programa-an de completare

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

programa-an de completare

Mesajde anita123 » 30 Iul 2009, 10:08

Am si eu o intrebare referitoare la continutul progresii,in programa apare la competente specifice ....rationamente de tip inductiv,dar nu se studiaza deloc sau cel putin nu apare inductia nicaieri la cls a IX-a sau aX-a SAM,ma poate lamuri si pe mine cineva?
anita123
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2009, 12:29

Re: programa-an de completare

Mesajde silviadoandes » 31 Iul 2009, 16:04

anita123 scrie:Am si eu o intrebare referitoare la continutul progresii,in programa apare la competente specifice ....rationamente de tip inductiv,dar nu se studiaza deloc sau cel putin nu apare inductia nicaieri la cls a IX-a sau aX-a SAM,ma poate lamuri si pe mine cineva?


Cand spuneti: “nu apare inductia nicaieri la cls a IX-a sau aX-a SAM“
va referiti la metoda inductiei matematice(metoda inductiei complete) care este o forma de rationament deductiv.

In logica, prin inductie se intelege o forma de rationament in care gandirea noastra pleaca de la particular la general, de la cunostinte cu un grad de generalitate mai mic la cunostinte cu un grad de generalitate mai mare.
Elevul obtine primele adevaruri matematice pe calea observatiei si experientei (inductiv).

Exemplu de folosire a rationamentului inductiv:
Demonstratia teoremei ce da masura unui unghi inscris in cerc. Multimea unghiurilor inscrise in cerc se imparte in trei clase, singurele posibile. Se demonstreaza teorema pentru fiecare din aceste clase de unghiuri si apoi se obtine concluzia generala. Un astfel de rationament se numeste inductie completa si nu trebuie confundat cu metoda inductiei complete.

Exemplu de folosire a inductiei incomplete ce duce la:
-generalezare corecta (ce trebuie dem. apoi cu metoda inductiei matematice)
1+3=4=2^2,
1+3+5=9=3^2,
=> suma primelor n numere naturale impare = n^2, pentru orice n>1.
-generalizare incorecta
Numarul 60 se divide cu 1, cu 2, cu 3, cu 4, cu 5, cu 6.
=> Numarul 60 se divide cu orice nr. nat. <61 (F)
silviadoandes
 
Mesaje: 361
Membru din: 18 Ian 2006, 21:44
Localitate: Timisoara

Mesajde anita123 » 31 Iul 2009, 17:56

multumesc mult pentru raspuns,asadar rezultatul intuit cu ajutorul inductiei trebuie apoi supus unei demonstratii deductive(metoda inductiei matematice),aici este nelamurirea mea,intuim rezultatul si nu-l demonstram?
anita123
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2009, 12:29


Înapoi la Programa scolara Matematica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori