Programa de geografie la cls. a V a

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

Programa de geografie la cls. a V a

Mesajde irina_teona » 06 Sep 2004, 17:48

Ce posibilitati are un profesor care preda la cls a Va geografia , sa propuna o programa mai aerisita?
Nici intr-un an nu am terminat tot ce mi-am propus , pt. ca programa este foarte incarcata.
Nu este mai bine sa fie intrebati si profesorii care predau ?
irina_teona
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Aug 2004, 11:37
Localitate: Roman\ Neamt

Mesajde efodorean » 06 Sep 2004, 17:54

:P Bine ai venit , Irina!
Uite ce mica e lumea.Ne intalnim si aici nu doar la Academie.Iti doresc o acomodare cat mai placuta si sa mai treci prin cafenea,la o poveste.

:lol: Ai reusit sa obtii diplomele de la cursuri?Eu am expediat banii de mai bine de o luna i inca nu am primit nici o veste de la organizatorii cursurilor.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Programa de geografie la cls. a V a

Mesajde marikaj » 06 Sep 2004, 19:29

irina_teona scrie:Ce posibilitati are un profesor care preda la cls a Va geografia , sa propuna o programa mai aerisita?
Nici intr-un an nu am terminat tot ce mi-am propus , pt. ca programa este foarte incarcata.
Nu este mai bine sa fie intrebati si profesorii care predau ?


irina ai atins o coarda sensibila, nu numai la geografie, la multe materii in loc sa mai usureze au devenit programele mai incarcate.
se fac tot felul de concursurii pentru elaborari de programe care apoi sunt aprobate de MEC
Participa multi, ghici cine poate castiga?
noi trebuie sa respectam programa.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

PENTRU IRINA

Mesajde efodorean » 11 Sep 2004, 20:48

:lol: Ti-am expediat planificarea la Geografie - clasa a IV-a.Sper sa-ti fie spre folosinta.
Daca in timp ce elaborezi testele de geografie pentru clasa a IV-a ai nevoie de ajutor , cu draga inima iti stau la dispozitie cu informatii despre metodica de la ciclul primar.

Daca doriti sa dati teste finale la geografie la clasa a IV-a,cred ca ar trebui sa-i obisnuiti pe elevi pe tot parcursul anului scolar cu acest mod de lucru ,sa nu aveti surprize.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Teste

Mesajde irina_teona » 13 Sep 2004, 09:36

Catia,
Eu nu sunt deacord cu datul testelor la sfarsitul clasei a IVa.
Noi trebuie sa dam un test initial de evaluare la inceputul unui nou ciclu (resp. a Va ). Este f. necesar pentru a vedea bagajul de cunostinte geografice ale elevilor, pentru a sti cu cine pleci la drum
De 6 ani am clase de-a AVA , iar aceste teste le dau nu pentru ca ma verifica inspectorul ci pt. ca imi dau seama in ce ritm predau si de unde plec.
O sa-ti dau un exemplu: am avut copii anul trecut care nu stiau punctele cardinale , nu stiau nici o forma de relief, astfel incat am incetinit ritmul pana am pus la punct aceste aspecte.
Daca vrei de curiozitate sa vezi progr. de cls aVa la geogr. te ingrozesti.
Eu nu pot sa termin toata materia niciodata. Partea de economie mondiala se studiaza intr-a Xa
Sunt notiuni grele,iar eu nu vreau sa-i zapacesc pe elevi.
Astazi am multa treaba la scoala dar diseara o sa icerc sa fac testul
O sa ti-l trimit :!: :D
irina_teona
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Aug 2004, 11:37
Localitate: Roman\ Neamt

Mesajde efodorean » 13 Sep 2004, 16:30

:shock: Irina ,
nici eu nu sunt de acord cu teste peste teste , olimpiade , concursuri , examene.Din cate stiu in tara noastra numarul de examene la care sunt supusi elevii este cel mai mare.In nici o tara nu sunt atat de verificati si supraverificati elevii,ca pana la urma sa treaca toti,si din pacate daca au parintii au bani si cei mai putin pregatiti termina un anumit profil de liceu alaturi de elevii merituosi.

In scoala unde lucrez eu se practica acest procedeu - teste la sfarsitul clasei a iV-a motiv de 'discutii"intre invatatoare.Subiectele sunt intocmite tot de catre invatatoare.Asa ca nu prea ii vad sensul.

Cred ca la ora actuala lipseste colaborarea dintre profesori si invatatoare.In trecutul nu prea indepartat profesorii stiau de prin luna ianuarie ce clasa a V-a vor prelua in anul scolar urmator.Luau legatura cu invatatoarea,sustineau lectii la clasa respectiva,discutau cu elevii.In acest fel se usura si munca profesorului si acomodarea cu clasa a V-a se facea cu mai mare usurinta.

In ceea ce priveste lacunele pe care le au elevii in cunostintele lor de istorie sau geografie nu ma mir.Avem la dispozitie o jumatate de ora pe saptamana.
Chiar astazi am avut discutii in contradictoriu cu colegele mele care sustineau ca geografia si istoria nu sunt chiar atat de importante.Ca trebuie sa afectam cat de multe ore de matematica.
Cred ca unui elev ii trezesti curiozitatea pentru alte discipline lucrandu-le cu seriozitate.Nu cred ca mai e un secret pentru nimeni ca la clasele primare majoritatea invatatoarelor prefera matematica si lb.romana.Sunt mai usor de organizat,culegeri - cat duce Prutul ! ,in rest elevul sa scrie.

Voi ce parere aveti? Chiar nu sunt importante si celelalte discipline ?

Eu nu cred.Daca ar fi asa,cei indreptatiti sa intocmeasca programe scolare si planuri de invatamant ar cuprinde numai matematica,lb.romana si lb.engleza.Sigur ca sunt f.importante si acestea,dar nu suficiente.

Din pacate si profesorii de matematica si lb.ramana sunt uneori exagerati si cer elevilor sa le stie pe toate la intrarea in clasa a V-a.

Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Programa scolara Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori