Revistele scolare

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Re: Revistele scolare

Mesajde florica_alice_fanca » 28 Ian 2008, 11:04

emil scrie:Stimati colegi,
Au fost postate destul de multe reviste scolare doar cu titlu, fara a se adauga continut. In cazul in care, in termen de o luna, nu se va adauga continut acestor publicatii, le vom sterge de pe portal.

va multumesc pentru intelegere si va doresc succes!
florica_alice_fanca
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iun 2007, 10:22

revista Dumbrava Minunata

Mesajde florica_alice_fanca » 28 Ian 2008, 11:10

Vreau sa stiu de ce nu se incarca numarul din revista Dumbrava minunata .Am verificat sa nu aiba mai mult de 5mb.Am incarcat-o de vreo 6-7 ori. Pot sa primesc un raspuns?
florica_alice_fanca
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iun 2007, 10:22

Mesajde webmaster » 28 Ian 2008, 14:20

Pot fi mai multe motive:
1. este doar cu putin sub 5 MB - prin transmiterea pe Web se mai adauga cativa biti si depaseste limita. Este asa daca nu primiti aparent mesaje de eroare
2. numele fisierului contine caractere speciale sau chiar spatii
3. pot fi si alte motive, dar ar fi bine sa ne spuneti si mesajele de eroare pe care le primiti
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

dumbrava minunata

Mesajde florica_alice_fanca » 29 Ian 2008, 10:27

nu mi se a nici un mesaj de eroare.Apare revista a fost salvata cu succes. E ok. Dar nu se incarca si pace.Toti cei care au articole publicate o asteapta cu nerabdare.Nu vreau sa-i dezamagesc.Va rog daca se poate sa verificati
florica_alice_fanca
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Iun 2007, 10:22

Re: dumbrava minunata

Mesajde emil » 28 Ian 2009, 22:37

Va rog sa verificati dimensiunea fisierului. E bine sa fie mai jos de 4,5M. Este posibil sa primiti OK dar din cauza dimensiunii sa nu se faca upload. Va rog, optimizati revista.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andromeda » 22 Mai 2009, 20:35

Am o intrebare ... daca as vrea sa contorizez accesarile la revista postata de mine, cum pot face? sau poate nu stiu eu unde sa ma uit ca sa vad acest lucru... si, chiar... un concurs de reviste postate ar fi foarte interesant. Multumesc anticipat.
andromeda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Feb 2007, 19:59

Re: Revistele scolare

Mesajde margaret » 29 Ian 2010, 22:19

am o intrebare...
cum pot sa caut o revista anume fara sa iau toate paginile la rand?
multumesc :?
margaret
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Ian 2010, 22:16

Re: Revistele scolare

Mesajde maiapavelescu » 31 Ian 2011, 12:56

Bună ziua,

Vă deranjez din nou cu rugămintea de a remedia situaţia revistei Constelaţii aprobată de didactic prtr a fi postată pe site.
Menţionez că este vorba de revista "Constelaţii" a Şcolii "Mihai Vitezul" care apare doar cu titlul, deşi am ataşat şi fişierul aferent. In dreptul titlului , scris corect, apare o altă revistă, cea a Şcolii Ghirdoveni . Am sesizat problema şi la adresa webmaster@didactic.ro, de unde o doamnă foarte amabilă mi-a spus că a transmis echipei tehnice problema. Cum a trecut ceva timp, indrăznesc să apelez la dvs.
Cu mulţumiri anticipate,

Pavelescu Marilena
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44

Re: Revistele scolare

Mesajde emil » 31 Ian 2011, 13:35

maiapavelescu scrie:Bună ziua,

Vă deranjez din nou cu rugămintea de a remedia situaţia revistei Constelaţii aprobată de didactic prtr a fi postată pe site.
Menţionez că este vorba de revista "Constelaţii" a Şcolii "Mihai Vitezul" care apare doar cu titlul, deşi am ataşat şi fişierul aferent. In dreptul titlului , scris corect, apare o altă revistă, cea a Şcolii Ghirdoveni . Am sesizat problema şi la adresa webmaster@didactic.ro, de unde o doamnă foarte amabilă mi-a spus că a transmis echipei tehnice problema. Cum a trecut ceva timp, indrăznesc să apelez la dvs.
Cu mulţumiri anticipate,

Pavelescu Marilena


Am sters numarul care nu va apartine, dar asteptam urgent, numerele din revista dvs.! Sper ca le aveti!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revistele scolare

Mesajde emil » 31 Ian 2011, 13:38

margaret scrie:am o intrebare...
cum pot sa caut o revista anume fara sa iau toate paginile la rand?
multumesc :?


Depinde in ce forma este fisierul. In general, cea mai uzitata este functia de cautare a sistemului care se apeleaza cu CTRL+F.
Pe viitor va rog sa scrieti corect romaneste, respectand sintaxa.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revistele scolare

Mesajde julia198220 » 04 Feb 2011, 20:28

Am o mare problema: am primit aprobarea pentru publicarea revistei insa acum nu reusesc sa o uploadez. Este in format pdf si are 19 MB. Cum fac sa o micsorez pana la 4,5 MB? Am reusit sa o impart in 12 arhive mici dar nu stiu daca e bine asa...
julia198220
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2005, 01:15

Re: Revistele scolare

Mesajde emil » 04 Feb 2011, 20:32

julia198220 scrie:Am o mare problema: am primit aprobarea pentru publicarea revistei insa acum nu reusesc sa o uploadez. Este in format pdf si are 19 MB. Cum fac sa o micsorez pana la 4,5 MB? Am reusit sa o impart in 12 arhive mici dar nu stiu daca e bine asa...

Cu programul cu care ati facut PDF, reluati operatia micsorand rezolutia.Sigur puteti face un fisier mic. Nu publicati in arhive mici...este cea mai gresita solutie si va vom respinge fisierele.
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revistele scolare

Mesajde dumitrascu_22 » 13 Iun 2011, 17:35

cum creez o revista scolara?as dori sa realizez o revista a gradinitei mele , dar nu stiu cum? multumesc!
dumitrascu_22
 
Mesaje: 38
Membru din: 09 Feb 2008, 12:03

Re: Revistele scolare

Mesajde emil » 13 Iun 2011, 20:16

dumitrascu_22 scrie:cum creez o revista scolara?as dori sa realizez o revista a gradinitei mele , dar nu stiu cum? multumesc!


Va recomad sa realizati revista in Word apoi sa sa o transformati PDF. Daca folositi OpenOffice care este gratuit pe internet, editorul de text va permite sa salvati in format PDF. Si versiunea 2010 a MsWord va permite salvare PDF. Este formatul pe care vi-l recomand insistent, este cel mai elegant, cel mai folosit in lumea civilizata.
Puteti folosi si Publisher dar obligatoriu trebuie sa transformati in PDF.
Nu uitati, in timpul lucrului sa nu folositi prea mult wordart sau fotografii mari pentru ca riscati sa faceti fisieree mai mari de 5M.
Puteti face operatii de compresie (nu micsorare!) a fotografiilor astfel incat sa scada dimensiunea fisierelor.
Pentru publicare, aveti doua etape: in prima etapa publicati titlul general/unic al revistei in etapele urmatoare publicati fisierele cu numere din revista.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Revistele scolare

Mesajde voica_timosenco » 04 Sep 2012, 12:25

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot posta o revista de mari dimensiuni (304 MO).
Va multumesc!
Oriana Banu
voica_timosenco
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2009, 17:45

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator