta doar ca sa nu mai pun alte intrebari, sau poate chiar nici colegii mei contabili nu stiau exact ce si cum.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde gica_ionescu » 15 Noi 2005, 16:27

Vom mai primi al 13 lea salariu? Sau il ratam si pe acesta? Cu el poate ne mai redresam putin...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde marikaj » 15 Noi 2005, 16:57

oana1964 scrie:mie mi s-a retinut acea prima doar pe lunile iulie si august. si mi s-a spus ca de-acum incolo nu o sa mai am minusuri pe fluturas, ca numai pe perioada vacantei nu ni se da acel 2%. da' nu m-as mira sa mi se fi spus asta doar ca sa nu mai pun alte intrebari, sau poate chiar nici colegii mei contabili nu stiau exact ce si cum.


noi nu luam niciodata 2% pe perioada vacantei de vara, iulie -august, tinand cont ca suntem in CO

ca nu o sa mai ai minusuri pe fluturas este corect in sensul ca nu mai ai alte retineri, ti-a oprit 2% primit, dar pe perioada sept.-dec. primesti salariul intreg fara acel 2 %
dupa cum inteleg eu luati fiecare cadru didactic 2% din salariu, noi luam prin rotatie, cate 10 cadre did. 2% din fondul de salarii, impartit la 10, mi se parea mai convenabil ca luam cam aceeasi suma toti si nu depindea de salariu - vezi debutatii vis-a-vis de cei cu vechime
acum mai luam praful de pe toba....
de aia am spus ca nu mai fac meditatii cu clasa a 8-a, anul trecut nu am avut nici o vacanta
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde oana1964 » 16 Noi 2005, 09:01

intr-adevar, la noi toata lumea lua acel 2%, fiecare raportat la salariul lui. nu am mai auzit sa se ia prin rotatie. 2% era o premiere de Ziua Invatatorului, pe vremea lui ceausescu, si care se dadea o singura data pe an, dar raportat la salariul anual. acum se dadea la fiecare 3 luni.
probabil asa s-a stabilit la voi la scoala, ca sa luati o suma mai mare.

si in fiecare an am luat acel 2% si pe perioada vacantei , ca il baga la salariul acela pe 3 luni odata, in iulie, cand luam banii pe iunie-iulie-august.

iar acum, cand am luat salariile pe sept. respectiv oct., au aparut niste sume cu minus pe fluturas, si mie mi s-a spus ca ne ia inapoi acel 2% din iulie si din august.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde cezi » 22 Noi 2005, 13:50

Eu sunt inca beneficiara acestui salariu de merit si va spun ca e o suma semnificativa, de aceea va sfatuiesc sa va agitati - in noiembrie - februarie se depun dosarele. pe edu. ro a aparut metodologia. din pacate s-a blocat cand am vrut sa citesc ( de 2 ori) dar poate aveti mai mult noroc
cezi
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2005, 19:13

Salarii de merit

Mesajde anahodoroaba » 24 Noi 2005, 15:48

Cererile pentru acordarea salariului de merit se depun in perioada 22-25 noiembrie. Deci, in aceste zile. Directorii unitatilor scolare au datoria de a afisa graficele de acordare a salariilor de merit si a gradatiilor de merit.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde sfetnicul » 24 Noi 2005, 21:10

Apropo de asta, maine 25.11 ar fi ultima zi de depunere a autoevaluarilor. Asa spune ordinul "ministrului de sacrificiu" Hardau.

Poate vor zice: "nu le-ati depus, nu va dam!"

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde cristina_rm30 » 01 Ian 2006, 00:38

Se acorda salarii de merit, dar in multe scoli ele revin intai directorilor si probabil celor din consiliul de administratie al scolilor, cu schimbul. Cel mai bine este sa lucrezi, sa ai rezultate, sa publici carti, sa faci proiecte si apoi dupa un numar de 4 ani de munca asidua, sa ravnesti mai mult, o gradatie de merit, care se aproba la nivelul inspectoratelor, si este pe o durata de 4 ani, 20% din salar.
cristina_rm30
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Dec 2004, 01:35

Mesajde cristina_rm30 » 01 Ian 2006, 00:40

gica_ionescu scrie:Vom mai primi al 13 lea salariu? Sau il ratam si pe acesta? Cu el poate ne mai redresam putin...


Dupa cate stiu eu il vom primi in ianuarie. Cel putin acestea erau zvonurile care circulau la noi la scoala.
cristina_rm30
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Dec 2004, 01:35

Mesajde diacon-doina » 29 Noi 2006, 16:31

a sosit metodologia pentru acordarea salariilor de merit, dar nu am orientativ o fisa de evaluare. Cine ma ajuta
diacon-doina
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Noi 2006, 22:58

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron