Responsabil lapte si corn

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Responsabil lapte si corn

Mesajde emeluca » 31 Oct 2013, 15:37

Buna ziua! Poate cineva sa-mi spuna, va rog, cine trebuie sa intocmeasca toate documentele pentru lapte si corn? Exista o baza legala pentru impartirea sarcinilor? Cat timp este valabil cursul de igiena? Eu una m-am saturat de toate documentele pe care tr sa le fac, parca sunt vanzatoare la chioscul din colt...Va multumesc!
emeluca
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Dec 2006, 15:52

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde anamariarugina » 31 Oct 2013, 19:09

Toate documentele le intocmeste responsabilul cu lapte si corn!din cate stiu,nu exista o baza legala pentru impartirea sarcinilor!
anamariarugina
 
Mesaje: 9
Membru din: 28 Iun 2010, 18:41

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde jamier7 » 31 Oct 2013, 19:40

DIN CATE STIU EU ,CURSUL DE IGIENA ESTE VALABIL 2 ANI
jamier7
 
Mesaje: 16
Membru din: 10 Mai 2012, 19:12

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde bejanconstan_VS » 31 Oct 2013, 20:41

responsabil-secretarul scolii,
sau altcineva(un titular al structurii);
in fisa de evaluare-alte responsabilitati;
Conform spuselor celor de la Directia sanitara nu trebuie nici macar analize atata timp
cat toate produsele sunt ambalate;
in cazul in care...sunt biscuitii in cutii angro si trebuie numarati/manipulati...musai analize;
sunt colaborari ale Directiei sanitare cu Centre de analiza,decontarea analizelor se face pe scoala,sunt bani prevazuti pentru aceasta...
deci...cursuri de igiena...,doar daca au credite sau pot fi folosite in viitor pentru dezvoltarea personala profesionala,sustinerea unui optional la catedra;
...parerea mea.
bejanconstan_VS
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mai 2012, 14:05

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde emeluca » 31 Oct 2013, 21:02

Cursul de igiena a fost obligatoriu: il cer de de la SANEPID, se dau amenzi...Nu are credite. Am invatat cum se face solutia pentru dezinfectare, cum se face curatenie in camerele de hotel (era un curs comun pt responsabili corn si lapte, cameriste, ingrijitoare, femei de serviciu)... Am fost singura care s-a revoltat pe durata acestui curs...mi-am atras doar privire de genul: "asta alta treaba n-are?"...Mi-e teama ca daca imi dau demisia din minunata functie voi fi obligata sa platesc cursul- vreo 300 lei. Sunt atatea hartii de facut pentru corn si lapte de cand cu APIA... Trebuie sa semnez fiecare aviz de insotire a marfii si cum nici brutarul nici laptarul nu asteapta pana la pauza sunt deranjata zilnic de la ore. Apoi fiecare clasa preia pe semnatura cantitatea de produse; tr asteptat fiecare dirig la locul special amenajat sa semneze un tabel cu nr de elevi prezenti, apoi numarate produsele, duse in clase...si trece pauza mare. Daca sunt absenti produsele se scad din factura urmatoare, alta hartoaga facuta...La sfarsitul fiecarei luni se trece nr de elevi prezenti in fiecare zi, nr de portii aduse pt fiecare zi, intr-o minunata macheta...Temperatura din frigider se inregistreaza dimineata si la pranz in alt tabel...Sa nu uit de halat si manusi...de afisul minunat in format A3 afisat la loc vizibil cu litere de cel putin 1 cm...Asa-i cand esti mic...
emeluca
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Dec 2006, 15:52

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde sportiv » 01 Noi 2013, 14:55

Dacă nu s-a schimbat cumva legea, eu știam că firma trebuie să aducă zilnic produsele și să le împartă (desigur la cei prezenți) :D ! Că se întâmplă cu totul altfel,iarăși este adevărat! Am ajuns distribuitorii firmelor respective ca activitate de muncă patriotică?Ar trebui sesizată ,,dezordinea” la consiliul județean și rezolvată într-un fel! De ce muncă fără plată? CJ să prindă în buget și plata acestor activități, nu să mizeze pe bunul simț (omenia) cadrelor didactice, care din când în când mai primesc și niște amenzi ,tocmai de la cei din subordinea consiliilor județene! :oops: Aș fi tare curios să văd poziția sindicatului față de această problemă!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde emeluca » 01 Noi 2013, 17:33

Care sindicat? E inexistent! Anul trecut m-am certat cu presedinta o ora; nu putea intelege de ce vreau 100 de euro pentru carti pentru anul 2010 daca eu fusesem in maternitate in 2011 cand avusesera loc procesele. Mi-a spus ca sindicatul nu ma reprezinta in perioada maternitatii. I-am explicat ca drepturile pe care le cer sunt din perioada anterioara maternitatii, cand mi se oprea cotizatia pt sindicat si era normal sa fiu macar anuntata de existenta unor procese. A iesit un scandal de toata frumusetea...Cum oi fi indraznit sa deranjez cu asemenea probleme?! M-am informat si am reusit sa dechid singura procese ( fara avocat), pe care le-am si castigat, pentru 100 Euro, pentru drepturile salariale cf legii 330, pentru 67 de euro din 2009.
Acum credeti ca ar fi mai draguta? Laptele de astazi a fost cu probleme, chiar daca expira in 2014 miroase a acru...si asta doar cateva cutiute dintr-o cutie de 24 bucati. Deci, responsabilul sesizeaza problema aparuta, suna distribuitorul, roaga sa schimbe produsele pt luni ( cf legii, in functie de km pana la scoala, se pot aduce produsele de 2 ori pe saptamana), opreste cutii goale( dovezi!), explica-le copiilor ce se intampla, opreste copii de la masa...mai un claciu...mai un magneziu si trec si peste asta...Cursul de igiena e valabil 3 ani, se pare ca si la anul mai tr sa fac pe vanzatoarea...Tot incerc sa scap de bunul-simt cu care m-a crescut mama si sa refuz sarcini neplatite, nepunctate...
Astazi a sosit de ISJ o hartie prin care resonsabilului i se cere sa faca tot ceea ce eu fac deja...Deci, sa traiesc bine! Trec pe vitamine!
emeluca
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Dec 2006, 15:52

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde vasila56 » 01 Noi 2013, 22:22

La noi în scoală altfel s-a rezolvat problema: responsabilă cu primirea si distribuirea produselor este una din îngrijitoare. Resposabilitatea hârtiilor cred că o împarte cu secretara. Astfel, în ora dinaintea pauzei mari ea împarte în cutii portiile pentru fiecare clasă. La începutul pauzei mari învătătorul le primeste la usa clasei si le distribuie copiilor. Stiu că la început de an scolar face niste analize, de cursul de igienă nu am auzit. Eu cred că învătătorul are alte sarcini de îndeplinit în pauze: supravegherea copiilor, pregătirea materialelor, verificarea caietelor si nu distribuirea cornului (cu toată nebunia hârtiilor). Aceasta este o activitate administrativă.
vasila56
 
Mesaje: 55
Membru din: 15 Mai 2010, 13:51

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde LraAdriana » 28 Ian 2014, 21:10

Buna seara!sunt primul an in invatamant si responsabil de lapte si corn....imi poate spune cineva ce trebuie sa contina raportul de activitate pentru responsabilul de lapte si corn?Va multumesc!
LraAdriana
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Noi 2012, 16:11

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde mihaelavizi » 07 Mar 2014, 22:21

emeluca scrie:Care sindicat? E inexistent! Anul trecut m-am certat cu presedinta o ora; nu putea intelege de ce vreau 100 de euro pentru carti pentru anul 2010 daca eu fusesem in maternitate in 2011 cand avusesera loc procesele. Mi-a spus ca sindicatul nu ma reprezinta in perioada maternitatii. I-am explicat ca drepturile pe care le cer sunt din perioada anterioara maternitatii, cand mi se oprea cotizatia pt sindicat si era normal sa fiu macar anuntata de existenta unor procese. A iesit un scandal de toata frumusetea...Cum oi fi indraznit sa deranjez cu asemenea probleme?! M-am informat si am reusit sa dechid singura procese ( fara avocat), pe care le-am si castigat, pentru 100 Euro, pentru drepturile salariale cf legii 330, pentru 67 de euro din 2009.
Acum credeti ca ar fi mai draguta? Laptele de astazi a fost cu probleme, chiar daca expira in 2014 miroase a acru...si asta doar cateva cutiute dintr-o cutie de 24 bucati. Deci, responsabilul sesizeaza problema aparuta, suna distribuitorul, roaga sa schimbe produsele pt luni ( cf legii, in functie de km pana la scoala, se pot aduce produsele de 2 ori pe saptamana), opreste cutii goale( dovezi!), explica-le copiilor ce se intampla, opreste copii de la masa...mai un claciu...mai un magneziu si trec si peste asta...Cursul de igiena e valabil 3 ani, se pare ca si la anul mai tr sa fac pe vanzatoarea...Tot incerc sa scap de bunul-simt cu care m-a crescut mama si sa refuz sarcini neplatite, nepunctate...
Astazi a sosit de ISJ o hartie prin care resonsabilului i se cere sa faca tot ceea ce eu fac deja...Deci, sa traiesc bine! Trec pe vitamine!


Buna seara, va rog daca se poate sa imi spuneti cat v-a costat procesul pentru 100 Euro si care sunt pasii care trebiue urmati.Si eu am fost in CCC si liderul de sindicat nici macar nu s-a deranjat sa depuna documentele la sindicat. Oare se mai poate da in judecata?
Va multumesc!
mihaelavizi
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2012, 10:00

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde ancaelena23 » 23 Apr 2015, 13:27

Va rog frumos mă puteți ajuta si pe mine cu un model de raport de activitate si un plan de activitate pentru comisia de aplicare a programului „Laptele si cornul”. Adresa de e-mail este: anca_elena_23@yahoo.com
ancaelena23
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Oct 2011, 21:57

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde sportiv » 23 Apr 2015, 14:08

LraAdriana scrie:Buna seara!sunt primul an in invatamant si responsabil de lapte si corn....imi poate spune cineva ce trebuie sa contina raportul de activitate pentru responsabilul de lapte si corn?Va multumesc!

Nu este atribuțiunea ,,responsabilului”! Dacă nu este o comisie la nivel de școală, este la nivel de PJ, care are datoria de a prezenta acest raport! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde elenam09 » 04 Mai 2017, 21:00

Si eu sunt responsabil lapte corn si mar.m am saturat pana n gât!.Nu am timp de copiii de la clasă, de pregatirea orei urmatoare, stresul este continuu:verifică, numără, notează,semnează,trimite procese,tabele,avize,si asta permanent!OAMENI BUNI DIN MINISTER:NE OMORATI!!!
SIMPLIFICATI !!!!
elenam09
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2016, 21:48

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde sportiv » 04 Mai 2017, 22:12

elenam09 scrie:Si eu sunt responsabil lapte corn si mar.m am saturat pana n gât!.Nu am timp de copiii de la clasă, de pregatirea orei urmatoare, stresul este continuu:verifică, numără, notează,semnează,trimite procese,tabele,avize,si asta permanent!OAMENI BUNI DIN MINISTER:NE OMORATI!!!
SIMPLIFICATI !!!!

Sunteți la școala cu PJ, sau la structură? Aveți serviciu contabilitate la școală?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Responsabil lapte si corn

Mesajde elenam09 » 05 Mai 2017, 14:39

Si eu sunt responsabil lapte corn si mar.m am saturat pana n gât!.Nu am timp de copiii de la clasă, de pregatirea orei urmatoare, stresul este continuu:verifică, numără, notează,semnează,trimite procese,tabele,avize,si asta permanent!OAMENI BUNI DIN MINISTER:NE OMORATI!!!
SIMPLIFICATI !!!!
elenam09
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Apr 2016, 21:48

Următorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori