Revistele scolare

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Revistele scolare

Mesajde emil » 08 Iun 2006, 08:29

Stimati colegi,
Au fost postate destul de multe reviste scolare doar cu titlu, fara a se adauga continut. In cazul in care, in termen de o luna, nu se va adauga continut acestor publicatii, le vom sterge de pe portal.

va multumesc pentru intelegere si va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde sfetnicul » 10 Iun 2006, 08:02

Mi se pare o decizie justa.
Cei care se decid sa posteze reviste ar trebui ca atunci cand fac inscrierea sa posteze si materialul. Nu altadata.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde rosioru » 08 Aug 2006, 16:26

Stimaţi administratori,
Am trimis revista arhivată (pasul 2/CT 29 NOI/ pe 5 august) şi nu a apărut pe site. Puteţi să-mi spuneţi dacă a fost primită/aprobată?
Ieri, pe 7 august, am mai trimis-o încă o dată...crezând că, poate, nu a fost primită.
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde emil » 08 Aug 2006, 17:38

rosioru scrie:Stimaţi administratori,
Am trimis revista arhivată (pasul 2/CT 29 NOI/ pe 5 august) şi nu a apărut pe site. Puteţi să-mi spuneţi dacă a fost primită/aprobată?
Ieri, pe 7 august, am mai trimis-o încă o dată...crezând că, poate, nu a fost primită.

Am asteptat un numar PDF si nu scanat.
V-am publicat pana la urma in acest format
Va asteptam cu numerele urmatoare.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde rosioru » 09 Aug 2006, 13:04

Scuze
Nu am găsit unde se preciza că nr. trebuie să fie în format PDF
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde emil » 09 Aug 2006, 15:46

rosioru scrie:Scuze
Nu am găsit unde se preciza că nr. trebuie să fie în format PDF

Sunt doar recomandarile noastre.
Este neplacut pentru colegi sa citeasca foaie cu foaie scanata, cu tonurile de gri suparatoare, cand ar putea citi un material unitar asa cum probabil ati vazut la multe din revistele publicate. Noi v-am invatat sa faceti acest lucru, tocmai pentru a respecta niste cerinte ale lumii civilizate. Daca va plac materiale scanate , e OK, numai ca riscati sa aveti mai putini cititori.
De altfel, nu sunteti singurul utilizator care foloseste astfel de metode.
Va multumim de colaborare si va asteptam cu noi materiale.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde rosioru » 12 Aug 2006, 22:45

emil scrie: Noi v-am invatat sa faceti acest lucru, tocmai pentru a respecta niste cerinte ale lumii civilizate.


"Lumea civilizata"?
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde pe3kon » 09 Mar 2007, 21:33

Pentru administratori :
De doua zile incerc sa public revista ,,Comorile satului " , nu reusesc. Abia dupa ce am anuntat aparitia ei am observat ca doc. nu poate fi mai mare de 5 MB . Am incercat o arhivare .Fisierul e tot prea mare. Revista noastra are in format Word , 9,5 MB. Am incercat sa o impart in doua .....Partea I , Partea a II-a . Oricum e mai mare de 5 MB.
Daca ati putea sa-mi dati un sfat si de aceasta data .....
Va multumesc. :oops:
pe3kon
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Mai 2005, 09:19

Mesajde adumitrescu » 09 Mar 2007, 22:10

pe3kon scrie:Pentru administratori :
De doua zile incerc sa public revista ,,Comorile satului " , nu reusesc. Abia dupa ce am anuntat aparitia ei am observat ca doc. nu poate fi mai mare de 5 MB . Am incercat o arhivare .Fisierul e tot prea mare. Revista noastra are in format Word , 9,5 MB. Am incercat sa o impart in doua .....Partea I , Partea a II-a . Oricum e mai mare de 5 MB.
Daca ati putea sa-mi dati un sfat si de aceasta data .....
Va multumesc. :oops:


Pe scurt, sunt 2 variante:
1. Transformati fisierul Word in PDF (PDFCreator sau procedeul descris la Ajutor).

2. Comprimati obiectele din fisierul doc (o idee simpla ar fi Compress la toate imaginile, reducandu-le la o rezolutie de 72dpi ) : clic dreapta pe o imagine, Format picture, Compress (tab-ul Image), All images, Resolution Web/Screen.

In plus, se mai pot transforma imaginle BMP sau Tiff in JPG,
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde pe3kon » 10 Mar 2007, 00:03

Multumesc mult ! Mai am multe de invatat ! :oops:
pe3kon
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Mai 2005, 09:19

Revista scolara

Mesajde luciantmft » 30 Mar 2007, 22:51

Incerc de 3 saptamani incerc sa public o revista si nu reusesc. In momentul in care dau comanda TRIMITE imi apare eroare de pagina. Imi puteti spune de ce ? Fisierul este in format pdf si nu este mare. :cry:
luciantmft
 
Mesaje: 8
Membru din: 13 Feb 2007, 22:02

de ce nu apare revista pe site?

Mesajde criss78 » 04 Mai 2007, 09:14

as vrea sa stiu si eu de ce nu apare revista daca am arhivat-o, iar cand am trimis-o mi s-a raspuns ca va fi postata?primul nr. are 1579KB si nr. 2 ar 2168KB si este in format Word.daca era sa nu fie acceptata, nu reuseam s-o trimit.
criss78
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Apr 2007, 20:55

intrebare

Mesajde pisicu » 15 Mai 2007, 15:49

daca tot trimitem reviste scolare.. nu ar trebui sa fie si un concurs de reviste? asa ar stimula si profesorii sa coordoneze elevii si elelvii sa lucreze ...
Avatar utilizator
pisicu
 
Mesaje: 34
Membru din: 06 Noi 2005, 18:59

Mesajde sorinborodi » 18 Iun 2007, 22:57

Asa e ,Pisicule,ar fi bine sa fie concurs.Bine le stii pe toate si bine le zici !
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

imi pare bine

Mesajde pisicu » 23 Iun 2007, 15:05

Imi pare bine sa va cunosc, d-le Sorin Borodi.

Iar pentru d-voastra d-le Emil Onu , cu tot respectul am anuntat ca voi publica revista, am incercat 2 zile si... apoi, dupa 2 zile mi s-a inchis dreptul de a mai publica revista.
Nu se lasa timp o luna sa se publice.

Va rog sa luati in consideratie asta .
Avatar utilizator
pisicu
 
Mesaje: 34
Membru din: 06 Noi 2005, 18:59

Următorul

Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori