REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde pucheadorel » 12 Sep 2010, 01:06

Zilele acestea în unele școli, nu știu dacă în toate, au trebuit puse la punct unele aspecte „dictate” de la minister. Printre altele, a trebuit rezolvată dilema personalului auxiliar: SALARIU MAI MIC SAU POSTURI DESFIINȚATE. Am o întrebare: dumneavoastră ce ați ales? Îngrijitoarea de la școala unde lucrez a venit la școală după ce și-a ridicat salariul pe luna septembrie și a început să plângă pentru că, după o lună de muncă cu igienizarea, a constatat că salariul ei (pe o jumătate de normă) este de 210 lei. Cum vi se pare acest lucru? Mie mi se pare jalnic! O totală bătaie de joc! Un atentat la adresa școlii! Sunt sigur că nu este un caz singular. Avem reduceri de salarii, lucrăm la țară, în condiții grele, femeia aceasta trebuie să vină iarna la ora 5 în școală pentru a face focul... ce va mai urma? Acum întreb: unde sunt sindicatele noastre? Sincer, pe mine, unul, nu mă mai reprezintă! Nu pot fi luați în serios unii care atunci când găsesc un ciolan de ros părăsesc lupta și își abandonează camarazii și nici unii care, în loc să strige drepturile celor pe care cu necinste îi reprezintă se fac de râs dansând „Pinguinul” prin fața Guvernului, Președinției, Prefecturilor sau te miri pe unde... Rușine! :oops: :oops: Mai vrem performanță în învățământul românesc? Să zicem mersi că încă se mai produce plusvaloare datorită unor idealiști cum suntem noi!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde carmencreanga » 12 Sep 2010, 08:33

Trist si adevarat!
Si la noi s-au facut reduceri de norme ptr personalul nedidactic si personalul didactic auxiliar...Pacat ca mai suntem membri de sindicat... :idea:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde pucheadorel » 12 Sep 2010, 12:53

Deci, repet, pe mine nu mă mai reprezintă sindicatul! Păi, cum l-aș putea uita eu pe „marele sindicalist” din învățământ Cătălin Croitoru care până în 2008 striga sus și tare împotriva guvernării de atunci, iar apoi, cum i s-a oferit un os de ros prin Ministerul Educației s-a „îmbrăcat” numaidecât în portocaliu? Cine citește va înțelege! Și sunt sigur că pilda lui va fi urmată și de alții, de cum li se va oferi ocazia... :shock: Iar noi vom rămâne perpetuu cu buza umflată! :?
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde carmencreanga » 12 Sep 2010, 13:28

S-au intors valorile morale (ce reprezentau ultima speranta) pe dos...si cred ca nimeni nu le va mai restabili ordinea...ne vom purta precum fiarele infometate, iar "liderii" vor roade tot ce li se va oferi ....mai bun, bineinteles. :?: :?
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde ianchis » 12 Sep 2010, 16:59

Eu am luat salaruil alaltaieri. Stiti cat? 45 RON. Iar luna viitoare voi lua ceva peste 600 RON, in urma scaderii salariale. Si NU sunt femeie de servici, sunt cadru didactic cu studii superioare.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde pucheadorel » 12 Sep 2010, 17:11

Trist! „Vom ajunge să ne „mâncăm” între noi precum câinii pentru o bucată de pâine!”, spunea cineva. Câtă dreptate avea... ! :( :roll:
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde carmencreanga » 12 Sep 2010, 19:37

pucheadorel scrie:Trist! „Vom ajunge să ne „mâncăm” între noi precum câinii pentru o bucată de pâine!”, spunea cineva. Câtă dreptate avea... ! :( :roll:

Subscriu! :cry: :cry: :shock:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde sportiv » 12 Sep 2010, 20:48

:D Vara trecuta,impreuna cu un parinte al unui copil,schimban blaturile unor banci din clasa si discutam despre salarii (mici),care nu prea ajung! Atunci acel parinte zice: ,,E bine sa pastrati un fluturas din aceasta perioada,din cand in cand va mai uitati la el si spuneti-iata ce salarii aveam odata!"
Domnul Fune(b)riu a dezmintit in seara aceasta zvonul ca vom primi 5 zile de concediu fara plata!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde carmencreanga » 12 Sep 2010, 20:56

Cine-i mai crede....d-le sportiv? :mrgreen:
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde sorinborodi » 12 Sep 2010, 21:16

sportiv scrie::D Vara trecuta,impreuna cu un parinte al unui copil,schimban blaturile unor banci din clasa si discutam despre salarii (mici),care nu prea ajung! Atunci acel parinte zice: ,,E bine sa pastrati un fluturas din aceasta perioada,din cand in cand va mai uitati la el si spuneti-iata ce salarii aveam odata!"
Domnul Fune(b)riu a dezmintit in seara aceasta zvonul ca vom primi 5 zile de concediu fara plata!

Mi se pare mie, sau ministrul Educatiei se numeste Funeriu ?
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde sportiv » 12 Sep 2010, 22:00

Ti se pare! :D (mai ales ca aveti aceeasi culoare)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde sportiv » 12 Sep 2010, 22:11

Nefunctionand forumul educational unii ,plini pana-n gat de ,,portocale" au trecut aici sa ne dea ,,indicatii"! Multumim,dar nu e nevoie!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde pucheadorel » 12 Sep 2010, 22:24

sorinborodi scrie:
sportiv scrie::D Vara trecuta,impreuna cu un parinte al unui copil,schimban blaturile unor banci din clasa si discutam despre salarii (mici),care nu prea ajung! Atunci acel parinte zice: ,,E bine sa pastrati un fluturas din aceasta perioada,din cand in cand va mai uitati la el si spuneti-iata ce salarii aveam odata!"
Domnul Fune(b)riu a dezmintit in seara aceasta zvonul ca vom primi 5 zile de concediu fara plata!

Mi se pare mie, sau ministrul Educatiei se numeste Funeriu ?

Probabil! În ziua de astăzi nu ma suntem siguri de nimic! :lol: Oricum, i se potrivește de minune porecla (ca să nu zic că se potrivește întregii guvernări)! :D
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde sorinborodi » 12 Sep 2010, 22:53

sportiv scrie:Ti se pare! :D (mai ales ca aveti aceeasi culoare)!

Ce culoare, domnule ? Eu am culoarea bunului simt. Cred ca puteti sa combateti IDEILE unei persoane (ministrul Educatiei, in cazul dat) si daca nu-i stalciti numele. Aceasta este o practica intalnita in grupuri de prescolari si elevi de varsta mica.
In plus, cuvantul "funebriu" este inexistent in limba romana. Verificati in DEX.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Re: REDUCERI SALARIALE SAU REDUCERI DE POSTURI?

Mesajde sorinborodi » 12 Sep 2010, 22:56

sportiv scrie:Nefunctionand forumul educational unii ,plini pana-n gat de ,,portocale" au trecut aici sa ne dea ,,indicatii"! Multumim,dar nu e nevoie!

Ce indicatii v-am dat eu si unde ? Daca se poate, argumentat.Daca nu, va rog sa va cereti scuze. Daca nu, permiteti sa ma retrag din schimbul de replici.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Următorul

Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator