Rugaminte

Rugaminte

Mesajde patuleaani » 15 Ian 2006, 21:28

Salut!
Sunt AnaMaria, invatatoare in Braila si voi avea in curand inspectia pentru obtinerea gradului didactic I.
Imi puteti da niste sfaturi in legatura cu ziua inspectiei? Care sunt etapele?
Ce trebuie sa fac dupa sustinerea lectiilor? La ce detalii ar trebui sa fiu atenta?
Va multumesc anticipat!
patuleaani
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Dec 2004, 21:21

Mesajde irina165 » 16 Ian 2006, 06:53

In primul rand trebuie sa fii stapana pe tine, sa nu te pierzi. in al doilea rand sa ai materialele pregatite dinainte. In al treilea rand lucrarea sa o prezinti cu planse. Sa faci referatul asupra lucrarii tale si sa-l prezinti . In general, dupa inspectie se discuta orele. Si apoi lucrarea. In orice caz, multa bafta!!! :lol:
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 16 Ian 2006, 07:20

Daca tot suntem pe forumul didactic.ro eu va recomand sa aveti ceva cunostinte despre calculator. Dupa aceea sa va ganditi ca sinteza lucrarii dvs. sa fie prezentata in format PowerPoint, cu idei de baza, ilustratii de la lectii practice. A cam trecut vremea planselor! Daca aveti lucrari ale elevilor legate de tema data, faceti o mica expozitie. Imbinati frumos caracterul poate teoretic al lucrarii cu ceea ce faceti la clasa CU ELEVII !
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde patuleaani » 16 Ian 2006, 12:45

Multumesc pentru sfaturi. Lucrarea mea este la desen, se refera la materiale, instrumente si tehnici de lucru folosite in educatia plastica a elevilor la clasele I-IV .
Cunostinte despre calculator am ceva dar nu ma pricep sa lucrez in PowerPoint. Am lucrari ale elevilor, chiar si fotografii realizate in timpul cercetarii de anul trecut. Dar daca profesorii din comisie nu stiu sa utilizeze calculatorul, ar putea fi oare impresionati de prezentarea mea?
Unde as putea gasi informatii despre realizarea unei prezentari in PowerPoint?
patuleaani
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Dec 2004, 21:21

Oferit ajutor Anei Maria

Mesajde eeffyy » 16 Ian 2006, 21:37

Sunt de pe aceleasi meleaguri cu tine( Sc. Vlaicu-Voda,Braila) si te pot ajuta la realizarea unei prezentari ppt. Daca doresti cauta-ma fara nici o retinere. Bafta multa!
eeffyy
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Ian 2006, 18:46

Mesajde aniova30 » 16 Ian 2006, 22:25

Este foarte important sa-ti prezinti lucrarea , nu sa dai citire unui referat.Oricate emotii ai avea , valorificarea propriei munci trebuie s-o faci liber , convingator, intr-o exprimare clara si deschisa.
Lectiile pe care le vei sustine sa vorbeasca despre personalitatea ta in ansamblu si nu doar despre inclinatiile spre educatia plastica.
Nu conteaza daca ceilalti membri ai comisiei stapanesc calculatorul , foloseste ideea data mai sus , va face o impresie buna şi-n acelasi timp iti va pune f. bine in valoare lucrarea.
Atentie la estetica clasei si la modul in care pregatesti locul unde vor sta cei care urmaresc lectia ( pentru ficare intr-o mapa toate proiectele de lectie ale zilei prezentate intr-o forma ingrijita).
N-am urmarit o ordine a ideilor , le- am scris cum mi-au venit in minte amintindu-mi ce m-a deranjat sau ce am apreciat in inspectiile pe care le-am facut de-a lungul anilor.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde invatator » 16 Ian 2006, 23:57

Ani, tia-m scris privat, da-mi de veste daca ai primit; succese!
caruntae@yahoo.com
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde patuleaani » 17 Ian 2006, 13:06

Multumesc foarte mult pentru sfaturi, imi sunt utile si incerc sa fac prezentarea in ppt pentru ca vad ca am primit si oferta de ajutor. Nu am primit nici un mesaj privat.
Ana Maria
patuleaani
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Dec 2004, 21:21

Mesajde invatator » 17 Ian 2006, 20:47

Acum ai receptionat mesajul privat?
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Rugaminte

Mesajde daiana » 01 Feb 2006, 21:27

Am trecut de acest examen in anul 2001. Pot sa-ti spun ca starea ta psihica depinde foarte mult de de examinatori. Eu nu am cunoscut nici unul dintre ei. Mie mi-au cerut sa scurtez lectiile deoarece se grabeau.N-a fost tocmai usor deoarece a trebuit sa selectez materialele si sa aleg ceea ce era mai interesant.Pana la urma a fost bine, am luat 10.Sfatul meu este sa fii stapana pe tine, sa incerci sa faci abstractie de ,,musafiri" si sa-ti desfasori lectiile cu mult calm. Te asigur ca elevii tai te vor ajuta. Stii ce am observat? Intotdeauna cand am sustinut lectii deschise elevii la care m-am asteptat mai putin au iesit in evidenta.Iti recomand ca sustinerea lucrarii sa fie realizata pe calculator.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 1 vizitator