Sa aducem un zambet:)

Discutii off-topic, despre orice

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde codina2007 » 14 Mai 2011, 08:25

"Materia din care este zamislit profesorul este mult mai importanta decat materia pe care o preda."
( Karl Menninger )
Avatar utilizator
codina2007
 
Mesaje: 359
Membru din: 29 Oct 2007, 20:18
Localitate: Focsani

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde codina2007 » 21 Mai 2011, 06:53

O dedicatie pentru "somnorosul" si mama lui! :)

http://www.youtube.com/watch?v=dWMjPejy ... re=related
"Materia din care este zamislit profesorul este mult mai importanta decat materia pe care o preda."
( Karl Menninger )
Avatar utilizator
codina2007
 
Mesaje: 359
Membru din: 29 Oct 2007, 20:18
Localitate: Focsani

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde elenat » 29 Mai 2011, 20:47

008o0549tsP.gif
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde rofi3 » 30 Mai 2011, 10:28

Foarte haios :D
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde carmencreanga » 07 Iun 2011, 21:51

"Bugetul trebuie echilibrat,
Tezaurul trebuie reaprovizionat,
Datoria publica trebuie micşorata,
Aroganţa funcţionarilor publici trebuie moderata şi controlata, şi
Ajutorul dat altor ţari trebuie eliminat pentru ca Roma sa nu dea faliment.
Oamenii trebuie si înveţe din nou sa munceasca în loc sa traiasca pe spinarea
statului."
(Cicero, anul 55 înainte de Hristos)
In concluzie nu s-a modificat nimic de 2065 de ani !!!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde elenat » 07 Iun 2011, 22:29

Uitaţi-vă ce-am economisit eu, de astă toamnă, de când am ieşit la pensie... :lol:Sunt de invidiat,nu?
007h051_R-a.jpg
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde carmencreanga » 07 Iun 2011, 23:46

Wooooooooooooo! Cate economii! Va rog "sa nu le dati idei"......."stapanilor".
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde elenat » 08 Iun 2011, 11:41

Ai dreptate, Carmen! Mai ştii ce pot face? Poate înjumătăţesc pensia, considerând că e prea mare, dupa 38 de ani de muncă.
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde carmencreanga » 08 Iun 2011, 12:51

E cumplit...ne rugam de sanatate si rabdare sa le putem trece pe toate.
Sa va bucurati de tot ceea ce aveti alaturi de familie!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde elenat » 12 Iun 2011, 13:35

Mulţumesc mult pentru urări,Carmen!

Cred că aceste băbuţe au descoperit ceva interesant...Oare ce?
babe-t.jpg
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde elenat » 26 Iun 2011, 21:57

Puteţi descifra?
et7rhtuhruzmt1wtliy-t.jpg
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde ela67 » 11 Iul 2011, 12:14

elenat scrie:Puteţi descifra?
et7rhtuhruzmt1wtliy-t.jpg


:D Nu stiu daca am descifrat bine.... cu glasul meu melodios. :wink: Am cantat in baie. Noroc ca e in gama do si a fost mai simplu.

Sa aduc un zambet ... cu gandul la Octavian Paler...



Paradoxul vremurilor noastre

Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri
mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi,
dar minti mai inguste. Cheltuim mai mult, dar avem mai putin;
cumparam mai mult, dar ne bucuram mai putin.
Avem case mai mari, dar familii mai mici, Avem mai multe
accesorii, dar mai putin timp; avem mai multe functii, dar mai
putina minte, mai multe cunostinte, dar mai putina judecata; mai multi experti si totusi mai multe probleme, mai multa
medicina, dar mai putina sanatate.
Bem prea mult, fumam prea mult, cheltuim prea nesabuit, radem prea putin, conducem prea repede, ne enervam prea tare, ne culcam prea tarziu, ne sculam prea obositi, citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.
Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile.
Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des. Am invatat cum sa ne castigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata.
Am adaugat ani vietii si nu viata anilor. Am ajuns pana la luna si inapoi dar avem probleme cand trebuie sa traversam strada sa facem cunostinta cu un vecin. Am cucerit spatiul cosmic, dar nu si
pe cel interior. Am facut lucruri mai mari, dar nu mai bune. Am curatat aerul, dar am poluat solul. Am cucerit atomul,dar nu si
prejudecatile noastre.
Scriem mai mult, dar invatam mai putin. Planuim mai multe, dar realizam mai putine. Am invatat sa ne grabim, dar nu si sa asteptam. Am construit mai multe calculatoare: sa detina mai multe informatii, sa produca mai multe copii ca niciodata,dar comunicam din ce in ce mai putin.
Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei incete; oamenilor mari si caracterelor meschine; profiturilor rapide si relatiilor superficiale.
Acestea sunt vremurile in care avem doua venituri, dar mai multe divorturi, case mai frumoase, dar camine destramate.
Acestea sunt vremurile in care avem excursii rapide,scutece de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si pastile care iti induc orice stare de la bucurie la liniste si la moarte. Sunt niste vremuri in care sunt prea multe vitrine, dar nimic in interior. Vremuri in care tehnologia iti poate aduce aceasta scrisoare si in care poti decide fie sa impartasesti acest punct de vedere, fie sa stergi acest mesaj.
Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite,pentru
ca nu vor fi langa tine o eternitate.
Aminteste-ti sa spui o vorba buna copilului care te venereaza, pentru ca acel copil va creste curand si va pleca de langa tine.
Aminteste-ti sa-l imbratisezi cu dragoste pe cel de langa tine pentru ca aceasta este singura comoara pe care o poti oferi cu inima si nu te costa nimic.
Aminteste-ti sa spui "TE IUBESC" partenerului si persoanelor pe care le indragesti, dar mai ales sa o spui din inima. O sarutare si o imbratisare vor alina durerea atunci cand sunt sincere.
Aminteste-ti sa-i tii pe cei dragi de mana si sa pretuiesti
acel moment pentru ca intr-o zi acea persoana nu va mai fi langa tine.
“ Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai. Tuturor prietenilor mei, va multumesc ca existati!”
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde mara1979 » 12 Iul 2011, 14:49

ela67 scrie:Aminteste-ti sa spui o vorba buna copilului care te venereaza, pentru ca acel copil va creste curand si va pleca de langa tine.


Fara egal :!:
Avatar utilizator
mara1979
 
Mesaje: 238
Membru din: 01 Feb 2008, 22:50

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde ela67 » 14 Aug 2011, 22:20

ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Sa aducem un zambet:)

Mesajde dor122 » 02 Mar 2014, 15:46

Gluma sau nu alimentale prajite in ulei sunt extrem de daunatoare pentru copii, mai ales cele prajite in ulei de palmier. O ruda are o firma de colectare uleiuri uzate si de fiecare data cand ne intalnim ne roaga sa nu mancam in prajeli in oras. Evident ca el stie ce vorbeste pentru ca vede in fiecare zi o gramada de grozavii prin bucatariile restaurantelor. Asa ca zi Nu mancarii de tip fast food:).


carmencreanga scrie:Doctorul meu ...
Dr. Paulo Ubiratan - Porto Alegre , Rio Grande do Sul, într-un interviu acordat TV locale, a fost întrebat despre mai multe sfaturi pe care întotdeauna le-a dat ...

Întrebare: exercitii cardiovasculare prelungesc viata ?
Raspuns: inima ta a fost facuta pentru a bate un numãr de ori ... Nu-ti irosi bataile cu exercitii. Totul în cele din urmã se uzeazã. Accelerarea inimii nu va va face sa trãiti mai mult. Asta e ca si cum ai spune ca se poate extinde durata vietii masinii , daca o faceti sa mearga mai repede. Vrei sa traiesti mai mult? Ia un pui de somn!

Î: Ar trebui sã mã opresc cu consumul de carne rosie si sa mãnânc mai multe fructe si legume?
R: Tu trebuie sã întelegi logistica eficientei ... . Vaca ce manânca? Iarbã si porumb. Ce sunt alea? Plante. Deci, o friptura nu este nimic mai mult, este un mecanism eficient de a pune legume în sistemul dumneavoastrã . Vrei sa manânci boabe? Mãnâncã pui.

Î: Ar trebui sã reduc consumul de alcool?
R: Categoric nu. Vinul se face pe bazã de fructe. Brandy este distilat din vin, ceea ce înseamnã cã acestea trage apa din fructe, astfel încât sã profite din plin din ea. Berea este, de asemenea, din cereale. Le puteti lua!

Î: Care sunt avantajele unui program regulat de exercitii fizice?
R: Filosofia mea este: Dacã nu aveti nicio durere ... sunteti bine!

Î: Fripturile sunt daunatoare?
A: Nu m-ai ascultat! ... Astãzi alimentele sunt prajite in ulei vegetal. Adevãrul este cã acestea raman impregnate cu ulei vegetal. Cum ar putea uleiul de plante sa fie dãunãtor pentru tine?

I: Flexiunile ajuta la reducerea grasimii?
R: Categoric nu! Exercitarea unui muschi doar il face sã creasca în dimensiune.

Î: Ciocolata face rau?
R: Esti nebun? ! E cacao! O alta legume! Este o mâncare bunã pentru a fi fericit!


Si tine minte: viata, nu ar trebui sã fie o cãlãtorie pânã la mormânt, cu intentia de a ajunge sanatos acolo , cu un corp atractiv si un organism bine conservat. Mai bine ia celalalt drum - bere într-o mânã - chips de cartofi în cealalta - multa dragoste si un organism complet uzat, pe deplin folosit, strigând ca .....
A MERITAT SA FACI CALATORIA! ! !!!!

Daca a umbla inseamna a fi sanatos, postasul ar fi nemuritor .....!
Balena inoata toatã ziua, mananca doar peste si bea apa si totusi e TARE GRASA.....!

REMEMBER:
Un iepure alearga, sare toata viata si traieste15 ani, broasca testoasã nu alearga NICIODATA si trãieste 450 de ani.
Educatia o necesitate!
dor122
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Mar 2014, 15:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator