promovabilitate la teze

promovabilitate la teze

Mesajde eros_andrei2002 » 12 Dec 2006, 15:06


Exista vreo lege care sa stipuleze ca daca promovabilitate la o anumita teza scade sub 80% teza in cauza este repetata? Si in ce masura o astfel de promovabilitate scazuta poate duce la concluzia ca profesorul in cauza este incompetent?
Pe scurt, daca elevii manifesta un interes minim fata de materia pe care o predai si daca in consecinta rezultatela lor vor fi catastrofale, in ce masura este vina ta? Si ce legatura are faptul ca 10 clase sunt obligatorii cu promovabilitatea? Adica 10 clase se pot face in mai putin de 10 ani, in 10 ani sau in mai mult de 10 ani, nu? Sau suntem iar obligati sa-i trecem pe toti pe ochi frumosi?
Scuze daca nu m-am facut inteles prea bine. Poate e din cauza nervilor din urma discutiei cu directorul... :)
eros_andrei2002
 
Mesaje: 10
Membru din: 20 Mai 2004, 09:15

Mesajde oana1964 » 12 Dec 2006, 18:01

nu stiu daca in lege se specifica asta.

dar se considera ca daca se intampla ceea ce ati spus mai sus, nivelul tezei a fost cu mult prea mult peste nivelul mediu al clasei, si atunci teza se repeta.

nu despre competenta sau incompetenta profesorului este vorba. desi, sunt inca multi inspectori si profesori care considera ca notele puse elevilor reflecta si cat de bun este profesorul la clasa. ceea ce mie personal, in conditiile in care avem generatiile pe care le avem, mi se pare total gresit un asemenea mod de a pune problema.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator