Reconversie profesionala

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Reconversie profesionala

Mesajde Hawk17 » 15 Mar 2018, 23:36

Buna seara,

As aprecia daca m-ar putea ajuta cineva cu niste raspunsuri, va rog.
Ma gandesc de ceva timp sa renunt la viata de corporatist si sa-mi urmez visul de a fi profesor de matematica. O nebunie, stiu.
Am studii economice, cu masterat in marketing. Imi imaginez ca nu prea ma ajuta.
Ce optiuni am? Ca sa devin profesor suplinitor la V-VIII e suficient sa fac modulul psihopedagogic?
Orice sfat e binevenit.

Multumesc
Hawk17
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mar 2018, 23:25

Re: Reconversie profesionala

Mesajde sportiv » 17 Mar 2018, 11:41

Hawk17 scrie:Buna seara,

As aprecia daca m-ar putea ajuta cineva cu niste raspunsuri, va rog.
Ma gandesc de ceva timp sa renunt la viata de corporatist si sa-mi urmez visul de a fi profesor de matematica. O nebunie, stiu.
Am studii economice, cu masterat in marketing. Imi imaginez ca nu prea ma ajuta.
Ce optiuni am? Ca sa devin profesor suplinitor la V-VIII e suficient sa fac modulul psihopedagogic?
Orice sfat e binevenit.

Multumesc

Legea 1/2011 ART. 238- (1) Studenţii şi absolvenţii de învăţământ superior care optează pentru profesiunea didactică au obligaţia să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani ori programele de formare psihopedagogică de nivel I, respectiv II, acreditate conform legii.
(1^1) Programele de formare psihopedagogică de nivel I şi II pot fi urmate pe parcursul studiilor universitare de licenţă, respectiv master sau în regim postuniversitar.
(1^2) Programele de formare psihopedagogică pentru funcţiile didactice de educator-puericultor, educatoare, învăţător, antrenor şi maistru-instructor se aprobă de Ministerul Educaţiei Naţionale şi se desfăşoară în liceele cu profil pedagogic. Pentru absolvenţii liceelor pedagogice şi colegiilor universitare de institutori se consideră îndeplinită condiţia de formare psihopedagogică de nivel I.
(1^3) Absolvenţilor care au finalizat cu diplomă de licenţă/absolvire studii universitare de lungă sau scurtă durată până în anul 2005 li se consideră îndeplinită condiţia de formare psihopedagogică de nivel I şi II, dacă prin foaia matricolă fac dovada parcurgerii disciplinelor: psihologie şcolară, pedagogie, metodica predării specialităţii şi practică pedagogică la specialitatea înscrisă pe diploma de licenţă/absolvire.
Art. 248 (aceeași lege) f) pentru ocuparea funcţiilor (pe care le găsiți la art.247 ) de profesor în învăţământul gimnazial sau profesional, profesor de instruire practică, profesor în palatele şi cluburile elevilor, profesor-antrenor în cluburile sportive şcolare, profesor documentarist - absolvirea cu examen de licenţă ori examen de absolvire a unei instituţii de învăţământ superior sau a unui colegiu pedagogic în profilul postului sau absolvirea cu diplomă a ciclului I de studii universitare de licenţă sau a ciclului II de studii universitare de masterat în profilul postului, cu condiţia finalizării cu certificat a programului de formare psihopedagogică de nivel I ori a îndeplinirii condiţiei prevăzute la art. 238 alin. (1^2) sau alin. (7);
(1^1) Ocuparea funcţiilor didactice prevăzute la alin. (1) lit. f) şi g) se poate realiza şi în condiţiile efectuării unui stagiu practic cu durata de un an şcolar, realizat într-o unitate de învăţământ, în funcţia didactică corespunzătoare studiilor, şi îndeplinirii cumulativ a următoarele condiţii minime de studii:
a) absolvirea cu diplomă a studiilor universitare de licenţă în profilul postului;
b) absolvirea unui program de studii de master didactic cu durata de 2 ani.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator