repetenti clasa I

repetenti clasa I

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 13:41

As dori sa stiu daca am voie sa las un elev repetent in clasa I.
Din cate stiu este cam dificil , ca nu e voie , dar ......
Nu stiu exact cum sta treaba .
Pot lasa ? :?:
Daca da , exista vreo conditie ? :idea:
Multumesc !
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 14:43

nu stie nimeni ????
:?: :?: :?:
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde livioara » 06 Sep 2007, 14:55

Nu se lasa repetenti la clasa I.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde smiley_tgv » 06 Sep 2007, 15:10

livioara scrie:Nu se lasa repetenti la clasa I.


sustin ! asta stiu si eu! Nu se lasa in nici un fel! de la cls a 2 daca lasi repetent, cine il ia treb sa faca planificare separata, ceva de genu asta....
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

si totusi ........

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 15:25

multumesc pentru raspunsuri
totusi ...... stiam ca daca dovedesti ca nu a fost apt , n-a facut fata programei .......ceva de genul asta , dar cam greu si complicat .....in final poti lasa
de ce insist ?
pt ca am acum clasa I . Colega mea ce tocmai a terminat a doua si a trecut la a treia a lasat 2 corigenti la rom si mate . Am asistat si decis in privinta celor 2 . Unul l-am trecut , unul nu ...era imposibil . Pt ca el dupa clasa a doua nu stia sa citeasca nici macar cuvinte din 2-3 litere . Nu stia sa scrie dupa dictare nimic (nici macar cuvinte din 2 litere) . Era zero la tot si m-am crucit ! Ce viitor va avea acel copil . Ca lumea in clasa a doua nu o poate lua cu el sa invete iar alfabetul , cititul , scrisul ....... etc.
si ma gandesc ca daca si eu voi intampina dificultati cu vreun copil (poate si mai multi) si nu va putea invata sa citeasca , scrie .....etc. ? ce ma fac ? il las tocmai dupa clasa a doua ?
dupa cele scrise mai sus sa nu credeti ca nu-mi fac treaba ! Ba mi-o fac asa de bine ca au fost multi parinti care ori si-au amanat copiii pt a fi la mine , ori i-au dat mai devreme , astfel incat am 24 inscrisi in clasa I . Mentionez ca lucrez in mediu rural si ca am terminat clasa A-IV-a cu 12 elevi (nici macar unul corigent sau repetent) si colegele au 10 , 13 , 14 elevi . Suntem doar 4 clase (cate una din fiecare) .
copiii la noi nu se agita cu invatatul , parintilor nu prea le pasa ....... copiii acasa nu lucreaza ! Raman doar cu ce fac la clasa . Si daca voi avea si cativa mai ...... "ametiti" ........ cum am mai patit in alti ani (caci in 12 ani la catedra e a cincea oara cand am clasa I) ............ ce voi face ?
Cand sa lucrez suplimentar ? Ca daca pierd autobuzul nu mai am cu ce ma duce acasa . Nu am masina personala si nici ocazii nu trec pe acolo . Tre sa merg 4 km pana la soseaua de unde sa iau ocazie spre casa . Si vine vremea rea ..... si-mi va fi greu .
de aceea ma agit
ce ma voi face ?
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

repetenţi clasa I

Mesajde pamfiloiu » 06 Sep 2007, 15:36

de la cls a 2 daca lasi repetent, cine il ia treb sa faca planificare separata, ceva de genu asta....


Anul acesta voi avea clasa I. Am doi repetenţi, nu ştiu care au fost criteriile pentru care au fost lăsăţi. În ce constă acea planificare separată ? Sincer nu am mai auzit despre aşa ceva. Ştie cineva mai multe amănunte ? Mulţumesc !
pamfiloiu
 
Mesaje: 117
Membru din: 25 Mar 2007, 16:00

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 16:35

planificare separata pentru repetenti ?
n-am auzit de asa ceva !
doar ca mai tre sa lucrezi suplimentar ...si cica o pregatire ....de macar o ora pe sapt.
cine ma lamureste ?

si cum ramane pana la urma ? pot lasa repetenti in clasa I ? ce ce conditii , daca raspundeti cu DA .
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde smiley_tgv » 06 Sep 2007, 16:44

maria_magdalena scrie:planificare separata pentru repetenti ?
n-am auzit de asa ceva !
doar ca mai tre sa lucrezi suplimentar ...si cica o pregatire ....de macar o ora pe sapt.
cine ma lamureste ?

si cum ramane pana la urma ? pot lasa repetenti in clasa I ? ce ce conditii , daca raspundeti cu DA .



nu stiu nici eu sigur care-i treaba, dar asa mi s-a spus si mie cand am intrebat de repetentie la cls 1, si mi s-a mai spus ca daca lasi repetent in cls ii faci mai mult rau colegei/colegului, care trebuie sa munceasca mai mult!
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Mesajde fritsch_renate » 06 Sep 2007, 17:12

Va pun aici un document, ca atasament. Va raspunde la aceasta problema.
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Mesajde livioara » 06 Sep 2007, 21:27

Sunt foarte bune completarile aduse de renate. Multumim de documentul postat. As dori sa mai aduc in discutie un aspect, care nu trebuie neglijat in cazul acestor copii cu probleme la invatatura inca din clasa I. Trebuie cautate toate cauzele care il impiedica pe copil sa invete. Se poate intampla sa fie un copil cu cerinte educative speciale care are nevoie de alt ritm de parcurgere a materiei. Aici apare necesitatea aplicarii probelor de cunoastere a copilului in primele doua saptamani din clasa I. De asemenea, este nevoie sa colaborati cu psihologul scolii, sa testeze si el copilul. Chiar si un set de analize medicale pot aduce completari ( copilul poate fi anemic, etc.) Situatia din familie completeaza tabloul general. Mai acordati o sansa si acestor copii! Poate au ceva de spus dar nu stiu cum sa o faca. Un an scolar bun va doresc tuturor!
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

multumesc

Mesajde maria_magdalena » 07 Sep 2007, 07:59

multumesc de idei , sfaturi si documente !
acum am inteles !
e tare greu pt noi , cadrele didactice !
dar si mai greu pt elev .

mult succes in noul an scolar !
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

cls.I repetenti

Mesajde mihaim » 07 Sep 2007, 22:37

In cls.I nu se pot lasa repetenti pentru ca ciclu de achizitii fundamentale este de doi ani.Un elev care nu a reusit sa citeasca in cls. I poate sa o faca in cls. a II a.Cu acesti copii lucrezi cu curriculum adaptat.
Nici eu nu sunt de acord cu acest lucru , dar asta e.
Succes !
mihaim
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Aug 2007, 23:01

Mesajde maria_magdalena » 08 Sep 2007, 07:39

am inteles de la renate cum sta treaba daca "las repetent " in clasa I , ca , de fapt , il trec clasa indiferent de nr de calificative de Insuficient si ca in clasa a-II-a elevul va intra intr-un program de recuperare / remediere scolara .... etc .
ceea ce as dori sa mai inteleg (sa stiu) este ......... pentru un elev repetent in clasa a-II-a , care este preluat in clasa a doua ............ exista vreo programa speciala dupa care sa lucrezi cu elevul ? exista un curriculum adaptat (dupa cum spunea mihaim ) ?
sau : invatatorul e obligat sa faca un curriculum adaptat , o programa speciala ......
sau : invatatorul merge si cu cel repetent si cu ceilalti .....pe aceeasi programa , curriculum ..... etc ?

va multumesc .
.
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

repetenti cls.

Mesajde mihaim » 08 Sep 2007, 13:22

Nu exista niciun curriculum adaptat.Acesta si-l face inv. in functie de cunostintele elevului raportate la programa scolara.In fond, acesti copii sunt copii cu CES,care trebuie integrati in invatamantul de masa. Se va aprecia progresul inregistrat si nu ierarhizarea lor in functie de ceilalti elevi.
Succes si nervi tari !
mihaim
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Aug 2007, 23:01

Re: repetenti clasa I

Mesajde pucheadorel » 20 Dec 2017, 20:49

Având în vedere vechimea acestui topic, nu știu dacă voi primi un răspuns. Totuși, am și eu o nelămurire pe care o expun aici: poate cineva dintre colegi să precizeze articolul de lege sau de regulament care ne interzice să lăsăm repetenți în clasa I? Mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori