Regulamentul si metodologia concursului PPT

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Notele acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Regulamentul si metodologia concursului PPT

Mesajde emil » 15 Dec 2008, 16:37

Persoane eligibile: utilizatori inregistrati ai didactic.ro
Perioada de concurs: 15 decembrie, 30 ianuarie
Lucrari admise: Prezentari PPT cu minim 15 slide, cu un meniu de prezentare(cuprins), cu parcurgere ramificata sau numai liniara. Nu sunt permise decat scheme, desene sau fotografii originale. Fac exceptie planse, harti, fotografii adaugate in scop de documentare. Orice preluare fara minima prelucrare si specificarea sursei, atrage descalificarea. Materialul trebuie sa fie o lectie din curriculum national sau din optional. Se vor preciza sursele, materialele bibliografice
Mod de trimitere: materialele vor fi postate pe forumul didactic.ro, la o sectiune speciala. Fiecare user va avea un topic unic la care isi va crea si un poll. Comentariile colegilor vor fi potate la topicul respectiv, iar notele vor fi date pe poll
Notarea materialelor: prin pollul de pe forum, cu note de la 1 la 5 la care se adauga punctajul dat de juriu
Jurizarea: se va avea in vedere suma sau media notelor date de colegi, dar si evaluarea facuta de un juriu desemnat dintre utilizatorii cu experienta in crearea de PPT. Juriul va fi anuntat dupa terminarea concursului
Criterii de jurizare:
cantitative:numarul de slide, nr de imagini, grafice sau scheme folosite(originale), numarul de ramificatii;
calitative: designul original, optimizare fisier, originalitatea continutului, capacitatea de sinteza si organizare a continutului
Premierea: se vor acorda trei premii(I,II,III) si 5 mentiuni, constand in diplome si obiecte. Castigatorii premiilor maxime vor primi
o rama foto electronica,
o tableta grafica si
un memory stick de mare capacitate


In fisierul atasat se gasesc mult mai multe informatii...

Succes!
Ultima oară modificat de emil pe 28 Dec 2008, 02:00, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde kristina_racoasa » 23 Dec 2008, 20:14

Buna seara. Vreau ca la folosirea unor butoane in power point sa se auda anumite sunete. Acest lucru aste posibil doar daca acele sunete se afla in computerul celui ce foloseste prezentarea. La sectiunea de concurs pot atasa o arhiva rar care sa contina power point-ul si acele sunete? Aceasta nu va depasi cei 5 MB. Va multumesc.
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde emil » 23 Dec 2008, 21:05

kristina_racoasa scrie:Buna seara. Vreau ca la folosirea unor butoane in power point sa se auda anumite sunete. Acest lucru aste posibil doar daca acele sunete se afla in computerul celui ce foloseste prezentarea. La sectiunea de concurs pot atasa o arhiva rar care sa contina power point-ul si acele sunete? Aceasta nu va depasi cei 5 MB. Va multumesc.

Daca veti atasa un document in arhiva, acesta nu va avea nicio legatura cu PPT decat numai daca se face o instalare speciala. Trebuie sa postati doar UN PPT si atat! Acesta poate contine sunete, imagini, etc...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde kristina_racoasa » 24 Dec 2008, 18:24

Sper sa nu deranjez cu intrebarile mele, dar....Stiu ca e impotriva regulamentului, dar totusi intreb: Pot arhiva power point-ul in .rar pentru al micsora un pic? Momentan are 5,5 MB si daca l-as arhiva ar ajunge la 3,5. Parca nu as sterge din el nimic, dar daca nu se poate o sa fac niste modificari. Multumesc pentru intelegere.
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde emil » 24 Dec 2008, 23:22

kristina_racoasa scrie:Sper sa nu deranjez cu intrebarile mele, dar....Stiu ca e impotriva regulamentului, dar totusi intreb: Pot arhiva power point-ul in .rar pentru al micsora un pic? Momentan are 5,5 MB si daca l-as arhiva ar ajunge la 3,5. Parca nu as sterge din el nimic, dar daca nu se poate o sa fac niste modificari. Multumesc pentru intelegere.

Sigur, puteti arhiva(o singura arhiva cu un singur fisier), daca metodele de optimizare aplicate, nu au facut sa scada dimensiunea...

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde kristina_racoasa » 25 Dec 2008, 09:23

Multumesc pentru raspuns. :D
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde kristina_racoasa » 27 Dec 2008, 19:54

Am incercat sa urc ppt si imi spune ca trebuie maxim 2 MB. De ce? Al meu are 4,85. Si dl.Paulis patise la fel.
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde emil » 02 Ian 2009, 22:59

Invitatie la fair-play!

Va rog foarte mult sa va respectati colegii in evaluarea lucrarilor. Nu va platiti polite, nu va manifestati invidii, orgolii...
Toate lucrarile au cate ceva bun in ele, consider ca s-au respectat in mare cerintele formulate. Mai este timp si pentru alte lucrari, mai aveti posibilitatea sa apreciati, sa comentati.
Atrag atentia ca odata postate, lucrarile nu se schimba si nici nu se elimina, orice motiv s-ar invoca.
Multumesc de participare si de implicare.
Astept noutati!

Un, 2009 mai bun si mai frumos!

La multi ani!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Intrebare

Mesajde sfetnicul » 12 Ian 2009, 15:28

Calitatea didactica a PPT-urilor, ergonomia acestora, este un subiect care ma intereseaza. Cred ca am sa particip si eu cu un material.

Am totusi o intrebare:
Am observat ca in regulament se accepta doar "desene" originale. Cum ramane cu clipart-urile si gif-urile animate aflate free pe internet. Sunt acceptate?

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Re: Intrebare

Mesajde emil » 12 Ian 2009, 15:37

sfetnicul scrie:Calitatea didactica a PPT-urilor, ergonomia acestora, este un subiect care ma intereseaza. Cred ca am sa particip si eu cu un material.

Am totusi o intrebare:
Am observat ca in regulament se accepta doar "desene" originale. Cum ramane cu clipart-urile si gif-urile animate aflate free pe internet. Sunt acceptate?

SFetnicul


Se vor trata conform a ceea ce s-a spus!
Adica se vor puncta invers proportional cu numarul si ... "utilitatea" lor!
Numai bine
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde maria_oniga » 12 Ian 2009, 19:43

Nu sunt permise filmulete (originale) integrate in lectie? Si daca da, se pot integra si altfel decat arhivand fisierele (PPT + filmulete) la un loc si facand link-urile corespunzatoare? Asta, pentru ca se spunea mai sus ca este permis doar un fisier arhivat. Va multumesc pentru eventualul raspuns.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde emil » 12 Ian 2009, 21:07

maria_oniga scrie:Nu sunt permise filmulete (originale) integrate in lectie? Si daca da, se pot integra si altfel decat arhivand fisierele (PPT + filmulete) la un loc si facand link-urile corespunzatoare? Asta, pentru ca se spunea mai sus ca este permis doar un fisier arhivat. Va multumesc pentru eventualul raspuns.

Sigur ca sunt permise filmulete originale in PPT, dar nu cu link. Nu este permis decat un fisier PPT si atat!

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 21 Ian 2009, 23:29

Concursul se apropie de finalul planificat.
Marturisesc ca as fi dorit cel putin 30-40 de materiale demne de vazut si judecat aici, pe acest topic. Din ceea ce stiu, pe didactic.ro sunt, poate, sute, mii de materiale lectii prezentari PPT, valoroase, pe care chiar va invit sa le cautati, sa le folositi si sa le apreciati.
PPT reprezinta, in opinia mea, cea mai la indemana modalitate de a crea o mica lectie a noastra... Doresc sa stimulez aceasta modalitate de lucru, dar nu oricum, ci creativ, inteligent, eficient.
Mai avem o saptamana, timp este pentru cei care nu s-au hotarat inca!
Nu uitati ca va asteapta premii interesante: o rama foto electronica, o tableta grafica, stick de memorie din cele mai bune.

Va asteptam!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

concurenta ii face pe oameni sa progreseze!

Mesajde inteleapta » 22 Ian 2009, 13:21

Cred ca stirea despre acest concurs ar trebui postat pe prima pagina macar acum pe ultima suta de metri. Eu, una, am invatat foarte multe datorita acestui concurs si daca s-ar fi putut as fi schimbat materialul propus de mine. Nu ar fi fost corect, insa, deoarece sunt profesori care au postat din start materiale deosebite. Ii felicit din toata inima! Si va felicit in primul rand pe dumneavoastra pentru aceasta initiativa!
inteleapta
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Apr 2008, 11:27

Mesajde inteleapta » 22 Ian 2009, 13:24

"stirea despre acest concurs ar trebui postata "
inteleapta
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Apr 2008, 11:27

Următorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator