Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Intrebari si raspunsuri despre concursurile organizate de didactic.ro.

Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde webmaster » 15 Iul 2009, 19:42

Concursul se desfăşoară între 15 iulie şi 15 septembrie 2009 şi se adresează cadrelor didactice din învăţământul preşcolar, primar, gimnazial şi liceal.
Tematica propusă este analiza anului şcolar 2008 – 2009, sub forma unei reflecţii făcute de cadrul didactic cu privire la evenimentele care s-au succedat.

Prin proiectele participante ne dorim să descoperim prin intermediul dumneavoastră:
- Evenimente şi iniţiative frumoase organizate în şcoală (de către copii sau împreună cu copiii)
- Succese înregistrate de copii
- Momentele frumoase care v-au rămas întipărite în minte
- Lucruri care v-au impresionat pozitiv (legate de copii, de activitatea din şcoală etc.)
- Momente mai puţin frumoase (de ce s-au întâmplat, cum aţi fi putut interveni astfel încât să fie mai bine, ce aţi învăţat Dvs si copiii din această experienţă etc.)
- Ce aşteptări aveţi de la anul şcolar ce va urma
- Ce vă propuneţi pentru noul an şcolar Dvs ca şi cadru didactic

Fiecare proiect va consta într-un eseu (document scris de cadrul didactic), care abordează tematica concursului, însoţit de materiale multimedia dacă e cazul (fotografii, înregistrări audio, înregistrări video), şi într-un material de sinteză de tip Prezentare Powerpoint, în care sunt cuprinse principalele idei din eseu.
Pentru mai multe detalii şi pentru înscrierea în concurs, vizitaţi secţiunea de concursuri a portalului: http://www.didactic.ro/concursuri
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

M-am inscris la concurs...

Mesajde mona-ton » 23 Iul 2009, 20:28

Azi m-am inscris la concurs,am trimis in word o sinteza a reflectiei mele (la acest moment,poate daca stateam mai mult si ma gandeam scriam mai multe)apoi am realizat un material ppt cu 9 sliduri ce cuprind imagini sugestive ptr ce-am scris anterior .Toata ziua m-am chinuit sa ma incadrez in 5 MB, am reusit in final 4,80 DAR nici asa nu-m,i accepta.ce sa mai fac???Nu ma pricep mai mult.va rog dati-mi un sfat!!!!!!!!!!va multumesc, cu drag!
mona-ton
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Oct 2006, 00:24

Mesajde webmaster » 24 Iul 2009, 11:34

Imi pare rau, probabil ca ati depasit cu foarte putin limita, se mai "ingreuneaza" materialul la incarcare. Va recomand sa urmati sfaturile colegilor pentru optimizarea PPT-urilor, se afla chiar aici pe forum si le-au fost de folos multor membri Didactic: http://www.didactic.ro/forum/index.php?f=54.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde aalliinnaa » 05 Aug 2009, 12:11

Astazi mi-am inscris si eu proiectul intitulat ZECE si desi am incarcat materialul in word de 5 ori inca nu s-a incarcat.( doc. are sub 5 MB)
Materialele trebuie acceptate de administrator sau se incarca fara accept?
Daca e cu aprobare, v-as ruga ca din cele 5 incarcate sa aprobati doar unul singur.
Multumesc!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde aalliinnaa » 13 Aug 2009, 00:08

Buna dimineata!

Tot eu revin...
Am o doleanta in legatura cu materialele inscrise in concurs: nu exista o ordine, materialele noi se upload-eaza, intrand aleatoriu ori in prima pagina, ori in a doua, nicidecum urmand un curs firesc....iar astfel materialele noi se urmaresc mai greu, se noteaza si se comenteaza la fel de greu.
Nu s-ar putea modifica acest aspect?

Si inca ceva...acesta portiune a concursului se incarca foarte greu, un comentariu facut apare dupa jumatte de zi, votul la fel, astazi pentru a incarca un material am incercat iar de 5 ori, am tot dat refresh la pagina, si in cele din urma s-a incarcat materialul...

Va multumesc!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde webmaster » 13 Aug 2009, 12:20

Imi pare rau, a fost o mica problema tehnica. Acum s-a rezolvat, proiectele apar in ordine invers cronologica in functie de data inscrierii. Modificarile nu apar intr-adevar imediat, dar aceasta nu inseamna ca materialul sau comentariul nu sunt salvate, ci doar ca e o intarziere de afisare, caci trebuie sa se reincarce noua versiune a paginii. Voi vedea cu colegul meu care se ocupa de partea tehnica daca se poate face ceva in acest sens.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Ce s-antamplat!?

Mesajde mona-ton » 21 Aug 2009, 14:51

Am trimis cu greu cele doua materiale ptr concurs (ppt si word) in cele din urma am reusit se puteau vizualiza DAr in momentul de fata nu se mai deschide materialul in word..oare ce s-antamplat?
Si as mai avea o intrebare: Cine are dreptul sa voteze materialele inscrise si dupa ce criterii, ptr ca din pacate unele persoane evalueaza materialele la voia intamplarii....si e pacat de munca depusa de catre cei care vor sa participe!!!!VA MULTUMESC ptr intelegere.
mona-ton
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Oct 2006, 00:24

Mesajde mona-ton » 26 Aug 2009, 19:47

Imi pare nespus de rau ce se-ntampla cu notarea materialelor expuse ptr concurs.Se pare (nu e numai in cazul meu) ca unii colegi (si totusi nu cred ca toti sunt cadre didactice obiective)dau note fara sa urmareasca ce e prezentat si asa cum spuneam la ultimul meu comentariu e mare pacat ptr ideea celor ce-au propus acest concurs si nu-n ultimul rand ptr cei ce s-au straduit sa ia parte la el. Va rog tare mult faceti ceva in acst sens!Va multumesc anticipat.
mona-ton
 
Mesaje: 12
Membru din: 06 Oct 2006, 00:24

Mesajde rofi3 » 27 Aug 2009, 16:34

Buna ziua,

Poate vota orice utilizator Didactic.ro. Intr-adevar notele de la materialele dvs. nu sunt obiective si se pare ca anumite persoane se comporta copilareste dand note de 2 si 3.
Va rog sa postati din nou materialul in word , caci l-am sters pe cel care nu putea fi vizualizat.

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde otilia_tiugan » 29 Aug 2009, 14:14

aveti dreptate! se noteaza aiurea:) am vazut materiale cu 40 de voturi care nu se ,,supun'' regulilor concursului. Se pare ca avem de a face cu spiritul de turma .pacat!
otilia_tiugan
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Apr 2006, 15:52

Mesajde rofi3 » 30 Aug 2009, 19:14

Buna seara,

Notele mici de 2 si 3 primite de materialele dvs. au fost sterse.
Sper ca pe viitor materialele vor fi votate dupa anumite criterii si nu se vor mai fi da note extrem de mici .

Moderator forum ,

Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde codina2007 » 06 Sep 2009, 17:00

Va rugam, amendati-i intr-un fel pe cei care dau note foarte mici, de 1,2,3, fara nicio justificare. Poate gasiti o solutie in acest sens. Va multumesc!
Cu stima,
Avatar utilizator
codina2007
 
Mesaje: 359
Membru din: 29 Oct 2007, 20:18
Localitate: Focsani

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde leu » 10 Sep 2009, 20:03

codina2007 scrie:Va rugam, amendati-i intr-un fel pe cei care dau note foarte mici, de 1,2,3, fara nicio justificare. Poate gasiti o solutie in acest sens. Va multumesc!
Cu stima,

Va inteleg nemultumirea. Am participat doua veri la rand la concursirile organizate de didactic.ro(Felicitari organizatorilor!!), in vacanta de iarna la "Scrisori pentru Mos Craciun" si am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare, motiv pentru care nu mai particip. Si atunci s-a votat aiurea, dupa spiritul de turma!Multe persoane se comporta copilareste dand note de 1, 2 si 3. Culmea... dintre cei inscrisi in concurs, pentru a descalifica pe ceilalti.Cred ca, in acest sistem de votare, incercand sa-ti votezi materialele, in fereastra ce se deschide, ruland putin, poti vedea cine te-a votat si cu cat si poti sesiza, concret.
Succes!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde aalliinnaa » 11 Sep 2009, 14:02

Din pacate sau din fericire pentru noi, nu putem afla cine ne-a bombardat cu note de 1 - eu una nici nu vreau sa aflu.
Mi-am mai spus parerea in legatura cu aceste note de 1: sunt elevii ale caror d-ne profesoare s-au inscris in concurs. Unul dintre ei a si intrebat pe forum cine castiga: materialul cu cele mai multe voturi sau cel cu media cea mai mare?
viewtopic.php?f=63&t=14070
Asa ca, eu zic ca cine are urechi de auzit, va auzi si va citi eseul, cine nu, nu!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde aalliinnaa » 12 Sep 2009, 14:55

Ar trebui sa poti afla cu clik pe cuvantul "voturi", la materialul postat de tine.


Tocmai spuneam ca nu se poate afla cine a votat, doar nr de voturi obtinute!Dar nu-i bai!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Următorul

Înapoi la Concursurile Didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori