Proiecte de lectie gimnaziu si liceu

Proiecte de lectie gimnaziu si liceu

Mesajde ciolaculili » 04 Mar 2009, 18:22

sunt debutanta si as avea nevoie de proiecte de lectii nu am facut modululu psiho-pedagogic si nu stiu cum sa fac un proiect am aflat ca in curand in scoala unde predau o sa vina rodisul si ca am nevoie de proiecte sau planuri de lectii. va rog daca puteti sa ma ajutati am ore la liceu si la gimnaziu . va multumesc
ciolaculili
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mar 2009, 18:06

Mesajde petronela_slavu » 11 Mar 2009, 23:20

Îmi cer scuze că nu ma pot abţine şi intervin iar, dar chiar mi se pare strigător la cer când văd dascăli care nu ştiu să scrie corect. Mi-a atras atenţia titlul care e plin de greşeli: iniţiala scrisă cu literă mică, lipsa virgulei, a semnului exclamării şi (VAI!!!!) lipsa cratimei între verb şi pronume.
Cât despre faptul că există profesori care recunosc că nu ştiu să întocmească un proiect de lecţie... ce să mai zic? S-a întors învăţământul românesc cu fundu-n sus...
Până să ajung la catedră am întocmit sute de planuri de lecţii, fiecare primind avizul a două-trei persoane până era considerat bun de pus în practică. Acum dascălii ajung la catedră fără să aibă habar de practică. Mă întreb ce costum ar face o croitoreasă care nu ştie să folosească maşina de cusut, sau cum ar reuşi un chirurg să facă o operaţie dacă până atunci nu ar fi pus în viaţa lui mâna pe bisturiu... Dar se pare că în învăţământ e posibil orice...
Mare păcat...
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

trist

Mesajde butzulescu » 01 Apr 2009, 23:04

Cum se poate preda fara modulul psiho-pedagogic? Unii colegi platesc din greu ca sa-l faca dupa terminarea facultatii... Trist, dar adevarat. Cit despre corectitudinea scrierii...domnisoara profesor, aveti grija sa nu va depunctati elevii tocmai la capitolul asta; cu siguranta strimbati din nas cind copii gresesc. Felicitari domnei Slavu pentru promptitudine!
butzulescu
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Apr 2009, 22:39

Re: domnilor profesori de geografie va rog ajutatima

Mesajde geografia_transporturilor » 05 Dec 2010, 10:58

Ei, s-o fi grăbit domnișoara profesoară să-și spună oful. Oricum mi se pare suspicios faptul că unele cadre didactice pot preda fără modul pedagogic. hmmm
Avatar utilizator
geografia_transporturilor
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Dec 2010, 06:26


Înapoi la Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori