Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Intrebari si raspunsuri despre concursurile organizate de didactic.ro.

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde leu » 12 Sep 2009, 16:03

Ar trebui sa poti afla cu clik pe cuvantul "voturi", la materialul postat de tine.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde aalliinnaa » 14 Sep 2009, 16:10

M-ati citat gresit, nu eu am pus acesta intrebare ci eu am raspuns la ea.

rami31 scrie:Buna ziua,
am si eu o intrebare despre acest concurs. Cine va castiga: cel care are cele mai multe voturi sau cel care are nota cea mai mare? nu pot sa inteleg!!!
Unii au voturi foarte multe si nota este mai mica decat cei cu voturi mai putine, la care nota este la fel de mare !!!!!
Va multumesc,
Cu respect.
astept un raspuns din partea dvs.


Multumim pentru facilitatea de a vedea notele-sper sa nu se fi deschis astfel Cutia Pandorei :shock: ...
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde webmaster » 14 Sep 2009, 18:38

Dati clic pe zona unde se afiseaza media notelor acordate si vi se va deschide in fereastra noua lista completa.

aalliinnaa scrie:cine castiga: materialul cu cele mai multe voturi sau cel cu media cea mai mare?


Nici unul, cel putin nu din aceasta cauza. Juriul decide, notele acordate de utilizatori nu fac parte din criteriile de evaluare, fiindca mereu apar abuzuri. Nu va faceti griji, cine triseaza e descalificat, dupa cum s-a vazut la concursul anterior, Noi suntem. Vom face tot posibilul sa stergem notele mici nejustificate, insa la sfarsitul concursului.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde bimbi » 15 Sep 2009, 11:54

Pana in ultima clipa am incercat sa incarc si eu fisierul cu prezentarea ppt,oricat le-am redimensionat,degeaba.Regret enorm.Puteam proba tot ce am asternut pe hartie!Poate cu alta ocazie.
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde rofi3 » 16 Sep 2009, 08:06

Buna ziua,

Termenul de postare al materialelor este de 15 septembrie. Imi pare rau ca nu ati reusit sa postati.

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde bimbi » 16 Sep 2009, 12:48

Buna ziua,
multumesc oricum,sunt suparata deoarece am vazut fisiere mai mari decat ale mele.Nu inteleg ce s-a intamplat.
Sunt convinsa ca vor mai fi ocazii.Multa sanatate si un an scolar cu putere de munca si bucurii.
Cu respect,Gabriela Bate
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde grigore_geta » 17 Sep 2009, 15:54

Nu am putut intra pe forum in ultima vreme, de aceea nu am comenta aici si am facut-o pe prima pagina. Am urmarit si eu evolutia evaluarii si am fost dezamagita de colegi. Chiar daca au fost elevi, sau mai ales daca au fost elevi, acest lucru este intristator. Nu castigi lovind in altul, iar daca cineva i-a invatat sa faca asta pe copii, cu atat mai grav. Ar fi interesant de vazut ca unii dintre votanti si-au facut cont pe didactic in zilele concursului, doar pentru a vota, asa cum e rami31
Nume: ramona, radu
Scoala:
Localitatea: lipanesti, Prahova
Specialitatea: Interes general
Are contul deschis pe 30 august 2009.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde aalliinnaa » 17 Sep 2009, 19:00

grigore_geta scrie:Nu am putut intra pe forum in ultima vreme, de aceea nu am comenta aici si am facut-o pe prima pagina. Am urmarit si eu evolutia evaluarii si am fost dezamagita de colegi. Chiar daca au fost elevi, sau mai ales daca au fost elevi, acest lucru este intristator. Nu castigi lovind in altul, iar daca cineva i-a invatat sa faca asta pe copii, cu atat mai grav. Ar fi interesant de vazut ca unii dintre votanti si-au facut cont pe didactic in zilele concursului, doar pentru a vota, asa cum e rami31
Nume: ramona, radu
Scoala:
Localitatea: lipanesti, Prahova
Specialitatea: Interes general
Are contul deschis pe 30 august 2009.


Pe acest lucru ma bazam si eu cand afirmam ca notele sunt date de elevi: am vazut profilul lui rami31, iar d-na prof din Lipanesti Prohova are peste 200 de voturi. Eu n-am acuzat si nici nu acuz pe nimeni. Notele de 1 nu ma supara pentru ca cine a avut de citit si de invatat din experienta altora a facut-o, cine nu. nu!

Mie mi-a facut placere sa citesc povestile de viata ale fiecaruia si chiar pot spune deschis ca dintre toate concursurile initiate de didactic acest concurs este pana in prezent cel mai deschis, "open minded", informal dar si nonformal, "super" ca sa folosesc si un cuvant din vocabularul elevilor ca tot suntem cititi de ei :D .
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde bimbi » 17 Sep 2009, 20:48

Buna seara ,stimati colegi,
stim cu totii ca"goana"dupa hartii"altereaza"uneori pana si onoranta noastra calitate de cadre didactice,din pacate.Ma doare ca unii au postat materiale pentru voturi,premii,etc.Unde lasam sufletul nostru minunat de dascali?!Eu am descoperit tarziu concursul,nu am reusit sa atasez fisierul ppt,dar cu tot sufletul am deschis poarta gandului si a inimii pentru eseul propus. Trebuie sa ne bucuram ca cineva(DIDACTIC)ne-a oferit ocazia sa realizam liber"raportul de activitate"anual!!!Sa le multumim pentru oportunitate si sa realizam un proces retrospectiv de constiinta a propriei valori si mai ales vocatii!...Sa ne bucuram sincer de realizarile tuturor colegilor.Materialele citite mi-au umplut sufletul de mandrie ca lucrez in sistem,cu toate problemele pe care le stim.
Cu stima
Gabriela Bâte
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde grigore_geta » 17 Sep 2009, 21:11

Multumim, bimbi, pentru cuvintele frumoase. Asa este, organizatorii ne-au obisnuit cu concursuri "pe bune", sau "pe fata", fara taxe sau hartii eliberate fara valoare. Aici ne-am simtit ca intr-o cancelarie unde nu exista concurenta pentru "puncte", desi din zone diferite ne-am imprietenit, am facut impreuna proiecte, am invatat mai mult decat din toate perfectionarile, ne-am ajutat si ne-am stimulat reciproc. Nici nu stiu cand au trecut aproape 4 ani de cand sunt pe didactic. Am sute de prieteni in toata tara, de la care am invatat enorm. Din pacate, ne mai lovim si de astfel de colegi, ii cunoastem, sunt cei care apar doar cand e vorba de ceva de castigat, fie si doar o hartie, in rest, nu ar da nimanui nimic din ceea ce au, de frica sa nu-i intreaca. E loc pentru toti pe Pamant, pacat ca unii fac umbra degeaba!
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde webmaster » 24 Sep 2009, 07:17

Dupa verificarea notelor si a reclamatiilor, trebuie din pacate sa anunt 4 descalificari pentru plagiat, respectiv tentativa de depunctare folosind sistemul de notare.

Am sters numeroase note nejustificate (in general note mici, dar nu numai) si am identificat conturi ce au fost create special pentru a da note mari unor anumiti participanti si/sau note mici concurentilor. Participantii respectivi sunt felicity10 si marinescuana56, care ies asadar din concurs. Lucrarile lor nu vor fi evaluate de catre juriu.

Utilizatoarele descalificate pentru plagiat sunt violetagrigore si angela_chirosca.

Ies de asemenea din concurs cei care nu au postat cele 2 materiale cerute sau ale caror materiale nu vor putea fi evaluate din motive tehnice (nu au fost incarcate corect pe site deci nu pot fi citite).

Vom afisa situatia finala peste o saptamana, dupa evaluare. Multumesc celor care au semnalat neregulile aparute, ajutandu-ne astfel sa le corectam.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde bimbi » 24 Sep 2009, 15:58

Buna ziua,
pentru colegii care nu stiu,'' bimbi''nu e nou pe DIDACTIC,inclusiv pe FORUM,doar ca pana de curand era ''cut''.
Am vazut unele comentarii vizand acest aspect si de aceea am dorit sa fac precizarea.Multumesc.
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde marinescuana56 » 27 Sep 2009, 12:01

Buna ziua!Multumesc doamnei Grigore Geta pentru ca m-a anuntat ca sunt descalificata.Pentru ce ?N-am inteles.Sunt responsabila de cei care m-au votat?De ceea ce au votat?Cine poate avea controlul asupra retelei de votanti?La randul meu si eu am primit o multime de note minime,dar stiam ca nu nota conteaza.Sa fie o strategie stranie a adversarilor de a-si scoate prin acesta metoda concurentii din concurs?Ce vina am eu ?Stiu sigur ca regulamentul concursului spunea clar ca vom fi apreciati de o comisie special formata,nu de notele si de numarul de votanti.Asta ar insemna ca s-a schimbat regulamentul in timpul jocului de doua ori:s-a prelungit data de inscriere in concurs si s-a initiat un regulament de asumare a responsabilitii pentru votantii din retea.Cine poate spune cum poti controla acest lucru?CATE REGULAMENTE SUNT?EU NU MA SIMT RESPONSABILA PENTRU CEEA CE S-A INTAMPLAT,NICI NU-MI ASUM CALITATEA DE A FRAUDA CARE MI S-A ADUS.Vreau sa va spun ca in timpul acestui concurs m-am intrebat sub torentul de voturi si note care este menirea acestui concurs.In ideea aceasta am lansat pe didactic.ro un sondaj care a raspuns prin voturile date cat de mult conteaza nivelul social al comunitatii,scoala in care muncim ,dar mai presus de toate CALITATEAcadrului didactic,insumand atat valentele instututionale,cat si cele vocationale.Am participat cu entuziasm la acest concurs si pentru ca ni s-a oferit ocazia ca in acest asalt politic defavorabil la care este supus statutul nostru am pUtut sa atragem atentia ca noi,dascaii acestui neam suntem stalpul de nadejde alu natiei.Nu ma asteptam la nicio premiere deosebita pentru materialul afisat.Altii au fost mai ingeniosi,mai lucrativi,mai expresivi,MAI BUNI,fapt pentru care ii felicit.Ii felicit si pe ceilalti,pentru ca mi-au prilejuit prin tot ceea ce au postat o sursa de inspiratie si elan in munca mea.Cred ca pentru toti acesta e marele premiu.La final ,va spun ca respect decizia juriului,desi nu am fost ajutata nici eu si nici altii sa evit,sa controlez lucrul pentru care am fost descalificata si insultata prin comentariile care s-au facut.Consider ca in aprecierea materialului meu nu s-a respectat regulamentul,ci niste criterii care au aparut pe parcurs,au bruiat concursul,au derutat votantii,au deviat atentia asupra ceea ce trebuia facut,s-a influentat negativ patriotismul local,deviindu-l in greseala.Imi cer scuze pentru toti indusi in acesta stare de considerentele amintite mai sus.Nu aduc niciun repros celor care m-au notat defavorabil-cateva zeci de 1,ii inteleg si pe cei care nu vor avea sentimentul deplin de siguranta ca cei din reteaua de votanti a lor au cazut in greseala celui de-al doilea regulament aparut pe parcurs.FELICITARI CONCURENTILOR!FELICITARICASTIGATORILOR!UN AN CU AMINTIRI SI MAI BOGATE,CLIPE FERICITE,PUTERE DE DARUIRE FATA DE COPII!
marinescuana56
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2009, 14:23

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde invatator » 28 Sep 2009, 05:46

Vreau sa va multumesc tuturor celor care ati avut dispozitia "sa intrati pe coridoarele Scolii "Lucian Blaga" din Ocna Mures!
Sunt aprecieri, pentru noi, din partea unor colegi pentru care am tot respectul, prin munca desfasurata. Am vazut si eu fiecare material postat, am apreciat munca fiecaruia in parte si va rog sa ma credeti ca sunt mai bogata in idei pentru munca la catedra!
Va multumesc si va doresc succes tuturor!
Sa castige cel mai bun!

Elena Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Reflecţie de vară. A mai trecut un an...

Mesajde marinescuana56 » 28 Sep 2009, 15:33

Ati descalificat-o pe felicity10 care si-a postat materialul pe 14.09.2009,dar nu cred ca mie mi-ati fost un judecator corect.Colegii de scoala m-au intrebat:dar pentru notele mici si minime care vi s-au dat cine a fost descalificat,ca aceste note s-au dat inainte de 14.09.2009.Va rog sa cititi si comentariile care apar la adresa mea,la pag 5.Dumnavoastra ati suporta asemenea injurii?Credeti ca s-au judecat toti concurentii dupa aceleasi criterii cum s-a procedat la mine?NU CER DESCALIFICAREA ALTORA,CI APRECIEREA MATERIALULUI POSTAT DE MINE DUPA REGULI VALABILE PENTRU TOTI,AFISATE LA INCEPUTUL CONCURSULUI.Fac acest apel in numele colegilor din scoala pe care o reprezint si care si-au exprimat indoiala privitor la corectitudinea cu care s-a luat decizia de a fi descalificata pe criterii independente de persoana si profesia mea.Multumesc.
marinescuana56
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2009, 14:23

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Concursurile Didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator