Publicaţi pentru preşcolari şi materiale mai savante!

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Publicaţi pentru preşcolari şi materiale mai savante!

Mesajde magdaa » 07 Oct 2009, 19:01

Aş dori să-i rog pe toţi cei care publică pe acest sait foarte multe lucruri interesante să aibă în vedere şi următorul aspect. Aproape toţi ştim să realizăm un proiect sau o fişă, aveam de unde ne inspira. Ar fi foarte bine dacă toţi am veni cu material didactic concret, nu numai poezii, fişe cu desene cu pisică, iepuraş, căţel, văcuţă etc. De ex.: ce le spunem copiilor despre conopidă, vânătă, brad (observare bradul), caisa, usturoiul, dovleacul, para, bruma, chiciura şi lista poate continua. Despre fenomenele meteo, cosmos, istorie. Cunoştinţe mai ample, nu doar că este legumă sau fruct, două lulele şi gata. Material pe care nu-l găseşti pe internet. Eu caut acum (vreau ca mâine să fiu pregătită) câte ceva despre legumele de toamnă şi nu găsesc ceva accesibil pentru preşcolari. Mulţumesc pentru înţelegere.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Publicaţi pentru preşcolari şi materiale mai savante!

Mesajde sportiv » 07 Oct 2009, 20:35

Discutati cu copiii doar atat cat spune PROGRAMA,nu neaparat cat stiti dumneavoastra!Nu va avea nicio relevanta.Pe didactic sunt doar pareri personle ale acelora care scriu,in rest ,,omul sfinteste locul"!
Sa aveti doar ,,succesuri"!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Publicaţi pentru preşcolari şi materiale mai savante!

Mesajde emil » 07 Oct 2009, 23:29

magdaa scrie:Aş dori să-i rog pe toţi cei care publică pe acest sait foarte multe lucruri interesante să aibă în vedere şi următorul aspect. Aproape toţi ştim să realizăm un proiect sau o fişă, aveam de unde ne inspira. Ar fi foarte bine dacă toţi am veni cu material didactic concret, nu numai poezii, fişe cu desene cu pisică, iepuraş, căţel, văcuţă etc. De ex.: ce le spunem copiilor despre conopidă, vânătă, brad (observare bradul), caisa, usturoiul, dovleacul, para, bruma, chiciura şi lista poate continua. Despre fenomenele meteo, cosmos, istorie. Cunoştinţe mai ample, nu doar că este legumă sau fruct, două lulele şi gata. Material pe care nu-l găseşti pe internet. Eu caut acum (vreau ca mâine să fiu pregătită) câte ceva despre legumele de toamnă şi nu găsesc ceva accesibil pentru preşcolari. Mulţumesc pentru înţelegere.

Observatiile dvs. sunt pertinente. Exista, la invatamant prescolar multe materiale copiate de pe net, fara prelucrare, fara contributii personale, fara adresare efectiva la elemente de curriculum...
Nu ati vrea dvs. sa ne dati 1-2 exemple de material facut de dvs. care sa fie mai "savante"?! Poate ca in cazul in care veti veni cu exemple bune, colegii vor intelege ce doriti si se vor perfectiona, vor posta materiale mai bune...

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Publicaţi pentru preşcolari şi materiale mai savante!

Mesajde magdaa » 08 Oct 2009, 19:46

1. Domnule Onea, dacă aş fi avut acele materiale savante (fără ghilimele), nu aş mai fi cerut ajutorul, adică nu aş mai fi pierdut timp cu editarea unui mesaj. A fost doar o idee.
P.S. Dv. sunteţi profesor sau "profesor"?

2. Discutati cu copiii doar atat cat spune PROGRAMA...

Programa spune şi cere...
P.S. Şi dacă întreabă, eu să le răspund că nu cere PROGRAMA, sau mai bine să fiu pregătită?
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Publicaţi pentru preşcolari şi materiale mai savante!

Mesajde emil » 08 Oct 2009, 19:57

magdaa scrie:1. Domnule Onea, dacă aş fi avut acele materiale savante (fără ghilimele), nu aş mai fi cerut ajutorul, adică nu aş mai fi pierdut timp cu editarea unui mesaj. A fost doar o idee.
P.S. Dv. sunteţi profesor sau "profesor"?

2. Discutati cu copiii doar atat cat spune PROGRAMA...

Programa spune şi cere...
P.S. Şi dacă întreabă, eu să le răspund că nu cere PROGRAMA, sau mai bine să fiu pregătită?

Tonul dvs. este usor impertinet.
Eu sunt profesorul Emil Onea, cel care a creat pentru dumneavoastra acest portal. Termenul "savant" folosit de dvs. nu este acelasi lucru cu calificarea mea.
De cereri si de impertinenta fara efect suntem satui, vrem implicare.
Pe portalul nostru apareti inregistrata ca ... parinte ... fara vreo contributie...

Discutia este incheiata.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori