restrangere activitate

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Mesajde doina_barsan » 11 Feb 2006, 23:01

Eu am inteles ca lucrurile stau asa:
Pretransferarile se fac pe posturi viabile cel putin 4 ani si, in general, se fac inaintea restrangerilor(dar in aceeasi sedinta publica)si nu exista pericol pt cei cu restrangere caci pt ei este specificat (in lista cu posturi) faptul ca acea catedra e rezervata pt restrangere si deci, nu poate fi luata de cineva la pretransfer (la restrangere nu mai este obligatorie viabilitatea de 4 ani)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde CeraselaCraciun » 12 Feb 2006, 09:26

deci (fiecare cu ce-l doare :) ) asa cum este prevazut in art 106 din statutul pers. didactic ca postul este rezervat in perioada concediului de crestere si ingrijire copil, se deduce din vreo lege ca este rezervat si in perioada de graviditate, respectiv concediu pre si postnatal? (in legea muncii se spune ca o persoana nu poate fi concediata in aceste perioade, dar este restrangerea o concediere sau nu?)
CeraselaCraciun
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Feb 2006, 14:26

Mesajde doina_barsan » 12 Feb 2006, 09:39

este restrangerea o concediere sau nu?

Nu!
Postul este rezervat dar, daca apare situatia de restrangere in scoala, vor fi considerate si punctajele celor care au catedra rezervata (cunosc un caz in care persoana era in concediu postnatal si a trebuit sa-si faca punctajul, alaturi de ceilalti, pt a se decide cine intra in restrangere)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde anne_marie » 12 Feb 2006, 11:40

dragilor ,

imaginativa ca sunteti prof de materia X , singura din scoala , sunteti in maternitate dar de la anul nu se va mai preda acea materie DELOC

ce ati putea face in situatiaasta?

trebuie sa ne bucuram ca in cazut restrangerilor de activitate inca se mai ofera un alt post cat de cat similar............
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde CeraselaCraciun » 12 Feb 2006, 13:45

doina_barsan scrie:Postul este rezervat dar, daca apare situatia de restrangere in scoala, vor fi considerate si punctajele celor care au catedra rezervata (cunosc un caz in care persoana era in concediu postnatal si a trebuit sa-si faca punctajul, alaturi de ceilalti, pt a se decide cine intra in restrangere)


va refereati mai sus la concediu postnatal sau concediu de crestere si ingrijire copil? (intreb asta pentru ca sunt doua lucruri diferite)
CeraselaCraciun
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Feb 2006, 14:26

Mesajde doina_barsan » 12 Feb 2006, 14:23

Nu mai stiu precis daca era postnatal sau de crestere si ingrijire copil :oops:
Dar cred ca indiferent pentru ce este rezervata catedra, in cazul unei restrangeri trebuie sa participe toate cadrele didactice care au ore in aria curriculara respectiva.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde CeraselaCraciun » 12 Feb 2006, 17:03

atunci de ce s-ar mai numi "rezervata"?
CeraselaCraciun
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Feb 2006, 14:26

Mesajde doina_barsan » 12 Feb 2006, 17:18

florin_bz scrie:atunci de ce s-ar mai numi "rezervata"?

Pentru ca sa nu fie data ca libera, deci la transfer sau titularizare!!!
Am impresia ca nu ne intelegem...
Logic: daca nr de ore la o disciplina se diminueaza, intra in restrangere cei care sunt in activitate efectiv sau se aplica pt toti? Eu zic ca pt toti, caci altfel apare situatia ca unii sa tot gaseasca motive pt a-si rezerva catedra si altii ar intra in restrangere...
De ce nu consultati si juristul ISJ?
Sau, dati pe unul din site-urile sindicale si o sa va raspunda juristul (avem chiar pe didactic utilizatorul juris, care mie mi-a raspuns...).
SUCCES :wink:
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde anne_marie » 12 Feb 2006, 17:28

catedra este REZERVATA pe perioada cat exista
cand nu mai exista , ce sa se mai rezerve?
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde CeraselaCraciun » 12 Feb 2006, 18:04

anne_marie scrie:catedra este REZERVATA pe perioada cat exista
cand nu mai exista , ce sa se mai rezerve?


daca ar fi o singura catedra da, ati avea dreptate, ce sa mai existe daca nu mai sunt ore? problema apare cand sunt mai multe catedre

doina_barsan scrie:
florin_bz scrie:atunci de ce s-ar mai numi "rezervata"?

Pentru ca sa nu fie data ca libera, deci la transfer sau titularizare!!!
Am impresia ca nu ne intelegem...
Logic: daca nr de ore la o disciplina se diminueaza, intra in restrangere cei care sunt in activitate efectiv sau se aplica pt toti? Eu zic ca pt toti, caci altfel apare situatia ca unii sa tot gaseasca motive pt a-si rezerva catedra si altii ar intra in restrangere...
De ce nu consultati si juristul ISJ?
Sau, dati pe unul din site-urile sindicale si o sa va raspunda juristul (avem chiar pe didactic utilizatorul juris, care mie mi-a raspuns...).
SUCCES :wink:


nimeni nu poate fi concediat in perioada de graviditate sau CIC asa spune legea muncii, nu s-ar mai specifica si in Statut ca e rezervata catedra; e vorba de protectia sociala a mamelor si gravidelor
e destul de eliptica legea mai ales pentru neinitiati ca mine; sigur ca am sa intreb si un jurist din invatamant
iar a avea un copil, stiti foarte bine ca nu e un "motiv" de rezervare a catedrei..
CeraselaCraciun
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Feb 2006, 14:26

Mesajde anne_marie » 12 Feb 2006, 18:28

draga Florin ,

mie nu mi se pare ca ar fi vorb aici de protectia mamei , ar fi vb de disctriminare.............legea trebuie sa fie aceeasi pt totzi.

sau , cand sunt mai multi dascali intr-o catedra , se procedeaza altfel decat atunci cand nu e decat unul?

mi mi se pare LOGIC ca sa fie totzi membri evaluatzi
nu inteleg inversunarea

mai ales cand nu se ramane fara catedra , cea in cauza va primi una ininte de pretransferari


si , persoana in cauza nu are grade? de ce se teme? cati ani de inv are? de obicei pleaca cei fara vechime sau fara grade

gradele sunt criteriul de baza


cine munceste si se perfectioneaza nu are de ce sa se teama
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde CeraselaCraciun » 12 Feb 2006, 19:36

gradele si activitatile, parca acestea erau criteriile
depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile, eu cred ca ar fi gresit sa evaluezi doi profesori din care unul a fost in ultimele noua luni in stare de graviditate si poi, probabil, in cic...sigur ultimul va iesi cu punctaj mai mic...in sfarsit...fiecare priveste altfel lucrurile...pe mine ma interesa mai mult aspectul pur legal...adica ce spun legile despre aceste probleme
CeraselaCraciun
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Feb 2006, 14:26

Mesajde irina165 » 12 Feb 2006, 22:38

Din cat m-am documentat se iau la socoteala ultimii doi ani la caterdra fara intreurupere. Deci, daca a fost sau este in cic se iau cei doi ani dinaintea intrarii in concediu. Citeste metodologia si o sa te lamuresti.
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori