Revenirea la catedra

Revenirea la catedra

Mesajde denisa01 » 02 Aug 2009, 12:08

Stie cineva ceva despre examenul dat atunci cand revii din concediul de crestere a copilului (se da pana incepe scoala sau dupa...)
denisa01
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Feb 2009, 13:53

Mesajde rofi3 » 02 Aug 2009, 12:36

Care examen? Dati mai multe detalii.


Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde denisa01 » 02 Aug 2009, 15:51

Mai nou dupa ccc se da un examen de evaluare ( cred ca de anul trecut s-a introdus ). Oricum sunt sigura ca se da acest examen, problema e ca nu stiu exact perioada. Am o colega la scoala care anul trecut l-a dat prin octombrie, insa acum am inteles ca deja e planificat luna aceasta (urmeaza sa merg la ISJ sa aflu mai multe....dar de maine).
denisa01
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Feb 2009, 13:53

Re: Revenirea la catedra

Mesajde andru » 05 Aug 2009, 11:53

denisa01 scrie:Stie cineva ceva despre examenul dat atunci cand revii din concediul de crestere a copilului (se da pana incepe scoala sau dupa...)


Ati putea sa ne indicati sursa acestei vesti? Cunoasteti vreun document, textul unei legi care sa vorbeasca despre obligativitatea acestui examen? :shock:

Intreb pentru ca sunt si eu in situatia de a reveni la catedra dupa CIC, am trecut deja pe la scoala de cateva ori si in nicio discutie cu directorul nu s-a pomenit nimic despre vreun examen.
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58

Mesajde denisa01 » 06 Aug 2009, 15:40

Despre un document oficial nu stiu, dar banuiesc ca el exista deoarece mi s-a spus despe examen de la Inspectoratul Scolar( tin sa mentionez ca sunt din Vrancea). Ce nu sunt eu lamurita este perioada cand se da acest examen (acum mai toata lumea e prin concediu). Asa cum am scris in celalalt mesaj am o colega la scoala care anul trecut l-a dat prin octombrie dar o alta sursa mi-a zis ca ar fi programat luna aceasta. Oricum o evaluare o voi avea cu siguranta, fie scrisa, fie sub forma de portofoliu... Daca mai ai nevoie de alte informatii adresa mea [cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]
denisa01
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Feb 2009, 13:53

Mesajde andru » 06 Aug 2009, 19:05

denisa01 scrie:Despre un document oficial nu stiu, dar banuiesc ca el exista deoarece mi s-a spus despe examen de la Inspectoratul Scolar( tin sa mentionez ca sunt din Vrancea). Ce nu sunt eu lamurita este perioada cand se da acest examen (acum mai toata lumea e prin concediu). Asa cum am scris in celalalt mesaj am o colega la scoala care anul trecut l-a dat prin octombrie dar o alta sursa mi-a zis ca ar fi programat luna aceasta. Oricum o evaluare o voi avea cu siguranta, fie scrisa, fie sub forma de portofoliu... Daca mai ai nevoie de alte informatii adresa mea [cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]


Multumesc pentru detalii, o sa incerc si eu sa aflu mai multe despre examenul asta.
andru
 
Mesaje: 51
Membru din: 20 Aug 2005, 14:58

Mesajde lorya » 14 Aug 2009, 12:44

oare nu traim in aceeasi tara? in prahova nici gand de un astfel de examen...eu nu inteleg nimic, nu exista un cadru legal pentru ce spuneti dumneavoastra si am avut colege care au revenit la post anul acesta in februarie fara astfel de suplicii; legea e una pentru toata lumea deci inspectoratul nu poate emite decizii care sa depaseasca cerintele de la nivel national; intrebati si pe cei de la sindicat ca poate va lamuresc ei cum sta treaba.
lorya
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2008, 20:39

Mesajde denisa01 » 17 Aug 2009, 21:16

Nu stiu ce sa zic...dar asta e, la noi cu siguranta trebuie dat ceva, ori examen ori un portofoliu...urmeaza sa vorbesc cu d. inspectoare...referitor la sindicat sincer nu vreau sa ma complic pentru ca mie chiar nu mi se pare absurda aceasta evaluare, ne verificam si noi capacitatile dupa doi ani de zile de leneveala in ceea ce priveste invatatul.
denisa01
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Feb 2009, 13:53

Mesajde alinab » 18 Aug 2009, 08:09

Nici la Brasov nu a auzit nimeni nimic de examen :shock: :cry: . Colega mea de catedra care s-a intors acum dupa CIC nu a dat NICIUN EXAMEN. Ea era titulara si postul i s-a pastrat, poate de aceea????
It is what you read when you don't have to that determines what you will be when you can't help it.~Oscar Wilde
Avatar utilizator
alinab
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Aug 2006, 11:45
Localitate: Brasov

Mesajde denisa01 » 18 Aug 2009, 11:27

Si eu tot titulara sunt. Am vorbit cu d. inspectoare si mi-a zis ca trebiue sa dau neaparat aceasta evaluare (test scris, si nu portofoliu) spunea ceva de legea501. Nu stiu ce sa mai zic...(nu am avut timp sa caut)
denisa01
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Feb 2009, 13:53

nedumerire

Mesajde claudia1976 » 19 Aug 2009, 08:52

andru scrie:
denisa01 scrie:Despre un document oficial nu stiu, dar banuiesc ca el exista deoarece mi s-a spus despe examen de la Inspectoratul Scolar( tin sa mentionez ca sunt din Vrancea). Ce nu sunt eu lamurita este perioada cand se da acest examen (acum mai toata lumea e prin concediu). Asa cum am scris in celalalt mesaj am o colega la scoala care anul trecut l-a dat prin octombrie dar o alta sursa mi-a zis ca ar fi programat luna aceasta. Oricum o evaluare o voi avea cu siguranta, fie scrisa, fie sub forma de portofoliu... Daca mai ai nevoie de alte informatii adresa mea [cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]


Multumesc pentru detalii, o sa incerc si eu sa aflu mai multe despre examenul asta.


Sunteti titulara sau suplinitoare?
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Mesajde denisa01 » 19 Aug 2009, 14:26

Am scris mai sus ca sunt titulara. Legea referitoare la examen este de vreo doi ani, acum nu stiu ce sa zic poate la noi in Vrancea sunt mai corecti :lol:
denisa01
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Feb 2009, 13:53


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron