Restructurare sectiune materiale

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Restructurare sectiune materiale

Mesajde webmaster » 11 Feb 2009, 21:40

Dorim sa imbunatatim portalul Didactic, cu precadere sectiunea de materiale, pentru ca materialele pe care le cautati sa poata fi gasite mai usor. Vom optimiza desigur si sistemul de cautare.

Ne-am bucura sa primim sugestiile dumneavoastra. Propunerile echipei Didactic si dezbaterea sunt aici: http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 630#130630

Multumesc!
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde gica_ionescu » 26 Iul 2009, 06:38

Buna ziu!

Am intampinat greutati atunci cand am cautat un PPS. Poate ar fi bine sa creati o sectiune speciala pentru acestea.

Multumesc!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde mira_pop » 04 Noi 2009, 22:57

Probabil este destul de dificil de realizat dar ar fi foarte util dacă materialele ar fi clasate pe unităţi de învăţare.

Secţiunea "căutare" nu prea dă roade în prezent.
"Tot ce doriţi să vă facă vouă oamenii , faceţi-le şi voi la fel!"
Avatar utilizator
mira_pop
 
Mesaje: 31
Membru din: 31 Iul 2007, 18:53

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde emil » 04 Noi 2009, 23:54

mira_pop scrie:Probabil este destul de dificil de realizat dar ar fi foarte util dacă materialele ar fi clasate pe unităţi de învăţare.

Secţiunea "căutare" nu prea dă roade în prezent.


Daca materialele ar fi construite pe unitati de invatare, atunci s-ar putea face un astfel de criteriu. Ori eu nu prea am vazut multe materiale construite astfel.
Trebuie totusi sa ganditi realist si sa nu propuneti lucruri pe care utilizatorii insisi nu sunt dispusi sa le faca.
Am construit acest portal pentru a sprijini cat mai multi oameni, pentru a fi in acord cu preocuparile lor dar si pentru a-i sprijini in a crea ceva nou, a invata. Nu putem insa sa rafinam lucrurile prea mult...
Vad ca asociati cautarea cu unitatile de invatare si spuneti ca ,,,"nu da roade". Evident ca nu da roade in sesnul pe care il doriti dvs. deoarece ca nu are cum, pentru ca motorul nu este construit pentru asa ceva

Va multumim pentru sugestie.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde webmaster » 05 Noi 2009, 10:17

De cautat se va cauta dupa cuvinte cheie (termeni sau expresii relevante), in functie de ce va intereseaza. Pe langa aceasta, faptul ca materialele sunt reclasificate pe nivel de invatamant, disciplina/tematica si tip de material (lectie, test etc.) va fi mai mult decat suficient pentru a gasi un material daca nu stiti de ce aveti nevoie sau cum sa cautati.

Dupa cum spunea si domnul Onea, nu se pot rafina prea mult categoriile... am stabilit sistemul de clasificare dupa o verificare atenta a ceea ce exista pe Didactic si cred intr-adevar ca am ales cea mai buna solutie, cel putin pentru momentul de fata. Desigur insa ca retin sugestiile de imbunatatire, toate propunerile sunt binevenite si se va tine cont de ele.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde mira_pop » 01 Dec 2009, 01:34

emil scrie:
mira_pop scrie:Probabil este destul de dificil de realizat dar ar fi foarte util dacă materialele ar fi clasate pe unităţi de învăţare.

Secţiunea "căutare" nu prea dă roade în prezent.


Daca materialele ar fi construite pe unitati de invatare, atunci s-ar putea face un astfel de criteriu. Ori eu nu prea am vazut multe materiale construite astfel.
Trebuie totusi sa ganditi realist si sa nu propuneti lucruri pe care utilizatorii insisi nu sunt dispusi sa le faca.
Am construit acest portal pentru a sprijini cat mai multi oameni, pentru a fi in acord cu preocuparile lor dar si pentru a-i sprijini in a crea ceva nou, a invata. Nu putem insa sa rafinam lucrurile prea mult...
Vad ca asociati cautarea cu unitatile de invatare si spuneti ca ,,,"nu da roade". Evident ca nu da roade in sesnul pe care il doriti dvs. deoarece ca nu are cum, pentru ca motorul nu este construit pentru asa ceva

Va multumim pentru sugestie.


Era doar o idee , nu o sugestie. În niciun caz nu emit pretenţii faţă de acest site. Consider că mă ajută mult în munca mea aşa cum este şi nu am nimic de reproşat.
"Tot ce doriţi să vă facă vouă oamenii , faceţi-le şi voi la fel!"
Avatar utilizator
mira_pop
 
Mesaje: 31
Membru din: 31 Iul 2007, 18:53

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde elenapop » 21 Noi 2010, 18:31

Cred ca ar trebui sa nu mai facem mofturi atunci cand ceva se schimba. Imi place noul site si sa descopar cat de usor se "navigheaza" prin toate paginile. Se plangea un coleg ca nu stie care document este Word si care PPS sau PPT. M-am uitat cu atentie si-am gasit in dreptul casutei "descarca" tipul doc. atasat. Rabdare, dragi colegi ! Trebuie sa mergem inainte!!!
elenapop
 
Mesaje: 25
Membru din: 03 Iul 2006, 15:44

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde sportiv » 21 Noi 2010, 18:46

Ca orice schimbare! :D Lasati,stimati colegi , ca ne ,,vom descalta” in scurt timp!Importanta va fi calitatea si nu cantitatea materialelor postate!(nu vreau a insinua nimic! :oops: :D )
Sa ne dea Domnul putere de munca !
Doar de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde ilyesi2i » 21 Noi 2010, 19:31

La materialele publicate de mine am descoperit ceva ce nu-mi apartine(Materiale-formare).Ce e de facut?
ilyesi2i
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Sep 2006, 19:51

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde sportiv » 21 Noi 2010, 20:05

Dar ce, e de rau? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde rofi3 » 21 Noi 2010, 22:02

Pentru utilizatorul ilyesi2i , daca sunt anumite materiale in profilul dvs. , care nu va apartin , caci asa am inteles din mesajul dvs. va rog sa trimiteti un e-mail pe webmaster@didactic.ro si sa precizati titlurile cu pricina .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde ilyesi2i » 22 Noi 2010, 01:37

sportiv scrie:Dar ce, e de rau? :D

Nu e de rau,Pur si simplu nu-mi apartine. :D
ilyesi2i
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Sep 2006, 19:51

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde calugarita_angelica » 10 Ian 2012, 22:10

Intalnesc unele materiale valoroase la sectiunea DIDACTIC, create de unii invatatori. As vrea vizualizez toate materialele autorului respectiv printr-un singur clic pe adresa de emil.
calugarita_angelica
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2007, 23:39

Re: Restructurare sectiune materiale

Mesajde emil » 10 Ian 2012, 22:55

calugarita_angelica scrie:Intalnesc unele materiale valoroase la sectiunea DIDACTIC, create de unii invatatori. As vrea vizualizez toate materialele autorului respectiv printr-un singur clic pe adresa de emil.


Nu puteti vedea nimic pe adresa de email (asta cred ca ati vrut sa scrieti) din didactic.ro. Pe adresa de email puteti vedea numai materiale, fisiere, mesaje trimise de la corespondentii dvs.
Daca doriti sa vedeti materielele unui coleg, utilizator al didactic.ro, faceti click pe ID-ul colegului care va intereseaza. Veti vedea pagina acestuia si cu materialele existente pe sectiuni.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori