proiect de formare. comunicarea

proiect de formare. comunicarea

Mesajde ada_alexandra1 » 04 Mai 2008, 15:22

buna ziua. as avea si eu o intrebare. ma interezeaza cum se face ( care sunt pasii de urmat) un proiect de formare. ( nu de interventie).m-ar ajuta f mult pt licenta orice mica informatie..eu nu inteleg care este diferenta intre proiect de interventie ( care stiu cum se creaza) si cel de formare. proiectul meu va trebui sa se intituleze dezvoltarea abilitatilor de comunicare si de consiliere in randul asistentilor sociali. va multumesc mult
[/list]
ada_alexandra1
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2008, 14:58

Mesajde gica_ionescu » 24 Mai 2008, 19:30

Eu cred ca proiectul de interventie este facut de un cadru didactic ( asistent social) si este personalizat, vizand un anume elev sau o persoana tinta.

Proiectul de formare, vizeaza cadrul didactic , respectiv asistentului social, pe care il initiezi intr-un domeniu. La randul lui, acesta va deveni formator pentru alti colegi, deoarece are niste competente dobandite in urma unui curs de formare si disemineaza cunostintele insusite.
Wow, cred ca nu te-am prea lamurit! :roll:
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde cristina_gl » 05 Iun 2008, 11:55

Draga Ada, in speranta ca raspunsul meu iti va mai fi de folos... iata:
Gica are dreptate; un program de formare se adreseaza adultilor, care, odata cu parcurgerea lui, isi dezvolta/formeaza anumite competente ce vor fi valorificate ulterior in activitate. O sa-ti fac mai jos o schita de plan, insa tu trebuie sa-l detaliezi.
1. Denumirea programului (eu iti sugerezi sa gasesti una mai sugestiva si mai scurta; titlul tau insa contine chiar scopul, vezi mai jos)
2. Scopul programului de formare (in cazul tau, chiar dezvoltarea abilitatilor de comunicare si de consiliere in randul asistentilor sociali)
3. Competentele generale si specifice pe care le dezvolta programul; mai precis, ce vor sti sa faca asistentii sociali dupa parcurgerea programului?
4. Continuturile programului / tematica (atentie, trebuie bine corelate cu competentele!)
5. Evaluarea (cum vei sti ca ceea ce ti-ai propus s-a realizat?)

Cam asa trebuie sa arate in linii mari, insa mai sunt multe de spus. Daca mai ai nevoie de informatii, da un semn, chiar si pe PM.
cristina_gl
 
Mesaje: 112
Membru din: 14 Ian 2004, 11:14
Localitate: Galati


Înapoi la Stiinte socio-umane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator