Proiect intercultural cu Italia

Forum dedicat colegilor care propun proiecte sau concursuri pe didactic.ro
Reguli forum
Publicati aici numai proiecte pe care le doriti publice si pentru care doriti sa antrenati colegii din tara. Se pot adauga lucrari, imagini, etc. Puteti publica si concursuri la care doriti sa se adauge materiale si comentarii. Atentie! Un concurs sau un proiect are UN SINGUR TOPIC!

Proiect intercultural cu Italia

Mesajde danielabozdoc » 16 Dec 2013, 12:28

Stimati colegi,
Ma numesc Elena Daniela Bozdoc si sunt profesoara in cadrul proiectului "Limba, Cultura si Civilizatie Romaneasca" desfasurat de Ministerul Educatiei in tari UE cu numar mare de elevi romani. Am fost solicitata de o scoala in care desfasor activitatea in vederea realizarii unui proiect intercultural de corespondenta prin posta si prin mail cu 3 clase a III-a de la o scoala din Romania. Proiectul se va desfasura in urmatorii 2 ani. Va rog lasati un mesaj daca sunteti interesati.
danielabozdoc
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2012, 10:38

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde hoatamicarhibanna » 16 Dec 2013, 15:35

Buna ziua. Ma intereseaza colaborarea in cadrul acestui proiect. Ma numesc Pruteanu D Mariana si sunt profesor pt invatamantul primar la scoala imnaziala Grebanu, jud. Buzau. Adresa mea de mail este mpruteanu46@yahoo.com. Toate cele bune! [corectat de moderator, greseli gramaticale]
hoatamicarhibanna
 
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2012, 20:22

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde cristinathundercats » 16 Dec 2013, 18:09

Buna ziua!Sunt profesor invatamant primar la o scoala din judetul Gorj.Am in acest an clasa a IIIa si a IV a si m-ar interesa sa colaborez la acest proiect.Adresa mea de mail este:albert_floroiu@yahoo.com.Va multumesc.
cristinathundercats
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Mai 2012, 18:46

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde caticiobanu » 16 Dec 2013, 18:54

Buna ziua! Sunt profesor, nivel liceal, predau limba si literarura romana. Sunt interesata de acest proiect.
Astept detalii pe adresa cati_ciobanu_2007@yahoo.com
caticiobanu
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Mai 2012, 20:46

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde 1972_adina » 16 Dec 2013, 19:04

Buna seara! Sunt profesor invatamant primar la o scoala din judetul Prahova, comuna Telega. In acest an am clasa pregatitoare si m-ar interesa sa colaborez la acest proiect. Adresa mea de mail este:adi.na27@yahoo.com. Va multumesc!
1972_adina
 
Mesaje: 5
Membru din: 31 Aug 2010, 13:23

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde oana_di » 16 Dec 2013, 20:28

Buna seara! Sunt invatatoare la o scoala din judetul Giurgiu si sunt interesata de acest proiect. ioana_dima67@yahoo.com
oana_di
 
Mesaje: 48
Membru din: 09 Mai 2012, 18:30

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde magdal » 16 Dec 2013, 21:54

As fi incantata sa particip la acest proiect. Sunt inv in jud. Galati.Adresa mea este: lungu_cm@yahoo.com
magdal
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Sep 2010, 22:54

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde monica_p » 16 Dec 2013, 21:57

Buna seara. Ma numesc Paduraru Monica Cecilia si sunt prof. pentru inv. primar la Scoala Gimnaziala Nr. 5 din Galati as dori sa fac parte din echipa proiectului. Astept mai multe informatii, adresa mea de mail este pmonicacecilia @yahoo.com
monica_p
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Iul 2007, 14:29

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde oana_iloae » 16 Dec 2013, 22:06

Buna seara. Functionez ca profesor la clasele V-VIII la Scoala Gimnaziala Buznea, jud. Iasi. As dori date despre posibilitatea implicarii in proiect la adresa oana_iloae@yahoo.com. Multumesc
oana_iloae
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Mai 2006, 07:26

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde miriam16 » 17 Dec 2013, 00:03

Buna seara! Sunt profesor invatamant primar la o scoala din judetul Vaslui, localitatea Carja/ Sarateni . In acest an am clasa pregatitoare si clasa I si m-ar interesa sa colaborez la acest proiect. Adresa mea de mail este:dnaeda@yahoo.com. Va multumesc!
miriam16
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Apr 2006, 23:21

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde Saftoiu » 17 Dec 2013, 08:36

As dori si eu sa fac parte din aceasta echipa. Sunt prof. inv prescolar la GPP NRI CASUTA PITICILOR, HOREZU, VALCEA. Adresa mea este ionela_ionelas @yahoo.com, giorgi_2007_87@yahoo.com.
Saftoiu
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2012, 08:00

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde rodicamoga2008 » 17 Dec 2013, 17:38

Buna ziua! Sunt profesor pentru invatamantul primar la o scoala gimnaziala din judetul Prahova. Am clasa a III-a. Sunt interesata de acest proiect. Sanatate!
rodicamoga2008
 
Mesaje: 42
Membru din: 29 Oct 2008, 22:44

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde danielabozdoc » 20 Dec 2013, 01:24

OBIETTIVI:
scheda prog romania.docx


• Conosce i contenuti essenziali del percorso di ricerca sui temi progettuali.
• Si documenta attivamente, utilizzando varie fonti, prima e dopo aver fruito di elaborati informativi (filmati, lezioni, incontri con esperti, visite guidate…) riuscendo a reperire notizie di orientamento e/o arricchimento e/o completamento.
• Partecipa ai momenti più significativi del progetto riuscendo a evidenziare le valenze positive per la propria crescita personale.
• Conosce le caratteristiche essenziali della corrispondenza
• Valorizza lo scambio culturale e la collaborazione a distanza.
• Sviluppa atteggiamenti di disponibilità e apertura verso l’altro e di curiosità verso altre realtà geografiche e socio-culturali.
• Comprende l’importanza del mantenimento del bilinguismo della popolazione migrante come elemento di ricchezza culturale.
• Conosce gli elementi essenziali della letteratura romena, storia del popolo romeno, geografia della Romania.
danielabozdoc
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2012, 10:38

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde danielabozdoc » 20 Dec 2013, 01:33

Va multumesc pentru disponibilitatea dumneavoastra. Avem nevoie de 3 clase primare (de preferat clasa a III-a) de la aceeasi scoala pentru a putea realiza infratirea scolii din Italia cu cea din Romania. Proiectul se va desfasura in acest an scolar si anul viitor. In principiu este vorba de corespondenta prin mail, deci scoala dumneavoastra trebuie sa fie dotata cu o sala de calculatoare si internet. Se doreste si o corespondenta postala, cel putin o data la 3 luni.
danielabozdoc
 
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mai 2012, 10:38

Re: Proiect intercultural cu Italia

Mesajde liviatepes » 20 Dec 2013, 14:13

Buna seara. Ma numesc TEPES LIVIA MARIANA si sunt prof. pentru inv. primar la Scoala Gimnaziala Nr. 1 din Bicazu Ardelean as dori sa fac parte din echipa proiectului. Astept mai multe informatii, adresa mea de mail este liviatepes@gmail.com
liviatepes
 
Mesaje: 23
Membru din: 10 Apr 2010, 15:16

Următorul

Înapoi la Concursul(proiectul) meu

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori