reducerile din invatamant,ordin min. 38271, sunt legale?????

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

reducerile din invatamant,ordin min. 38271, sunt legale?????

Mesajde neluta » 01 Aug 2009, 11:22

Ordinul din inspectorate a venit sec, toate institutiile scolare trebuie sa ne reducem cu 6% normarea din institutie. Eu cred ca acest lucru se putea analiza punctual, si inainte de a cheltui bani pentru concursuri de titularizare si sedinte publice in care sa oferi posturi pe care sa le reduci peste 2 zile. Daca se dorea cu adevarat calitate nu trebuia oare sa se identifice institutiile care functioneaza cu multi suplinitori necalificati, sa se poarte discutii inclusiv cu comunitatile unde exista astfel de cazuri si sa se gaseasca solutii prin care sa respecti si principiul calitatii si principiul eficientizarii??????? A iesit o mare abrambureala, se uita ca ingrijitoarea din inv. prescolar nu are in fisa postului doar curatenia, cu normarea actuala sunt institutii prescolare care nu stiu cum vor asigura securitatea copiilor dar noi vrem sa le cerem si calitate......E cumplit ce se intampla
neluta
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Noi 2008, 20:09

Mesajde andreea_muntean » 02 Aug 2009, 14:02

Traiasca Romania , tara tuturor posibilitatilor !!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: reducerile din invatamant,ordin min. 38271, sunt legale?????

Mesajde emil » 02 Aug 2009, 18:44

neluta scrie:Ordinul din inspectorate a venit sec, toate institutiile scolare trebuie sa ne reducem cu 6% normarea din institutie. Eu cred ca acest lucru se putea analiza punctual, si inainte de a cheltui bani pentru concursuri de titularizare si sedinte publice in care sa oferi posturi pe care sa le reduci peste 2 zile. Daca se dorea cu adevarat calitate nu trebuia oare sa se identifice institutiile care functioneaza cu multi suplinitori necalificati, sa se poarte discutii inclusiv cu comunitatile unde exista astfel de cazuri si sa se gaseasca solutii prin care sa respecti si principiul calitatii si principiul eficientizarii??????? A iesit o mare abrambureala, se uita ca ingrijitoarea din inv. prescolar nu are in fisa postului doar curatenia, cu normarea actuala sunt institutii prescolare care nu stiu cum vor asigura securitatea copiilor dar noi vrem sa le cerem si calitate......E cumplit ce se intampla

NU exista niciun ordin cu un asemenea continut. Va rog sa pastrati pastrati decenta afirmatiilor pe care le faceti...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

cine nu are decenta??????????????????//

Mesajde neluta » 03 Aug 2009, 12:57

Domnului Emil...... poate ca nu e un ordin ci o aresa, decenta nu am eu care va rog sa ma lamuriti daca este corect sa se ceara procent de reducere fiecarei institutii scolare induferent daca se incadreaza in planul de scolarizare sau nu, sau cei care cer acest lucru si nu incearca sa analizeze situatia fiecarei institutii scolare????????????????????
Poate in alte judete nu s/a procedat asa, dar in Timis da!!!!!!!!!!!!!
Ma intreb, o intrebare retorica desigur, d/vostra stiti ce se intampla cu adevarat in invatamant?????????????
neluta
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Noi 2008, 20:09

nu/l gasesc

Mesajde neluta » 03 Aug 2009, 13:02

rory scrie:Ce prevede acest ORDIN pentru inv. prescolar?
Problema tocmai acesta e,,,, nu este publicat pe EDU....si nimeni nu ni/l pune la dipozitie, am primit adresa seaca de la IEJ.Timis, si nimeni nu sta la discutii cu directorii, au ordin sa reduca cu 6% si cu asta basta......
neluta
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Noi 2008, 20:09

Re: cine nu are decenta??????????????????//

Mesajde emil » 03 Aug 2009, 14:43

neluta scrie:Domnului Emil...... poate ca nu e un ordin ci o aresa, decenta nu am eu care va rog sa ma lamuriti daca este corect sa se ceara procent de reducere fiecarei institutii scolare induferent daca se incadreaza in planul de scolarizare sau nu, sau cei care cer acest lucru si nu incearca sa analizeze situatia fiecarei institutii scolare????????????????????
Poate in alte judete nu s/a procedat asa, dar in Timis da!!!!!!!!!!!!!
Ma intreb, o intrebare retorica desigur, d/vostra stiti ce se intampla cu adevarat in invatamant?????????????

Stimata colega,
E bine, pentru credibilitate, sa ne dati numarul adresei si data ei.
De asemenea, sa specificati daca e viorba despre personal didactic sau nedidactic, in cazul in care acea adresa exista.
Va confirm ca oficial, Ministeul Educatiei nu a cerut explicit astfel de reduceri, doar ca trimis o adresa in care se specifica numarul total de norme didactice si nedidactice, care trebuie sa existe in sistem, cifra data rational, in functie de resursele sistemului, in primul rand elevii!
Eu lucrez in invatamant, stiu ce se intampla cu sistemul, am intamplator, si functia de inspector general adjunct si raspund de resursele umane...
...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

ma bucur,

Mesajde neluta » 03 Aug 2009, 20:35

Da, eu incerc sa fiu relista si inteleg ca trebuie sa ne incadram intr/un nr. de posturi conform cu Planurile de scolarizare si Planurilor cadru, ceeaca ma nedumireste in hotararea ISJ. este dupa cum v/am spus daca nu cumva trebuia sa se faca o analiza punctuala a fiecarei institutii????????
Adresa ISJ catre directori suna astfel :" vă aducem la cunoştinşă că în conformitate cu adresa MECI nr. 38271-23.07.2009 începând cu 01.09.2009...............vă rugăm să identificaţi toate oportunitătile de reducere a numărului de norme cu cel putin 6% din totalul lor.
Eu va ceream sprijinul sa ma lamuriti dacă este in regulă sa fie obligate sa facă aceste reduceri si institutiile prescolare care conform planului de scolariyare erau deja subnormate de anuii trecuţi, iar acum pieryand incă 1,2... posturi nu stiu cum se vor descurca.....
Multumesc totusi pentru raspuns.....
Poate alte judeţe au găsit soluţii mai viabile!!!!!!!!!!!!
neluta
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Noi 2008, 20:09

Re: ma bucur,

Mesajde emil » 03 Aug 2009, 21:14

neluta scrie:Da, eu incerc sa fiu relista si inteleg ca trebuie sa ne incadram intr/un nr. de posturi conform cu Planurile de scolarizare si Planurilor cadru, ceeaca ma nedumireste in hotararea ISJ. este dupa cum v/am spus daca nu cumva trebuia sa se faca o analiza punctuala a fiecarei institutii????????
Adresa ISJ catre directori suna astfel :" vă aducem la cunoştinşă că în conformitate cu adresa MECI nr. 38271-23.07.2009 începând cu 01.09.2009...............vă rugăm să identificaţi toate oportunitătile de reducere a numărului de norme cu cel putin 6% din totalul lor.
Eu va ceream sprijinul sa ma lamuriti dacă este in regulă sa fie obligate sa facă aceste reduceri si institutiile prescolare care conform planului de scolariyare erau deja subnormate de anuii trecuţi, iar acum pieryand incă 1,2... posturi nu stiu cum se vor descurca.....
Multumesc totusi pentru raspuns.....
Poate alte judeţe au găsit soluţii mai viabile!!!!!!!!!!!!


Dumneavoastra nu mi-ati raspuns la intrebare, daca adresa se refera la nedidactic... dar mi-ati pus in continuare intrebari ca si aceea malitioasa ca nu ma pricep....
Din punctul meu de vedere adresa trimisa est un abuz. Problema este daca este citita bine si interpretata bine, pentru ca se vede ca dvs. cautati nod in papura inclusiv interlocutorului pe care nu-l cunoasteti facand afirmatii tendentioase si nefondate.
Nu stiu daca nu cumva adresa se refera la personalul nedidactic...unde va trebui sa facem putina ordine, unde situatia este disproportionata. Stiu cazuri de 1 nedidacic la 2 didactici!!!, ceea ce nu e OK
Eu nu cred ca in gradinite se cere reducere de norme fara sens. De altfel, pretindeti ca ati pus aceasta intrebare anterior, ceea ce eu nu am vazut(era, dar referitor la o..ingrijitoare si nu la personal didactic...)...Exista niste limite/norme, etc. De exeplu, nu este permisa functionarea a doua grupe cu un total de 30 copiii, sau cu copii inscris formal, cu varsta de 2 ani(!), etc...Exista o anumita proportie de personal nedidactic, etc
Imi pun intrebarea daca ati vazut intradevar o asemenea adresa in gradinita dvs., daca e chiar relitatea, daca interpretati bine, sau lansati tot felul de zvonuri...ca asa da bine acum... !
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emese_d » 03 Aug 2009, 21:42

Personalul nedidactic este deosebit de pretios intr-o gradinita, chiar si cei care au intocmit Normarea personalului auxiliar si nedidactic au tinut cont de acest lucru. Ingrijitoarele din gradinita au fisa postului foarte incarcata si nu pierd timpul fara rost.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde sportiv » 03 Aug 2009, 23:09

Adresa este nr 38271/23 07 2009 prin care ISJ-urile primeau de sus nr. de posturi si responsabilitatea nerespectarii acestui numar.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde emil » 03 Aug 2009, 23:28

sportiv scrie:Adresa este nr 38271/23 07 2009 prin care ISJ-urile primeau de sus nr. de posturi si responsabilitatea nerespectarii acestui numar.


Da, este corect, acesata adresa se trimite de la MECI in fiecare an, prin care se stabileste numarul de norme didactice si nedidactice, in functie de numarul de elevi. Dupa primirea acestei adrese si dupa terminarea angajarilor, pana la finele lui septembrie, ISJ trimite situatia clara a normelor ocupate cu personal, in situatia care se cheama STATOCT.
Va multumesc pentru clarificare.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

multumesc

Mesajde neluta » 04 Aug 2009, 06:45

Multumesc,persoanelor care mi/au răspuns, adresa de la MECI nu am reuşit să dau de ea dar adresa ISJ am fost obligate să o punem în aplicare pănă la data de 01.08. A ramas la alegerea Consiliului de administraţie dacă reducem din didactic sau nedidactic, eu doar semnalam că nu mi se pare firesc ca instituţii preşcolare care şi aşa funcţionau cu personal mai puţin decât s-ar fi cuvenit conform Planului de şcolarizare şi normării să fie obligate să mai reducă şi acum din puţinul ce-l aveau.
Eu am 2 GR. P.N. cu câte 3 grupe cu peste 60 copii la fiecare GR. AM REDUS un sfert de normă la fiecare îngrijitoare pentru că am fost obligată să renunţ la o jumătate de normă per total, şi mă voi decurca cumva, dar ştiu concret colege, doar 1 săptămână tot asta am făcut ne-am stors creierul cum o scoetem la capăt, care au 25-30 copii la grupă erau sub normate di anii trecuţi şi au fost obligate să mai facă reduceri şi acum. Eram curioasă şi eu cum reacţionează o persoană care cu puţin timp în urmă a primit un post de suplinitor calificat şi acum se treyeşte că postul nu mai există??????? E u nu contest faptul că trebuie fiecare judeţ să se încadreze într-un anumit nr. de posturi ci doar că nu cred că este corect cum s-a procedat în judeţul nostru!!!!!!!!!!!!!!!Sunt convinsă că dumneavoastră d-nule Emil...CUNOAŞTEŢI SITUAŢÂIA DIN JUDETUL ÎN CARE SUNTEŢI INSPECTOR TOCMAI DE ACEEA V-AŞ RUGA SĂ NE SFĂTUIŢI DACĂ PUTEM FACE CEVA CARE SĂ NU NE DĂM PESTE CAP TOT PROCESUL DIN INSTITUŢIILE NOASRE, MULŢUMESC ÎNCĂ ODATĂ :(
neluta
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Noi 2008, 20:09

in urma adresei MECI nr.38271/23.07.2009......

Mesajde 1957 » 13 Aug 2009, 16:50

Si noi am primit astazi o adresa din partea ISJ care ne informeaza ca avem X posturi in scoala, Ce este curios: noi am mers in incadrare pe minim de ore la gimnaziu, deci nu avem ce sa mai reducem (numai daca nu modificam noi planurile cadru in vigoare !!!). La nedidactic suntem in minus cu 2,5 femei serviciu, 1 portar (ca eu nu am mai auzit institutie fara portar, DAR femeile de serviciu pot face pe portarul, secretarul, curierul, paznicul de noapte...poate si director), nu avem informatician (desi normativele ne permit). Dupa o analiza serioasa am constata ca depasim nr de posturi alocate cu 3 posturi. PE CINE IMPUSCAM ? Pe invatatori si profesori nu putem (cineva trebuie sa faca minimul de ore ale scolii) ramane auxiliarul si nedidacticul. Subliniez faptul ca ne incadram si la media elev/clasa primar/gimnaziu- 20/25 elevi/clasa. Desigur am inca NOROC ca un paznic a murit, laborantul s-a pensionat si nu am angajat pe nimeni pe aceste posturi !!!!! :D :( :D :( :D Eu stiu ca s-au respectat pt incadrare legile in vigoare, in februarie 2009 cand ISJ le-a si aprobat. ISJ nu raspunde pt nimic, numai directorii?
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde 1957 » 15 Aug 2009, 08:39

emil scrie:
sportiv scrie:Adresa este nr 38271/23 07 2009 prin care ISJ-urile primeau de sus nr. de posturi si responsabilitatea nerespectarii acestui numar.


Da, este corect, acesata adresa se trimite de la MECI in fiecare an, prin care se stabileste numarul de norme didactice si nedidactice, in functie de numarul de elevi. Dupa primirea acestei adrese si dupa terminarea angajarilor, pana la finele lui septembrie, ISJ trimite situatia clara a normelor ocupate cu personal, in situatia care se cheama STATOCT.
Va multumesc pentru clarificare.


NICIODATA nu am primit INTAI nr de posturi in care sa ne incadram ! Mergeam la incadrari cu proiectul in februarie, atunci se analiza ce si cum, se aproba.Urma perioada de mobilitati. Apoi in 25-31 aug IAR la incadrare si abia prin octombrie ne informau ce posturi avem in scoala. Stiu ca este o perioada dificila dar ACUM ce mai putem face? Luam painea omului?In invatamant ce mai gasesti la aceasta ora?
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde lilidani » 15 Aug 2009, 11:28

Şi în Dâmboviţa s-a primit acestă adresă: directorilor li se solicita să analizeze şi "să dispună" reducerea cu 6-8% a normelor (didactic, nedidactic, auxiliar). Unele şcoli care nu s-au încadrat în procent au primit documentul înapoi, spre a fi reanalizat...

______________
http://de-ale-scolii.blogspot.com
http://confidentze.blogspot.com
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori