PROPUNERI DE MODIFICARE A LEGILOR ED ale AGIRO

PROPUNERI DE MODIFICARE A LEGILOR ED ale AGIRO

Mesajde vioreldolha » 06 Feb 2008, 05:41

Stimati Colegi,
Acum cateva zile v-am trimis spre analiza aceste propuneri de amendare a legilor educatiei. Nu am primit niciun raspuns negativ ci doar una-doua rezerve care nu erau de fond si cateva amendamente de care am tinut seama in aceasta noua forma a propunerilor la care am mai adaugat cate ceva care mi-a scapat initial. Am primit cam o suta de mesaje de sustinere, cele mai multe dintre ele exprimate in numele cate unui colectiv intreg.
Am fost somat sa le postez pe site-uri reprezentative, sa deschidem liste de semnaturi, sa le trimtem cui trebuie. In multe scoli, in mod oficial s-au purtat discutiile pe textele propuse de noi. Am primit acordul unor lideri sindicali.
Celor care sustineti aceste propuneri VA PROPUN:
1.Sa adunati semnaturi de la colegii dumneavoastra care agreaza si ei propunerile completand tabelul de la sfarsitul fiecarui document. Faceti multe copii de pe aceste tabele. Dati cate un exemplar la toti dintre cei sugerati de mine sau acelora pe care ii considerati de folos sau abordabili pe plan local:
-directorului de scoala
-sindicatului local
-CCD-ului
-ISJ-ului
-parlamentarilor locali
-presei locale
2.Trimiteti prin posta cate un exemplar:
-la Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului Str. Gen. Berthelot 28-30 Sector 1, 010168, Bucureşti cu mentiunea ,,propuneri pentru legile educatiei,,
-la Comisia pentru invatamant a Senatului Romaniei Calea 13 Septembrie, nr. 1-3, sector 5, Bucuresti, 050711
-la Comisia pentru invatamant a Camerei Deputatilor Palatul Parlamentului, str. Izvor nr.2-4, sectorul 5, Bucureşti
-la Presedentia Romaniei Palatul Cotroceni, Bulevardul Geniului nr. 1-3 Sector 6 - Bucuresti - Romania, Cod postal 060116
-la Federatia Educatiei Nationale Str.Justitiei nr.65, sector 4, Bucuresti
-la Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant Bd.Regina Elisabeta nr.32 Bucureşti, sector 5 Cod 70608
-la Federatia Sindicatelor din Invatamânt „SPIRU HARET” Str. Tunari Nr.41, Sector 2, 020526, Bucuresti
3.Pe documentele trimise de mine in Word completati tot in Word numele si locul de munca al celor care au semnat insa de data aceasta rubrica semnaturi va ramane necompletata. Trimiteti apoi aceste documente atasate pe adresa de e-mail la care MEC ne-a cerut sa o facem: proiecte.legi@medc.edu.ro
4 Puteti trimite acelorasi si prin e-mail acelasi lucru la adresele:
cinv@senat.ro ; cp09@cdep.ro ; procetatean@presidency.ro ; office@fen.ro ; fsli@upcmail.ro ; fsiispiruharet@fsiispiruharet.ro ; fsish@fsiispiruharet.ro ; secretariatgeneral@cnslr-fratia.ro ; csnmeridian@csnmeridian.ro ; alfa@cartel-alfa.ro ; csdr@b.astral.ro ; ioanas@bns.ro
4.Trimteti-mi si mie la adresa de e-mail vioreldolha@yahoo.com dac doriti aceste tabele atasate in format electronic word nesemnate fiindca doresc sa pun cap la cap tabelele in unul singur
5.Trimiteti daca doriti aceste documente mai departe spre semnare colegilor, scolilor care credeti ca sunt interesati/interesate si sfatuiti-i ce sa faca cu tabelele
6.Dati sfoara in tara ca documentele se gasesc la aceasta adresa de pe forumul www.didactic.ro

Multumesc,
viorel dolha
tel 0744195155 si 0723259290

PS Daca nu se pot descarca cereti la vioreldolha@yahoo.com sa vi le trimit
Ultima oară modificat de vioreldolha pe 22 Feb 2008, 08:32, modificat 1 dată în total.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Sustinere

Mesajde vioreldolha » 11 Feb 2008, 12:07

La scurt timp dupa lansarea propunerilor noastre, vicepresedintele unei federatii sindicale si mai multi inspectori scolari au anuntat deja ca le vor sustine. Nu ii numesc fiindca este politicos sa ii las sa faca dumnealor publica aceasta sustinere. Au aflat de ele de la colegii cu care ne-am consultat cu toate ca abia azi le-am trimis tuturor sindicatelor si oficialilor. Am anuntat ca in perioada urmatoare vom strange semnaturi in sprijinul propunerilor noastre.
Cei care sunt de acord cu aceste propuneri sa le sustina prin modalitati dintre cele enuntate mai sus.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Sustinere

Mesajde vioreldolha » 16 Feb 2008, 13:49

Secretarul General FSLI mi-a comunicat ca vor sustine si propunerile noastre in discutiile lor cu ministerul de dupa 17 feb. La fel mi-au comunicat si lideri judeteni FSLI.
Doi lideri judeteni ai FEN au zis ca agreeaza si ei propunerile noastre. Liderul national FEN mi-a comunicat ca ramane la ideea ca dezbaterile trebuie reluate de la zero si ca pachetul de proiecte de legi trebuie retras.
Si inspectori generali si pt invatamant primar sustin ceea ce am propus noi.
Nu am primit mesaje care sa spuna ca propunerile noastre nu vor fi sustinute.
De la zece colegi care sunt deja inscrisi la licenta de profesor de invatamant primar am primit mesaje ca sustin echivalarea propusa de noi a formarii initiale si continue chiar daca pe ei nu ii avantajeaza in mod special si doar doi astfel de viitori profesori pt inv primar au avut comentarii ca ei ar face atunci degeaba completarea de studii inceputa deja. Cei din urma aveau grija de capra vecinului ca nu cumva sa aiba parte de o atentie prea corecta si favorabila invocand ca nici ei nu au avut parte de noroc.
Am primit peste 200 de mesaje de sustinere de la colegi invatatori, institutori si profesori, multe prea elogioase incat sa le pot reda. N-am sa uit cazul unei colege invatatoare care spunea ca este absolventa de liceu pedagogic de 5 ani, absolventa a Facultatii de Pedagogie de 4 ani, de master educational, grad I, numeroase alte cursuri si descopera ca proiectul de lege nu considera de ajuns aceasta si ca va trebui sa-si completeze studiile. Strigator la cer.
Din unele judete am primit tabele cu atatea semnaturi de sustinere incat imi pare ca nu a ramas niciun coleg care nu a semnat.
Am primit sustinerea multor cadre didactice romane de peste hotare, multe solicitand sa faca parte din Asociatia Generala a Invatatorilor din Romania.
Avalansa de mesaje de sustinere a propunerilor noastre, ne obliga sa le sustinem dupa 17 feb cu fermitate si consecventa, atat la nivel de asociatie cat si fiecare in parte.
Asteptam in continuare semnaturi pe tabele ca si cele din documentul atasat mai sus.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

semnal

Mesajde vioreldolha » 17 Feb 2008, 22:50

In ultimul nr din Invatamantul primar este un articol privind Congresul National al Invatatorilor
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

propuneri

Mesajde vioreldolha » 22 Feb 2008, 08:34

Am atasat mai sus texte de propuneri mai complete
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Emisiune Domnul Trandafir

Mesajde vioreldolha » 26 Feb 2008, 10:57

Sper (in gluma) ca miercuri la ora 17 pe TVR Cultural cand se va relua emisiunea Domnul Trandafir sa imi taie stangaciile si sa dea alte replici mai de isprava pe care le-am mai zis cei trei invitati dar care s-au taiat la montaj probabil.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori