programa scolara pt. copii cu deficiente

programa scolara pt. copii cu deficiente

Mesajde sandapavel » 21 Sep 2005, 19:45

Exista o programa scolara pentru elevii cu deficiente severe care frecventeaza invatamantul de masa? Concret, avem un elev inscris la cl. I care e in caruciorul cu rotile, are boala oaselor casante, e nedeplasabil si invata acasa...
Stiu ca exista pe undeva o astfel de programa, dar se pare ca a disparut de pe site-ul ministerului.
Avatar utilizator
sandapavel
 
Mesaje: 27
Membru din: 13 Feb 2005, 14:28
Localitate: Bucuresti

programa scolara pt copii cu deficiente

Mesajde o_ileana » 24 Sep 2005, 16:56

Aveti nevoie de diagnosticul medicului de la neurupsihiatrie infantila si de evaluarea unui psiholog. Parintii copilului trebuie sa treaca si pe la Dir. Jud. pt Protectia Drepturilor Copilului.
Daca din punct de vedere mintal este un copil normal, atunci el invata dupa programa scolilor de masa (obisnuite), chiar daca are deficienta motrica si invata acasa.
In caz contrar, luati legatura cu inspectorul pt invatanantul special, din judet, sau cu cea mai apropiata scoala ajutatoare si cereti programele dupa care lucreaza cadrele din scoala respectiva. Probababil ati citit pe forumul MEdC discutiile despre programele scolare pt inv. special. Acolo exista detalii
Mult succes!
o_ileana
 
Mesaje: 128
Membru din: 31 Aug 2005, 11:58

programa sc. pentru copiii cu CES

Mesajde eeffyy » 06 Ian 2006, 21:10

Sanda, am si eu un copil cu CES in clasa . Dupa ce merge la comisia medicala, protectia copilului etc.......tu esti cea care trebuie sa-i intocmesti un curriculum adaptat la gradul lui de deficienta. Am depus la materiale un curiculum adaptat. Daca te ajuta mai am nedepuse o evaluare initiala si un model ptr. tinerea evidentei evaluarilor la toate disciplinele, ca doar suntem in tara hartiilor. Din experienta iti spun ca il va ajuta mai mult dragostea ,intelegerea si implicarea ta. Bafta multa si nu uita : este un pui de om care nevoie de tine, mult mai mult de cat crezi. :idea:
eeffyy
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Ian 2006, 18:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori