Profii din zilele noastre

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde rofi3 » 21 Ian 2011, 10:21

AnonimuldinRomania scrie:
rofi3 scrie:Ca elev , vad ca aveti niste pareri pertinente si este foarte bine , insa nu puteti sa emiteti concluzii despre utilizatorii acestui forum . Va rog sa nu faceti afirmatii de acest gen si sa discutati la subiect si nu generalitati.

Ai dreptate, însă atât în generală cât şi în liceu s-au făcut şi se fac în continuare discriminări.


Daca am dreptate , poate iesi din anonimat si iti completezi datele de identificare din profilul contului si respecti ce am spus mai sus .
Nu ai cum sa cunosti persoanele de pe acest forum , doar din postari.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 21 Ian 2011, 14:25

AT ianchis - Ai de mine şi de mine. Să înţeleg că atunci când aveţi de-a face cu părintele unui elev, TREBUIE să te răzbuni pe elev la oră ? Să-i pui notă mică, deşi cunoaşte materia ? La salarii, nu uitaţi că faceţi şi pregătire în afara programului, vă mai feriţi şi de fisc. Nu noi, elevii, v-am pus să alegeţi această meserie, aţi ales-o din plăcere !!! Eu nu stau să vă plâng vouă de milă fiindcă îmi văd de drumul meu (cu lucruri rele şi bune).

Un exemplu concret şi pun capăt discuţiei referitor la capitolul discriminare: Eram în generală, aveam inspecţie la limba şi literatura română. În acea oră urma să facem gramatică (eram în clasa a 7-a, parcă). Erau 2 fete care se credeau zeiţe la această materie datorită faptului că se duceau la olimpiadă. Ele excelau pe plan literar, eu pe plan gramatical (îmi cer scuze dacă nu m-am exprimat corect). La oră, eu am "salvat-o" pe d-na profesoară, deoarece fetele nu ştiau cum să reacţioneze atunci când era vorba de inspecţie. Bineînţeles că am fost singurul din clasă care a răspuns corect la toate întrebările atât ale d-nei profesoare, cât şi ale d-nelor inspector care m-au şi lăudat. D-na profesoară mi-a pus 10 în acea oră. A doua zi am fost ascultat iarăşi, am răspuns corect la toate întrebările, însă mi-a cerut să formulez o propoziţie în care un pronume reflexiv să fie în cazul dativ. Nu am ştiut fiindcă nu ne predase aşa ceva. Mi-a pus 6. Am rugat-o să-mi dea exemplu, dar nu a vrut. Abia după 2 săptămâni ne-a spus de acest lucru. E CORECT ? Să-mi răspundă un profesor de limba şi literatura română !

AT rofi3 - de ce să-mi completez datele de identificare dacă doresc să rămân anonim? Cunosc în realitate persoane de pe forum.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde ianchis » 21 Ian 2011, 22:04

AnonimuldinRomania scrie:AT ianchis - Ai de mine şi de mine. Să înţeleg că atunci când aveţi de-a face cu părintele unui elev, TREBUIE să te răzbuni pe elev la oră ? Să-i pui notă mică, deşi cunoaşte materia ? La salarii, nu uitaţi că faceţi şi pregătire în afara programului, vă mai feriţi şi de fisc. Nu noi, elevii, v-am pus să alegeţi această meserie, aţi ales-o din plăcere !!! Eu nu stau să vă plâng vouă de milă fiindcă îmi văd de drumul meu (cu lucruri rele şi bune)

Intelegi ce vrei tu. Eu nu am spus asta, dar daca tu vrei sa intelegi asa ceva, n-ai decat.
Nu avem nevoie sa ne plangi tu de mila, iar meseria asta am ales-o cand inca nu stiam cu ce specimene vom avea de-a face. Multora ne pare rau acum, si inca si mai multi se reprofileaza. Cand n-o sa mai aveti cadre didactice bune sau deloc, sa va uitati in propria ograda si veti intelege de ce.
Eu am spus, si repet pentru ultima oara: cand vei fi de varsta noastra si in situatii similare, vei putea emite judecati. Pana atunci, invata sa respecti oamenii. Utilizatorul "rofi" nu e "rofi", ci "DOAMNA rofi", nu cred ca-ti poti permite sa vorbesti la per-tu persoanelor de aici. Multi sunt de varsta parintilor tai si a profesorilor tai, iar lor nu cred ca le spui pe nume.
Parerea mea este sa ramai la discutiile intre elevi, la subiecte de varsta voastra si sa nu-ti mai dai tu cu parerea de expert pe aici, ca nu e cum crezi tu lumea asta. Intelegem ca te afli la o varsta cand crezi ca le stii pe toate, dar te asigur eu ca nu-i asa. Se observa cu usurinta din postarile tale.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 22 Ian 2011, 13:40

Bineînţeles că elevii din ziua de azi nu sunt aceia din comunism. Eu observ asta când mă uit la ai mei colegi şi mă deranjează: întârzie la ore sau chiar chiulesc fără să primească absenţă, la o materie eu am aceeaşi medie cu elevul care a chiulit 3 sferturi din semestru, deşi EL NU A FOST ASCULTAT DELOC pe când eu DA ! Asta din ce cauză ? Din cauza profesorilor, cred eu, NU din cauza sistemului nostru, cum spun unii. Fiecare instituţie de învăţământ are sistemul ei. Dacă vezi că elevul lipseşte de la oră, pune-i absenţă, NU-L IERTA ! Puţini profesori sunt exigenţi în ziua de azi, de asta elevii fac "ce vor". Nu arunc cu noroi în profesori, vreau doar să ţineţi cont măcar puţin de spusele mele fiindcă am măcar 5% dreptate. Respect profesorul fiindcă mă învaţă anumite lucruri.

AT ianchis - Scuzaţi-mi impertinenţa, însă suntem pe un forum. Niciunul dintre noi nu are ca nickname NUMELE şi PRENUMELE (real), aşa este ? Cât timp aveţi nickname-ul ianchis, eu nu pot deosebi de ce sex sunteţi: masculin sau feminin ? Nick-ul mi se pare masculin, însă dintr-un alt post de-al dvs. a reieşit că sunteţi d-nă / d-nişoară. Aşa că nu pot spune cuiva: d-nul / d-na ianchis, etc. Dacă aţi fi avut nick-ul gen Alexandru, Alexandra, atunci m-aş fi adresat cu d-nul / d-na. Până atunci, o zi bună!
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde viocro » 22 Ian 2011, 19:03

În afara temei topicului: nu cred că anonimul este elev. Iar dacă este elev, ştie admirabil exprimarea şi punctuaţia limbii noastre. Mai mult chiar, nu foloseşte nicio prescurtare specifică tinerilor în folosirea scrierii la calculator. Îmi permit să-i spun, indiferent dacă este elev sau nu, că profii au fost tot aşa şi acum 30-40 de ani şi aşa vor fi şi peste 30-40 de ani: adică de toate felurile , şi elevii la fel. Din păcate nici unii, nici alţii, nu acceptă la unison, că avem nevoie reciprocă unii de alţii şi aşa apar fisurile...şi astfel de discuţii pe forum şi nu numai.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 22 Ian 2011, 19:17

viocro scrie:În afara temei topicului: nu cred că anonimul este elev. Iar dacă este elev, ştie admirabil exprimarea şi punctuaţia limbii noastre. Mai mult chiar, nu foloseşte nicio prescurtare specifică tinerilor în folosirea scrierii la calculator. Îmi permit să-i spun, indiferent dacă este elev sau nu, că profii au fost tot aşa şi acum 30-40 de ani şi aşa vor fi şi peste 30-40 de ani: adică de toate felurile , şi elevii la fel. Din păcate nici unii, nici alţii, nu acceptă la unison, că avem nevoie reciprocă unii de alţii şi aşa apar fisurile...şi astfel de discuţii pe forum şi nu numai.

Mulţumesc frumos. Sunt încă elev. Profesorii ne spun la oră că tinerii de azi (generaţia mea) nu va fi mai brează faţă de conducerea actuală. Îi contrazic. Unii dintre noi (tinerii) dorim să facem din România, o ţară unde disciplina este punctul forte. Urăsc modelele date de profesori, gen Germania, Franta, etc. Pe noi nu ar trebui să ne intereseze ce se află în curtea vecinului, ar trebui să o întreţinem pe a noastră.
PS: Urăsc limbajul de tip chat. Majoritatea tinerilor se "prostesc" la capitolul gramatică atunci când intră pe internet. Păcat, însă acest fenomen s-a răspândit în toată lumea.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde viocro » 22 Ian 2011, 19:30

Eşti licean. Şi vai de noi şi de voi, dacă nu veţi fi voi mai breji decât noi. În alt ton: nu fi supărat pe generaţia noastră (cei în jur de 50 de ani)- e greu de păşit repede prin istorie şi noi asta am trăit.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde Eugen01m » 20 Feb 2011, 18:51

Imi cer scuze ca intervin dupa atata vreme insa nu pot sa ma abtin a il aprecia pe acest elev "AnonimuldinRomania".
Tot elev sunt si eu, sunt absolut convins ca motivatia financiara lipseste dar asta nu le rezuma dreptul unor profesori sa se lamenteze si sa nu sustina lectia cum trebuie invocand acest motiv. Daca nu le convine sa renunte, poate sunt altii in stare sa faca mai bine. Iar daca ar refuza mai multi, poate s-ar trezi cineva ... .
Eugen01m
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Feb 2011, 18:15

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 21 Feb 2011, 16:46

Eugen01m scrie:Imi cer scuze ca intervin dupa atata vreme insa nu pot sa ma abtin a il aprecia pe acest elev "AnonimuldinRomania".
Tot elev sunt si eu, sunt absolut convins ca motivatia financiara lipseste dar asta nu le rezuma dreptul unor profesori sa se lamenteze si sa nu sustina lectia cum trebuie invocand acest motiv. Daca nu le convine sa renunte, poate sunt altii in stare sa faca mai bine. Iar daca ar refuza mai multi, poate s-ar trezi cineva ... .

Frumos punctat, bravo.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde sj2602 » 24 Feb 2011, 23:27

Mai, dar ce viteji sunteti voi dinafara! Rugati-va sa traiti vremuri mai bune pe viitor, fiindca, la ce timpuri vin, nu va vad bine nici pe voi, si atunci om mai sta de vorba si-om mai vedea daca tot asa de viteji veti fi.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 24 Feb 2011, 23:53

sj2602 scrie:Mai, dar ce viteji sunteti voi dinafara! Rugati-va sa traiti vremuri mai bune pe viitor, fiindca, la ce timpuri vin, nu va vad bine nici pe voi, si atunci om mai sta de vorba si-om mai vedea daca tot asa de viteji veti fi.

Mai bine viteji şi să trăim bine decât laşi şi să ne sufocăm în sărăcie.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde YingYang3 » 27 Mar 2019, 05:33

Eu sunt parinte, profesorii sunt corupți toți până la unul. Abuzul de orice fel este acceptat de la cel mai înalt nivel ” director ” dacă nu vii cu plocon. Copiii școlii văzuți cu ”ochi buni” au dreptul să facă orice. Santajul cu meditațiile în scoala respectivă și nu în altă parte, se anulează cursurile suplimentare gratuite și finanțate pentru a efectua altele cu bani grei. Sunt cautate metode de intimidare ca nu cumva sa spui ceva. Infect sistemul romanesc de învatamant , înfect eșantion al societății cu care ne complacem și ne reprezintă.
YingYang3
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mai 2016, 18:42

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori