Publicati gratuit intr-o revista ecologica pentru prescolari

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Publicati gratuit intr-o revista ecologica pentru prescolari

Mesajde loredanadinu75 » 17 Apr 2008, 19:00

Revista Ecocetateni la gradinita se realizeaza in cadrul unui proiect de educatie ecologica pentru copiii prescolari derulat de Asociatia de Sprijin Comunitar ACS din Piatra-Neamt, proiect intitulat "Ecologisti pe trotinete".
Revista se distribuie GRATUIT copiilor prescolari din 10 gradinite din judetul Neamt, apare la doua luni intr-un tiraj de 1000 de exemplare in format A4, 20 pagini + coperta: 8 pag policromie si 12 pag. o culoare = negru. Revista cuprinde poveşti în imagini, planşe de colorat, jocuri, povestiri şi desene realizate de copii, fotografii si ghicitori, imagini de la activitatile desfasurate in gradinite, etc.

Daca sunteti creativ/a si aveti interes/ rezultate sau initiative in domeniul ecologiei va asteptam cu materialele dvs. la email loredanadinu75@yahoo.com.
Costurile de editare sunt acoperite deja pentru primele 6 numere de catre finantatorul proiectului, Fondul pentru Mediu, deci materialele dvs pot fi gazduite in mod gratuit in revista noastra, daca vor primi girul celor 7 membri ai juriului. Pentru ca nu ne intereseaza sa facem o afacere ci sa promovam spiritul ecologic si valorile reale din randul dvs. , va putem pune la dispozitie, in functie de solicitari, un numar de reviste gratuit, cu singura conditie a achitarii taxelor postale, singurele care nu sunt asigurate de finantatorul proiectului.
Asteptam cu interes materialele dvs si va dorim spor in toate.
Loredana DINU, Director Asociatia de Sprijin Comunitar ACS
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde mariro » 17 Apr 2008, 19:22

Felicitari pentru revista! Sunteti toti frumosi, dar... cat este ceasul de pe peretele salii de gradinita???? :P S-a inversat cumva imaginea... :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde loredanadinu75 » 17 Apr 2008, 19:32

Multumim de aprecieri si ne bucuram ca lumea de aici este asa de atenta la detalii. Sincera sa fiu, nici nu stiu cat arata ceasul respectiv sau daca functioneaza, trec de 4 ani prin gradinita aceea (in calitate de parinte, nu de cadru didactic, ca sa nu lasam loc vreunei confuzii) dar nu am bagat in seama acel ceas, l-am considerat intotdeauna un accesoriu la care nu stiu sa ma fi uitat vreodata prea atent. In orice caz, pot spune cu certitudine ca fotografia nu e inversata, poate doar a mai pierdut din "calitatea' detaliilor secundare la prelucrarea grafica.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde mariro » 17 Apr 2008, 23:37

Eu am dat clic pe poza si am marit-o... astfel am vazut ceasul inversat. :lol: Incercati!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde loredanadinu75 » 18 Apr 2008, 14:58

Chiar conteaza ? Acest comentariu imi aminteste de o vorba auzite de la parintii mei "nu vezi padurea din cauza copacilor". Detaliul cu ceasul mi se pare nesemnificativ in contextul subiectului pe care l-am deschis. Mi-as fi dorit sa fi schimbat tot atatea posturi legat de continutul revistei ca si materiale, ca si concept, etc...Eu inca nu mi-am pierdut speranta.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde mariro » 18 Apr 2008, 15:54

Nu conteaza, :P (nu voiam sa se vada ciudat pe coperta...imi cer scuze daca v-am iritat) eu sigur voi trimite un proiect pro mediu pe care il desfasuram in scoala pana la 15 iunie, numai ca il am pe un calculator pe care pana la Pasti nu pot intra; si ar mai fi ceva... e scris in Microsoft Office Publisher, dar poate ca nici asta nu conteaza! :wink:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde loredanadinu75 » 18 Apr 2008, 19:19

Avem Publisher, important e sa fie compatibila versiunea noastra, care nu e foarte noua (e din pachetul de Office 11, respectiv anul 2003, daca am retinut corect).
Asteptam materialele cand veti avea acces la ele si multumim anticipat.
Pentru tot.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde mariro » 18 Apr 2008, 20:55

Ok! Tot Publisher 2003 am si eu. Sa speram in schimb, ca vor fi mai multi interesati.
Cred ca nu e un inconvenient faptul ca am clasa a IV si deci proiectul este pentru elevi?!!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Publicati gratuit intr-o revista ecologica pentru prescolari

Mesajde adimatu » 18 Apr 2008, 21:34

Revista, din cate am inteles, apare pe suport de hartie?
Mama, ce mai ecologie......
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde loredanadinu75 » 18 Apr 2008, 23:57

Stimate Domnule/Doamna Adimatu

Tinand cont de varsta frageda a publicului tinta, respectiv prescolari, si accesul destul de redus (inca!) al comunitatii la o conexiune internet sau chiar la un computer, ma tem ca nici macar ecologia nu poate fi invatata altfel decat de pe un suport de hartie. Este doar o parte a demersului educativ adresat prescolarilor, alaturandu-se celorlalte activitati (lingvistice, matematice, artistice, muzicale) pentru a contribui la dezvoltarea competenţelor sociale şi intelectuale ale copiilor.
Nu avem pretentia ca mutam muntii din loc, dar e un mic pas spre schimbarea unui comportament care pana acum a daunat lumii inconjuratoare si cu siguranta noua, tuturor. Pentru ca, lucru extrem de important, proiectul din care face parte revista cuprinde in egala masura activitati de ecologizare si igienizare a perimetrului gradinitei, organizarea unei mini-gradini, organizarea unui eco-carnaval in fiecare gradinita partenera cu costume si masti realizate din deseuri, o campanie publica in centrul orasului Piatra-Neamt cu o actiune demonstrative d eplantare de flori realizata cu copiii prescolari, si multe multe altele...
Pentru cei care chiar vor sa auda mai multe detalii, va stam la dispozitie oricand si ne-am bucura sa schimbam impresii si sa impartasim idei si experiente cu cei care in alte zone desfasoara proiecte asemanatoare.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde loredanadinu75 » 19 Apr 2008, 00:10

mariro scrie:Sa speram in schimb, ca vor fi mai multi interesati.
Cred ca nu e un inconvenient faptul ca am clasa a IV si deci proiectul este pentru elevi?!!


1. Revista este deja la al doilea numar, nu va faceti griji ca nu avem suficient material. Pe plan local sunt 8 gradinite implicate si un total de cca 1000 de copii prescolari, faceti dvs. socoteala cam cate cadre didactice presupune aceasta, si imaginati-va ca fiecare din acestea a scris macar cateva randuri ca sa apara in revista noastra...
Ne-am dorit insa sa atragem si colaboratori din exteriorul judetului Neamt pentru ca, urmarind site-ul didactic.ro am fost impresionata de avalansa de simpozioane si concursuri cu tematica ecologica si de interesul sporit pentru activitati cu asemenea tematica, si ne-am gandit ca in aceste conditii in mod sigur am putea gasi parteneri interesanti si in aceasta zona.
2. Daca aveti clasa a IVa, va rog sa incercati sa va adaptati textele sau incercati ca imaginile / jocurile pe care ni le trimiteti sa se preteze prescolarilor.
Cu riscul de a ma repeta, este o revista facuta pentru prescolari, care va "incapea' pe mana lor, deci, daca vrem sa fim siguri de reusita mesajului nostru ecologic trebuie sa fim cat mai pe intelesul lor. Atasez inca doua pagini din primul numar al revistei, sper sa fie mai lamuritoare decat am putut fi eu.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde mi_bios » 19 Apr 2008, 10:18

Exceptional! Atat conceptia materialelor ilustrate, cat si prezentarea grafica!
Felicitari si spor la treaba!
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58

Mesajde topaz » 21 Apr 2008, 23:29

Pana la ce data primiti materiale pentru numarul 2 al revistei?
topaz
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Sep 2007, 16:48

Mesajde loredanadinu75 » 23 Apr 2008, 14:18

Numarul 2 al revistei e deja in tipar, zilele acestea va fi distribuit.
Urmatorul numar apare la finalul lunii iunie, deci asteptam in ocntinuare materialele dvs.
Va rugam sa nu scapati din vedere caracterul ecologic al revistei precum si faptul ca textele/fisele de lucru etc. se adreseaza prescolarilor.
Multumim pentru interes.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

A inceput selectia materialelor pentru Nr. 3 si 4 !!!

Mesajde loredanadinu75 » 22 Aug 2008, 12:27

Numerele 3 si 4 ale revistei se lucreaza deja si vor aparea la diferenta de cateva zile/ doua sapt. maximum. Daca considerati ca aveti materiale interesante pentru noi, va asteptam cu materiale. Va multumim.
loredanadinu75
 
Mesaje: 44
Membru din: 11 Apr 2008, 18:12
Localitate: Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron