rezolvare titularizare

rezolvare titularizare

Mesajde simonasclipcea » 06 Sep 2013, 10:38

Buna ziua!
Cred ca cei de la Minister ar trebui sa dea rezolvarea subiectelor dupa examen. Asa nu am mai bajbai de la an la an. Trebuie sa ne facem o idee de cum trebuie rezolvate subiectele. Poate editarea unor culegeri semnate de propunatorii subiectelor cu modele de subiecte rezolvate ne-ar scoate si pe noi din ceata si le-ar aduce si lor bani!!!!!
Hai sa facem o petitie sa le-o trimitem!!!!!!
simonasclipcea
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Apr 2013, 11:31

Re: rezolvare titularizare

Mesajde Mery76 » 06 Sep 2013, 15:31

Buna,excelenta idee.Sunt de acord.
Mery76
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2012, 17:55

Re: rezolvare titularizare

Mesajde noemic » 30 Oct 2013, 17:39

Nu stiu ce sa zic, eu m-am titularizat in 2011, am inceput sa invat inca din aprilie, am cerut si ajutorul lui Dumnezeu, eu mi-am facut partea si am invatat si El m-a ajutat, am stapanit foarte bine subiectele, obtinand 9.60. Eu zic ca se cere perseverenta in a invata:)
noemic
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Iun 2013, 23:10

Re: rezolvare titularizare

Mesajde 24elena » 02 Feb 2014, 23:27

Buna seara!
Si eu as vrea sa vad modul de rezolvare agreat de cei care propun acest fel de subiecte.Sincer vreau sa incep sa invat pt titularizare si nu stiu ce sa invat exact.
Poate cei care au dat in 2012,2013 ne pot ajuta cu cateva sfaturi.
Multumesc anticipat oricui imi da un sfat util!
24elena
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iun 2012, 08:46

Re: rezolvare titularizare

Mesajde anamariapetre » 11 Feb 2014, 21:35

Am si eu o intrebare , daca ma poate ajuta cineva: o colega a dat examenul de titularizare la disciplina "TERAPIA EDUCATIONALA COMPLEXA SI INTEGRATA" si a luat 8.35; anul acesta a aparut un post titularizabil la invatamantul prescolar ca educatoare. Colega are definitivatul luat pe invatamantul prescolar special si este in prezent suplinitoare , post ocupat in alta sedinta decat cea a titularizarii.Se poate titulariza in aceste conditii?
anamariapetre
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mai 2012, 22:28

Re: rezolvare titularizare

Mesajde simonasclipcea » 07 Mar 2014, 18:14

Cititi va rog Lg educatiei Metodologia de ocupare a posturilor didactice in vigoare sa fiti in tema si mergeti la Inspectoratul Scolar pentru lamuriri. Am citit pe forum ca este declarat neconstitutional art.din lege referitor la titularizarea cu nota din anii trecuti. Informati-va la inspectorat ..sa nu pierdeti sansa!
simonasclipcea
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Apr 2013, 11:31

Re: rezolvare titularizare

Mesajde faneami » 05 Mai 2014, 18:23

As dori si eu un link la subiectele rezolvate daca are cineva... In special Informatica. Va multumesc!
faneami
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mai 2006, 12:16

Re: rezolvare titularizare

Mesajde Roxanaaaaaa » 26 Iun 2014, 23:21

simonasclipcea scrie:Buna ziua!
Cred ca cei de la Minister ar trebui sa dea rezolvarea subiectelor dupa examen. Asa nu am mai bajbai de la an la an. Trebuie sa ne facem o idee de cum trebuie rezolvate subiectele. Poate editarea unor culegeri semnate de propunatorii subiectelor cu modele de subiecte rezolvate ne-ar scoate si pe noi din ceata si le-ar aduce si lor bani!!!!!
Hai sa facem o petitie sa le-o trimitem!!!!!!





Pai cum sa-ti dea asa ceva .Cum s-ar mai aranja pilele ?Nu trebuie sa ai idee cum se rezolva .Doar vezi nota
Roxanaaaaaa
 
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mai 2012, 13:43

Re: rezolvare titularizare

Mesajde elisasq » 11 Iul 2014, 14:13

noemic scrie:Nu stiu ce sa zic, eu m-am titularizat in 2011, am inceput sa invat inca din aprilie, am cerut si ajutorul lui Dumnezeu, eu mi-am facut partea si am invatat si El m-a ajutat, am stapanit foarte bine subiectele, obtinand 9.60. Eu zic ca se cere perseverenta in a invata:)

Eu caut un model de rezolvare a subiectelor pt.Constructii (profesori). Am facut un curs pt.lectori si am predat cursuri de calificare, dar... pentru ca nu am facut acel curs de psihopedagogie imi este greu sa rezolv subiectele. Poate gresesc, dar din cate vad, nu conteaza atat cunostintele in domeniul in care urmeaza sa predai ci modul in care faci asta. Poti sa fii cel mai bun inginer constructor, dar daca nu stii la ce se refera "activitati de invatare" sau "mijloace de invatamant"...
De aceea mi-ar fi de mare folos sa vad modul in care trebuie tratate subiectele. Multumesc.
elisasq
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iul 2014, 12:47

Re: rezolvare titularizare

Mesajde -Mirela- » 16 Iul 2014, 14:54

Va rog mult sa ma ajutati sa gasesc Ghidul metodologic pentru aplicarea programelor de lb. si lit. romana pentru invatamantul primar si gimnazial 2002 Bucuresti :Aramis Print
-Mirela-
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2012, 18:53

Re: rezolvare titularizare engleza!!!

Mesajde AncaGabrielaC » 17 Iul 2014, 16:55

Daca tot nu da ministerul/inspectoratul/Dumnezeu (vad ca pt unii) rezolvarea acelor subiecte............cei care au mai dat si au luat note ata de mari si au reusit sa se titularizeze, nu ar putea sa ne spuna si noua ce au scris/cum au rezolvat? De exemplu, eu dau pentru prima data acest examen (ENGLEZA). La prima parte am vazut ca sunt task-uri din Scrivner, dar la a doua, in special la crearea unui test nu as sti ce sa scriu. Am citit si recitit Harmer, Scrivner si ce mi-a picat in mana, dar nu am nimic PRACTIC dupa ce sa ma iau. Mai ales ca nu am mai lucrat in invatamant si nu am mai fost pusa in aceasta situatie, de a concepe un test, de a-i crea schema de notare etc.
In teorie e usor sa faci diferenta dintre un diagnostic test, un achievement test, proficiency test si asa mai departe, dar in practica? De aceea avem nevoie de niste rezolvari............ E careva dispus sa ne ajute, mai ales pe incepatori?
AncaGabrielaC
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2014, 19:21


Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori