proiectul de gradinite al Ministerului Educatiei

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

proiectul de gradinite al Ministerului Educatiei

Mesajde laura805ro » 19 Ian 2007, 01:25

Buna ziua...sunt destul de noua pe acest forum, dar ma incumet sa incerc sa propun un subiect care sper sa va intereseze macar ca informatie. Ministerul Educatiei si Cercetarii lanseaza, in aceasta perioada, prin Unitatea de Management al Proiectelor pentru Invatamantul Preuniversitar un proiect special pentru reforma gradinitelor, respectiv Proiectul pentru Reforma Educatiei Timpurii. Proiectul are o valoare de 105 milioane de eruo si este cofinantat de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei si de Guvernul Romaniei. Obiectivele principale ale proiectului sunt reabilitarea infrastructurii (construirea si reabilitarea a 750 de gradinite), formarea personalului din gradinite (directori, educatori, asistenti, ingrijitori), dotarea tuturor gradinitelor cu material didactic, crearea unor centre de resurse pentru educatie si dezvoltare, crearea unor camere polisenzoriale pentru copiii cu dizabilitati, consilierea parintilor etc.
In cazul in care va intereseaza acest subiect, va pot prezenta mai multe date despre proiect si, teoretic, as putea si raspunde eventualelor intrebari.
Laura Marusca
ofiter PR
Unitatea de Management al Proiectelor pentru Invatamantul Preuniversitar
laura805ro
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Noi 2006, 22:26

Mesajde chrissy » 01 Feb 2007, 21:49

Ma intereseaza foarte mult acest subiect.Ceea ce am aflat pana acum nu este suficient.Multumesc.
chrissy
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2007, 21:28

Mesajde alina_popa_aly » 13 Mar 2007, 21:11

Buna ! sunt noua si eu pe site, dar ma intereseaza foarte mult acest proiect.
Ma numesc Alina Vlasa si sunt educatoare la o gradinita cu program prelungit din Ocna Mures. Sunt in al saselea an de invatamant. La gradinita la care lucrez ca titulara ar fi foarte multe probleme dar una dintre cele mai grave ar fi curtea gradinitei care este un adevarat haos si nicidecum un loc de relaxare si joaca pentru copii. De cate ori vrem sa mergem cu copiii sa se joace preferam sa mergem intr-un parc din oras,(singurul parc din oras) care la fel este foarte prost dotat . Spatiul curtii gradinitei este destul de mare, insa nu avem decat 2 hinti vechi de fier care sunt un real pericol pentru copii.Terenul curtii este foarte denivelat si as vrea sa stiu cui ar trebui sa ma adresez si ce demersuri as putea face ca educatoare ca gradinita noastra sa poata beneficia de niste fonduri pentru amenajarea acestui spatiu de joaca cu topogane, hinti, balansoare cat mai atractive si care sa fie o reala bucurie pentru copii. Copiii din gradinita noastra sunt in numar de 65 si numarul lor este in crestere, intr-ucat suntem singura gradinita cu program prelungit din localitate. In speranta ca ma puteti indruma si ca rugamintea mea va ajunge la cine trebuie, astept un raspuns si va multumesc anticipat.
alina_popa_aly
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2007, 17:22

raspuns dna Alina Vlasa

Mesajde laura805ro » 13 Mar 2007, 22:33

Cred ca ar trebui sa va adresati in primul rand inspectorului pentru invatamant prescolar din cadrul Inspectoratului Scolar al Judetului.
laura805ro
 
Mesaje: 7
Membru din: 29 Noi 2006, 22:26

Mesajde mela » 13 Apr 2007, 20:22

Si pe mine m-ar interesa mai multe despre acest proiect.
Mela
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

Mesajde mela » 13 Apr 2007, 20:22

Si pe mine m-ar interesa mai multe despre acest proiect.
Mela
mela
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Ian 2004, 22:32
Localitate: Satu Mare

constructia unei gradinite noi

Mesajde lavi40 » 01 Aug 2007, 22:42

am prezentat situatia gradinitei,care este o ruina si Prefecturii,dar nu se gasesc banii necesari.cladirea in care functionam este si revendicata si tot nu se gasesc solutii.Suntem gradinita cu program prelungit ,intr-o comuna dezvoltata dar solutii nu exista...Vara e binisor,vantul care bate in ferestre ne racoreste,toamna sau iarna abia treci pe langa ferestre,te bate vantul(te doare capul,dintii)astea sunt conditiile.Sunt titulara aici de 4 anisi totodata sunt si localnica mi-e rusine de parinti care ne intreaba tot timpul cand vom primii bani pentru o cladire noua ?Noi ridicam din umeri...E vina noastra pentru aceste conditii? :oops:
lavi40
 
Mesaje: 97
Membru din: 11 Iun 2007, 17:00

constructia unei gradinite noi

Mesajde lavi40 » 01 Aug 2007, 22:46

am prezentat situatia gradinitei,care este o ruina si Prefecturii,dar nu se gasesc banii necesari.cladirea in care functionam este si revendicata si tot nu se gasesc solutii.Suntem gradinita cu program prelungit ,intr-o comuna dezvoltata dar solutii nu exista...Vara e binisor,vantul care bate in ferestre ne racoreste,toamna sau iarna abia treci pe langa ferestre,te bate vantul(te doare capul,dintii)astea sunt conditiile.Sunt titulara aici de 4 anisi totodata sunt si localnica mi-e rusine de parinti care ne intreaba tot timpul cand vom primii bani pentru o cladire noua ?Noi ridicam din umeri...E vina noastra pentru aceste conditii? :oops:
lavi40
 
Mesaje: 97
Membru din: 11 Iun 2007, 17:00

Mesajde albu_anca81 » 28 Oct 2007, 13:54

Va scriu aici fiindca nu am cui sa ma adresez ca educator ,este primul an cand lucrez pe aceasta functie,saptmana viitoare o sa avem o vizita de la MINISTERnu stiu in ce scop,este posibila o evalauare a personalului.
albu_anca81
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2007, 18:43

Mesajde albu_anca81 » 28 Oct 2007, 13:55

PARDON ,EVALUARE AM VRUT SA SCRIU.
albu_anca81
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2007, 18:43

proiectul de gradinite al Ministerului Educatiei

Mesajde dascal » 29 Oct 2007, 20:22

Proiectul ese valabil si pentru o gradinita particulara?
Daca da, as vrea sa stiu si eu mai multe amanunte.
Multumesc anticipat!
dascal
 
Mesaje: 60
Membru din: 25 Apr 2007, 21:26

educatia timpurie

Mesajde delibas » 26 Noi 2007, 21:19

Sunt educatoare la o gradinita de la tara ,din jud. Botosani.In anul scolar trecut am completat niste formulare referitoare la acest subiect,am facut si un referat pe aceasta tema,asa ni s-a cerut la inspectorat.Initial ni s-a spus ca am intrat in acest proiect si vom beneficia de formare,de reabilitare,de tot ce scrie acolo,dar asa a ramas,nu mai stim nimic,toata lumea da din umeri.Ce ma sfatuiti? Cui trebuie sa ma adresez ? :?:
delibas
 
Mesaje: 26
Membru din: 21 Oct 2007, 20:10

Mesajde stefaniab » 28 Noi 2007, 22:50

Si eu imi doresc sa particip in cadrul unui astfel de proiect.adresa mea este stefania.radoi@yahoo.com.Lucrez la o grad.cu prog.prel din Pitesti.
stefaniab
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Apr 2006, 23:38

Proiect gradinite

Mesajde simona_ciobanu » 28 Noi 2007, 23:56

Concret, unde putem depune proiectul si care sunt pasii de urmat in acest sens?
Ce parere aveti despre o gradinita gifted education si ce posibilitati sunt pentru ca un astfel de proiect sa aiba castig de cauza?
Exista o data limita, cu siguranta, pentru depunerea proiectelor; care e aceea?
Sunt si eu interesata de aceasta perspectiva.
Asteptam raspunsuri/ ajutor. simonac22002@yahoo.com
simona_ciobanu
 
Mesaje: 21
Membru din: 19 Ian 2007, 21:16

pentru Alina popa

Mesajde viruxi » 13 Feb 2008, 21:08

si noi am fost intr-o situatie asemanatoare,fara gard si ....vai de noi
atunci am organizat o actiune de mare amploare numita PROGRADINITA
actiune caritabila cu un spectacol oferit de copii la teatrul din oras unde am invitat toata comunitatea de la primar pana la ultimul cizmar(SRL)bineinteles cu invitatie pe care n-am uitat sa scriem contul de donatii si sponsorizari deasemenea presa locala a anuntat inainte ce se pregateste la radioul local se anunta de 6 ori pe zi la intrare am pus bilet de intrare
si am avut succes prin am stras bani dar am si sensibilizat Primaria care in scurt timp ne-a facut gard si curte amenajata, ah dorintele noastre au fost rostite de copii in versuri create de noi. nu stiu daca-ti va folosi ideea noua n-is-a meritat pe langa satisfactia realizarii materiale am iesit din anonimat.
viruxi
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Feb 2008, 20:50


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator