restante salariale

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

restante salariale

Mesajde stefanavoicu » 13 Mar 2006, 13:59

Ce se intampla ? La Constanta vor da restantele salariale doar pe un an , deoarece numai pe aceasta perioada a castigat sindicatul . Eu am inteles ca sumele restante vor fi primite integral, indiferent daca sindicatul a actionat sau nu inspectoratul in instanta. Cum este?
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

restante salariale

Mesajde happydia » 13 Mar 2006, 16:03

In urma protocolului semnat deopotriva de guvern si sindicate, restantele salariale se vor primi intr-o singura transa de catre membrii sindicatelor care au actionat in instanta Ministerul( eu sunt membra FEN, nu stiu care e situatia celorlalte sindicate).Cei care au actionat in instanta vor primi banii intr-o singura transa luna aceasta, iar cei care nu sunt membrii de sindicat, sau care,membrii de sindicat fiind,nu au semnat pentru actionarea in instanta, vor primi sumele respective in aprox. 36 de transelunare.
Avatar utilizator
happydia
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Mar 2006, 21:11
Localitate: Galati

Mesajde mariro » 13 Mar 2006, 19:51

Ma bucur ca vom lua banii luna asta, ca am mare nevoie de ei! :lol: Parca totusi nu-mi vine sa cred! :roll:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde stanuta_grigorica » 13 Mar 2006, 21:41

La Galati se vor da banii saptamana aceasta.Cel putin asa se spune... :oops:
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Scoala in Romania->Sindicale->restante salariale

Mesajde happydia » 13 Mar 2006, 23:58

Teoretic si normal, asa ar trebui sa se intample. Am inteles insa ca ,cel putin in Galati, Primaria incearca sa amane cat mai mult momentul restituirii acestor bani. Ultima cerinta a primarului este ca fiecare scoala sa vina cu liste nominale cu cei indreptatiti sa primeasca aceste restante. ( a cata oara ni se cer aceste liste??? :evil: .E ceva putred...dar nu in Danemarca, ci in intentiile autoritatilor de a da ceea ce ni se cuvine :evil: )In situatii de acest gen sunt mai degraba Toma Necredinciosul: nu cred pana nu vad. Ar fi insa o absurditate ca cei care au de luat 1Ron sau 4oRon ( :lol: ca mine :lol: ) sa ii ia in 35 de transe.Un lucru bun tot observam: cel putin nu ne pune nimeni sa aducem bani de-acasa. :lol: .
Avatar utilizator
happydia
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Mar 2006, 21:11
Localitate: Galati

Mesajde marikaj » 14 Mar 2006, 08:59

LA NOI CALCULELE s/au făcut cam de muuuuuuuultişor
şi varianta de plată, să zicem oferta Primăriei.... a fost să luăm prima tranşă pentru octombrie 2001 - august 2002
a II-a tranşă sept. 2002 - august 2003
a III-a tranşă restul

dar când??????????

nu s-a spus nimic :(
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde happydia » 14 Mar 2006, 19:46

Si la Galati s-au facut listele, insa ni se vor da banii luna aceasta.( cel putin asa umbla vorba azi).Nu stiu in ce masura depinde de primarie, pentru ca nu are competenta decizionala superioara unei instante.Asta daca in Arges s-au castigat procesele, sau s-a mers pana la capat(inclusiv cu angajarea unui executor judecatoresc).Daca nu s-au castigat procesele, atunci decizia primariei de a acorda in transe restantele salariale este conforma cu termenii acordului de restituire a banilor in rate lunare.
Avatar utilizator
happydia
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Mar 2006, 21:11
Localitate: Galati

Mesajde gina » 14 Mar 2006, 20:09

Am vazut si restanta de 3 RON!!! :evil: :evil: Asa ca daca luati cate 40RON, suntetri buni de cinste!!! :cry:
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde happydia » 14 Mar 2006, 22:55

Eu am mai spus: ma bucur ca cel putin nu trebuie sa aduc bani de-acasa :x :twisted:.Iar o colega de-a mea ia 1Ron :shock:
Avatar utilizator
happydia
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Mar 2006, 21:11
Localitate: Galati

Mesajde marikaj » 15 Mar 2006, 15:20

Diferenţele apar la cei care au avut în perioada respectivă spor de zonă, simultan, dirigenţie, salariu/gradaţie de merit sau ore suplimentare, spor de vechime şi care nu au fost prinse în salariu de bază, prin recalculare aici apar diferenţe. ceilalţi..... :( nu au de unde
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 15 Mar 2006, 16:56

Dar... aceiasi ani vechime, aceleasi grade si doar scoli diferite si automat si restante salariale diferite ati auzit? :roll:

Sau chiar, sa ai salariu de merit un an din cei trei si totusi sa iei la fel ca cel care nu a avut salariu de merit!?
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde happydia » 16 Mar 2006, 18:45

:D :D :D Astazi s-au dat acele restante salariale la noi la scoala si la altele din Galati. :P :P :P .Care-i situatia in tara? :?:
Avatar utilizator
happydia
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Mar 2006, 21:11
Localitate: Galati

Mesajde mariro » 16 Mar 2006, 21:06

happydia scrie::D :D :D Astazi s-au dat acele restante salariale la noi la scoala si la altele din Galati. :P :P :P .Care-i situatia in tara? :?:


Cred ca oamenii inca nu au venit de la METRO! :lol: Eu mai am jumatate din ei! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde stanuta_grigorica » 16 Mar 2006, 21:20

Eu nu i-am luat inca dar sper sa ajung si eu maine la Metro! :D
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde marikaj » 17 Mar 2006, 15:17

:(

EU NU VREAU LA METRO :wink: eu vreau la carrefour 8) , dar nu am cu ce...

încă nu se spune nimic
de câte ori umblă secretarul la dosarul cu statele de plată :twisted: , sărim pe el , nu cumva a primit ceva legat de restanţe.... :twisted:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori