Proiecte pentru o educatie mai buna

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Proiecte pentru o educatie mai buna

Mesajde jebo » 28 Sep 2004, 13:22

Sub obladuirea acestui topic va rog sa postati ideile dumneavoastra referitoare la proiecte posibile care ar putea veni atat in sprijinul elevilor cat si al profesorilor.

Bogdan Cercel, jurnalist
jebo
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2004, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde mariro » 28 Sep 2004, 22:42

Domnule jurnalist,
Sunt o simpla invatatoare dintr-o scoala de cartier din Galati. Nu pot spune ca am un proiect de imbunatatire a vietii elevilor si a educatorilor dar vreau sa va arat niste paradoxuri pe care le-am intalnit in viata elevilor si a educatorilor:
*exista copii ai caror parinti lucreaza si care isi duc viata in mai multe lipsuri decat cei care primesc ajutorul social! Pe acestia nu-i intreaba nimeni daca le ajung banii, daca au indraznit sa-si cumpere in rate un aragaz (pe care-l platesc dublu in trei ani) traiesc in mari lipsuri ca sa-si plateasca ratele, care devin din ce in ce mai mari, nu-i ajuta nimeni cu nimic, (doar au salarii). Doar ei stiu cat strang cureaua si cate umilinte indura din lipsa banilor si deci a unei vieti civilizate!
*fonduri, sponsorizari, bani care se trimit tot la scolile care au toate conditiile; si in scolile de cartier sunt copii care vor sa invete in conditii macar pe jumatate cat ale scolilor de centru. Ar vrea si ei sa aiba birouri cu pupitre sa nu mai tina gentile pe jos , sau sa le cada de pe scaune. Ar intelege mult mai bine o lectie sustinuta cu mijloace moderne: video, calculator, Internet...Si ei sunt tot copii!
*printre educatori se intampla lucruri ciudate: ca sa-si plateasca restantele acumulate la intretinere in timpul iernii apeleaza la salariile pe care le incaseaza pe perioada concediului sau fac imprumuturi CAR! Nu mai vorbesc de S.H.-urile din care se imbraca!

Imi vine acum in minte o idee, un proiect daca vreti: simplu.
Constructia in vecinatatea scolii a unei cantine cu sala de mese si sali de meditatii, cu personal calificat care sa le asigure copiilor macar o masa pe zi. Program de meditatii facut de educatori (invatatori-dupa amiaza, profesori-dimineata) Noi nu fugim de munca, dar daca aceasta e si platita este ajutat si profesorul! Frecventa si succesul scolar vor fi astfel la loc de cinste si se va lichida repetentia! Veti spune ca exista fundatii, organizatii nonguvernamentale...Am si eu elevi care se duc la astfel de fundatii dupa ore (mananca si-si fac temele sub supraveghere). Temele sunt incorecte sau gresit lucrate.Supraveghetorii nu au experienta si metodele celor de la catedra.
Eu nu am urmarit modele din Occident, ci am urmarit viata plina de lipsuri a copiilor cu parinti saraci, betivi sau bolnavi sau privati de libertate pentru diverse fapte; copii orfani sau parasiti de parinti si crescuti de bunici sau diverse rude.
Poate e prea lung mesajul si v-am plictisit; poate lucrurile astea se stiu, se vad, toata lumea vorbeste despre ele dar nu se face si nu se va face nimic. Sau poate ne trezim de Ziua Educatorului-5 octombrie, cu nu stiu ce programe de "ridicare a nivelului de trai" picate din cer! :lol: :lol: :lol: Stiu: se discuta mult in ziare, reviste, TV , radio... dar nu se face NIMIC!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Proiecte pentru o educatie mai buna

Mesajde emil » 29 Sep 2004, 00:10

jebo scrie:Sub obladuirea acestui topic va rog sa postati ideile dumneavoastra referitoare la proiecte posibile care ar putea veni atat in sprijinul elevilor cat si al profesorilor.

Bogdan Cercel, jurnalist


Eu personal apreciez f. mult aceasta idee. Nu trebuie sa fim pesimisti. De altfel, aici am vazut numai oameni optimisti care depun multa pasiune in munca lor. Orice idee e binevenita! Poate sa ne ajute!
Eu lansez ideea ca TREBUIE sa gasim mijloace ca sa asiguram mijloace IT&C scolilor din mediul rural, din localitati izolate.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde jebo » 29 Sep 2004, 14:24

stimata doamna mariro,
din asemenea "simpli" invatatori ies oameni. Si ca sa continuu `n acelasi ton, din fericire, zic eu, pe umerii acestor simpli sta cea mai crunta povara. Am cunoscut profesori care se bucurau mai mult decat elevul atunci cand ii dadeau 10, si care, la fel, se intristau cand vedeau ca cel caruia incearca sa-i strecoare stropul cela de intelepciune nu raspunde pe masura asteptarilor.
Ceea ce spuneti nu e doar adevarat, e crunt de adevarat. Insa problemele astea nu stiu cat pot sta in grija dascalilor. Ei au alta misie, poate cea mai importanta: aceea de a-i educa pe cei care urmeaza sa conduca: o familie, o masina, o firma, o tara...
As incerca in aceasta discutie sa vorbim mai mult despre creativitate si proiecte pe care le putem sustine pentru a stimula acesti copii, pentru a-i provoca mai mult, asta si pentru ca alegera pe care o vor face in viitor sa le fie mai de folos.
La asa ceva ma gandeam. Aici intervine si mesajul lui emil. Da, pana la urma despre asta este vorba: sa facem in asa fel incat periferiile sa fie cumva anulate. Dar pentru asta e nevoie de o implicare energica nu doar din partea societatii civile (ONG-uri, sponsorizari etc.) si a autoritatilor, e nevoie de mult mai mult. De profesori care sa-si doreasca sa se implice, e nevoie de multa comunicare si de proiecte care pot aduce un plus de cunostinte copilului. Lucruri care sa-l motiveze, care sa-l faca sa vada ca-si poate fi util atat lui cat si celorlalti.
Aici, in Bucuresti, un an de zile am tinut un curs de jurnalistica la o scoala generala. Am castigat si eu, si ei. Ei au invatat ceva (impreuna chiar am reusit sa facem doua numere dintr-o revista haioasa, distractiva, dar si cu informatii foarte utile), iar eu am capatat incredere ca se poate face ceva, daca vrei.
De astfel de proiecte incerc eu sa vorbesc aici.

va salut, cu drag
bogdan
jebo
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2004, 13:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde mariro » 29 Sep 2004, 16:31

Acum doi ani cu copii de clasa a III-a :!: am scos trei numere de revista, din pasiune pentru meserie, din dragoste pentru copii; anul acesta am facut rost de un calculator care sa fie permanent in clasa atat pentru cei de clasa I cat si pentru cei de-a V-a. Mai avem putin si strangem toti banii pentru o imprimanta cu scanner si copiator pentru a continua impreuna cu diriginta lor care e de lb. romana, revista pe care n-am mai putut-o continua din motive de sanatate. Dupa cum vedeti, facem tot posibilul cat ne tin puterile! Daca ideea mea din primul mesaj nu a fost buna cu ajutorul pe care trebuie sa-l dea cei de la putere, altceva chiar ca nu stiu ce sa mai fac sau sa spun. Va multumesc pentru raspuns si iertati-mi pesimismul in legatura cu acest subiect!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori