Proiectul "Centralizatorul privind disciplinele de inva

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

Raspuns la protest

Mesajde emil » 08 Feb 2004, 17:17

Domnule profesor coleg,
Deocamdata, voi posta mesajul dumneavoastra pe lista tinfo@yahoogroups.com (profesori de informatica), voi prelua mesajul si il voi transmite si la MECt
Ultima oară modificat de emil pe 07 Feb 2005, 19:59, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Proiectul "Centralizatorul privind disciplinele de

Mesajde simonaconstantin » 07 Feb 2005, 18:02

Nu stiu ce fel de oameni lucreaza la MEdC. In 2003, cand m-am titularizat eu, erau neconcordante mari intre acel centralizator si metodologia de examen. Mi-au fost anulate multe optiuni, mi-au fost diminuate sansele, ca sa aflu, ulterior, ca si din alte judete au fost reclamatii la minister cu privire la aceeasi problema si ca de fapt a fost o eroare regretabila in program! Am trimis atunci e-mail-uri la juristii de la MEdC pentru a cere cel putin lamuriri dar... NIMIC.
Si inca ceva, rog sa mi se raspunda la intrebarea: ingineri cu posuniversitara de 3 semestre la catedrele de informatica inaintea celor cu 5 ani de facultate, specializarea Informatica Economica? Nu stiu acum cum este, s-ar parea ca au revizuit grosolania aceasta, dar in 2003 asa a fost!
simonaconstantin
 
Mesaje: 14
Membru din: 27 Apr 2004, 15:05

Re: Proiectul "Centralizatorul privind disciplinele de

Mesajde emil » 02 Apr 2005, 16:19

simonaconstantin scrie:Nu stiu ce fel de oameni lucreaza la MEdC. In 2003, cand m-am titularizat eu, erau neconcordante mari intre acel centralizator si metodologia de examen. Mi-au fost anulate multe optiuni, mi-au fost diminuate sansele, ca sa aflu, ulterior, ca si din alte judete au fost reclamatii la minister cu privire la aceeasi problema si ca de fapt a fost o eroare regretabila in program! Am trimis atunci e-mail-uri la juristii de la MEdC pentru a cere cel putin lamuriri dar... NIMIC.
Si inca ceva, rog sa mi se raspunda la intrebarea: ingineri cu posuniversitara de 3 semestre la catedrele de informatica inaintea celor cu 5 ani de facultate, specializarea Informatica Economica? Nu stiu acum cum este, s-ar parea ca au revizuit grosolania aceasta, dar in 2003 asa a fost!

La MEdC lucreaza niste oameni care sunt total dezorganizati! Mareata inventie : "titularizarea computerizata" a creat nenumarate probleme dar a avut si rolul de a scoate la iveala cat dezordine si incertitudine zace in sistem. Functionarii MEdC sunt sau au fost condusi de firma care le-a oferit aplicatia, fara sa aiba prea multe de spus, datorita incapacitatii manageriale si a "fricii" ...! Aplicatia a costat sute de mii de dolari in fiecare an , in timp ce operatorii din judete au stat pe gratis saptamani, luni, zile, nopti, rezolvand lipsa analizei competente si a neprofesionalismului ! Acum a inceput o noua "titularizare" Se munceste din martie pana in octombrie. 40% din oameni sunt administrati automat, restul sunt rezolvati "la masa verde". Si asta pe banii publici, care nu sunt putini!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde mariro » 02 Apr 2005, 17:14

Citesti si te crucesti! :roll: :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Programa scolara Informatica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator