Propunere de colaborare

Discutii off-topic, despre orice

Propunere de colaborare

Mesajde marinela » 11 Ian 2005, 21:42

O idee! Ce-ati zice de o colaborare concreta si cu elevii: Sa cunoastem orasele tarii, cultura si istoria. De ce sa facem schimburi numai cu strinii si nu si intre noi? Cati elevi au posobilitatea sa vina in capitala si sa viziteze muzee, Palatul Parlamentului, etc. De asemenea s-ar cunoaste si elevii intre ei. Nu cred ca n-am gasi elevi care sa tina acasa un coleg de aceeasi varsta din alt oras cateva zile. Poate chiar sa se participe si la ore . Nu stiu , m-am gandit si eu.
Eu am o colaborare de cinci ani cu un liceu din Franta. Elevii de acolo au inceput sa stranga ajutoare pentru copiii din Asia sub patronajul UNESCO. Cand elevii nostri vor face la fel? Trebuie sa-i "socializam".
Eu ma declar gata sa primesc un grup de elevi la scoala noastra. Astept propuneri. N-ar fi un succes al didactic.ro?
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Re: Propunere de colaborare

Mesajde emil » 11 Ian 2005, 23:37

marinela scrie:O idee! Ce-ati zice de o colaborare concreta si cu elevii: Sa cunoastem orasele tarii, cultura si istoria. De ce sa facem schimburi numai cu strinii si nu si intre noi? Cati elevi au posobilitatea sa vina in capitala si sa viziteze muzee, Palatul Parlamentului, etc. De asemenea s-ar cunoaste si elevii intre ei. Nu cred ca n-am gasi elevi care sa tina acasa un coleg de aceeasi varsta din alt oras cateva zile. Poate chiar sa se participe si la ore . Nu stiu , m-am gandit si eu.
Eu am o colaborare de cinci ani cu un liceu din Franta. Elevii de acolo au inceput sa stranga ajutoare pentru copiii din Asia sub patronajul UNESCO. Cand elevii nostri vor face la fel? Trebuie sa-i "socializam".
Eu ma declar gata sa primesc un grup de elevi la scoala noastra. Astept propuneri. N-ar fi un succes al didactic.ro?

Buna idee!
Pana la o intalnire "live" incercati un proiect cu schimburi de mesaje pe o tema data. Incercati sa generati o lucrare proiect cu o tema legata de disciplina dvs. la care sa antrenati elevi dintr-o clasa "viruala". Incepeti cu o organizare buna, stabiliti roluri, o strategie de lucru, o documentare web si "live". Finalizati cu o intalnire a membrilor echipei.
E o sugestie!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde cmaryro » 28 Ian 2005, 03:15

Mi se pare o idee Ok. Eu sunt din Targu Jiu si sunt profesoara la un liceu tehnologic. Elevii sunt dornici sa realizeze astfel de intalniri.
cmaryro
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2004, 14:13

Mesajde marinela » 12 Feb 2005, 00:14

De acord! Voi face o lista cu elevii si adresele lor pentru a coresponda intre ei si apoi vom pregati vizitele.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Ion Armenca intr-o cabana

Mesajde mirceaorasanu » 13 Mar 2005, 19:25

[mesaj editat de moderator: offtopic]
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde donna » 18 Mar 2005, 08:57

Mi se pare extraordinara ideea!

Cred ca e posibila aplicarea si aici, la CN Iasi, insa, dupa vacanta (i.e. olimpiade nationale). Bravo Marinela!
Save time; see it my way!
Avatar utilizator
donna
 
Mesaje: 149
Membru din: 26 Feb 2005, 12:08
Localitate: Iasi

Propunerea pentru o ampla colaborare

Mesajde mirceaorasanu » 18 Mar 2005, 16:03

Orice propunere pentru o colaborare este bine venita , dar, mai ales in domeniul aplicatiilor tehnice , si de asemenea a verificarii unor rezultate ,sau a principiilor din fizica . Am in vedere si alte cateva aspecte ,daca exista o acceptie in acest sens.
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde gina » 18 Mar 2005, 23:38

Scuze, dar cred ca sunt " grea de cap"!!! :?: :?: Despre ce vorbiti domnule orasanu? Acesta este un proiect mai vechi si este vorba de vizite intre scoli, elevi. Despre ce aplicatii tehnice vorbiti? :?: :oops: :oops:
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Colaborarea cu idei noi

Mesajde mirceaorasanu » 19 Mar 2005, 07:30

Colaborarea cu idei noi ,in cadrul vizitelor dintre scoli , inseamna si cunoasterea reciproca intre elevi . Deci este vorba de o cunoastere activa avantajoasa pentru toata lumea . Exemple concrete , au fost deja expuse pe aceasta pagina , exact in contextul pe care il expun , cu deosebirea ,ca eu am diversificat aceasta actiune . Ramane sa fie pusa in practica. Cred ca am fost explicit . Exact aceasta spunea si emil, deci in particular intra si aplicatiile tehnice .!
mirceaorasanu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mar 2005, 17:12

Mesajde vivi » 19 Mar 2005, 11:22

Domnule Orasanu,

Este incorect gramatical sa puneti virgula intre subiect si predicat iar excesul de virgule face ca toate mesajele dvs sa fie extrem de dificil de urmarit.

Inca nu ati reusit sa ma lamuriti (nici pe mine si sunt convins ca nici pe ceilalti care citesc) daca mesajul dumneavoastra vrea sa spuna si ceva UTIL, in afara de a exprima niste idei absolut generale. Va rog frumos sa va abtineti de la a posta truisme si sa incercati sa expuneti idei UTILE, mesaje care sa aiba un CONTINUT.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori