reduceri de personal

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

reduceri de personal

Mesajde adeliamuntean » 22 Apr 2010, 16:17

Am o intrebare ,daca ma poate ajuta cineva, asa pentru ,,cultura mea generala": in comuna sunt trei scoli, la centru este cea cu personalitate juridica,celelate doua fiind structuri. Din cauza numarului insuficient de elevi, la centru nu se mai pot tine toate cele 4 posturi, celelate scoli functionand in regim simultan,la una doua posturi,la cealalta un post, deci in total pe comuna sapte posturi de invatatori. La scoala din centru un post este rezervat pe caz de boala (pensie revizuibila) si este ocupat momentan de o invatatoare detasata. In urma realizarii punctajelor unul din titularii scolii are reducere. Intrebarea mea este: are prioritate sa predea pe postul rezervat titulara scolii,sau altcineva,in cauza invatatoarea detasata( sigur cere detasare cu continuitate). Ce nu inteleg si poate ma lamureste cineva, daca exista post liber,netitularizail,dar totusi liber,de ce titular al scolii trebuie sa plece din scoala iar altcineva poate veni in locul rezervat. Va multumesc!
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: reduceri

Mesajde carmencreanga » 26 Apr 2010, 18:15

Legal titularul scolii are dreptul sa fie repartizat pe acel post netitularizabil...insa persoana care a intrat la reducere sa mearga la repartitie ptr a lua un post titularizabil in alta unitate.......si apoi se poate detasa pe acest post liber deocamdata!

Si cel cu continuitate poate obtine.............acest post.........deci ramane la latitudinea si aprecierea ISJ-ului.
Insa parerea mea e ca are intaietate cel cu domiciliul in localitate...fostul titular al scolii. Succes!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: reduceri de personal

Mesajde sportiv » 26 Apr 2010, 21:53

Daca sunt 7 posturi si 7 titulari in comuna(vorbim de scoala cu PJ)-detasatul,nu are niciun drept in localitate! asta pe viitoarea lege,pe cea actuala,poate ramane cel detasat, pana la revenirea titularului pe post!(Daca este fiul-nepotul- primarului ramane de vazut! :D _Am glumit! :D )DACA este problema de restrangere detasatul nu are nicio treaba cu postul,cei care sunt titulari isi intocmesc fisa de punctaj si PLEACA cel cu puinctajul mai mic,daca se reduce un post!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: reduceri de personal

Mesajde adeliamuntean » 26 Apr 2010, 22:05

Se reduce un post,dar din cele ramase unul este rezervat pe caz de boala.
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: reduceri de personal

Mesajde sportiv » 27 Apr 2010, 21:16

Cautati in legea 128,inca in vigoare,care sunt rezervarile de post! Nu exista rezervare la caz de boala! (La 90 de zile de C M sa face deja pensionare pe caz de boala!)
Asa stiu eu,daca altcineva poate sa aduca alte argumente-legale-cu placere,ma retrag! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator