Profii din zilele noastre

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde yanna_dayana » 05 Iul 2010, 08:20

doamna oana1964 dumneavoastra credeti ca acest lucru l-am avut eu in minte cand am deschis acest topic?
lasati-va aerele in alta camera cand intrati pe acest site (opinia mea)....
ia intarti dumneavoastra pe Zona Libera se vedeti ce topicuri frumoase am deschis eu: Abstractionismul....Natura.....Papagalii
nu vi se pare ca vorbeste gura fara dumneavoastra?
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde andreea_muntean » 05 Iul 2010, 12:57

yanna_dayana scrie:doamna oana1964 dumneavoastra credeti ca acest lucru l-am avut eu in minte cand am deschis acest topic?
lasati-va aerele in alta camera cand intrati pe acest site (opinia mea)....
ia intarti dumneavoastra pe Zona Libera se vedeti ce topicuri frumoase am deschis eu: Abstractionismul....Natura.....Papagalii
nu vi se pare ca vorbeste gura fara dumneavoastra?



Intr-adevar ai deschis subiecte extrem de placute .
Acum spune-mi , te rog , de ce i te adresezi asa de urat unei persoane ? Doamana respectiva are voie sa detina o parere , nu trebuie neaparat sa-ti impartaseasca gandurile ! Daca ai invatat ceva din ceea ce s-a scris pentru si impotriva ta , ar trebui deja sa evidentiezi prin comportamentul fata de fiecare membru .
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde yanna_dayana » 05 Iul 2010, 14:52

andreea_muntean scrie:
yanna_dayana scrie:doamna oana1964 dumneavoastra credeti ca acest lucru l-am avut eu in minte cand am deschis acest topic?
lasati-va aerele in alta camera cand intrati pe acest site (opinia mea)....
ia intarti dumneavoastra pe Zona Libera se vedeti ce topicuri frumoase am deschis eu: Abstractionismul....Natura.....Papagalii
nu vi se pare ca vorbeste gura fara dumneavoastra?



Intr-adevar ai deschis subiecte extrem de placute .
Acum spune-mi , te rog , de ce i te adresezi asa de urat unei persoane ? Doamana respectiva are voie sa detina o parere , nu trebuie neaparat sa-ti impartaseasca gandurile ! Daca ai invatat ceva din ceea ce s-a scris pentru si impotriva ta , ar trebui deja sa evidentiezi prin comportamentul fata de fiecare membru .



daca vreti as stiti acest subiect fusese inchis de foarte mult timp... dar daca dumneavoastra nu stiti si postarile trecute ...imi pare rau aici vina este a dumneavoastra ca nu va interesati
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde oana1964 » 07 Iul 2010, 07:51

eu nu te-am jignit cu nimic, yanna_dayana. Vad ca tu arunci cu pietre, cat despre aerele pe care ti se pare ca le-as avea, e bine, ma gandesc, sa nu judeci persoane pe care nu le cunosti deloc, din nici un punct de vedere. Sigur, vei face asa cum crezi, dar sa stii ca de regula in viata ce dai, aia primesti.

si daca tot judeci pe cineva dupa unele cuvinte, ia in considerare, te rog, ca provenim din generatii diferite, si ca este foarte probabil ca unele expresii sa aiba alta valoare pt noi. Daca tu consideri cuvantul "pustan" ca fiind un termen peiorativ si jignitor, e absolut problema ta, eu nu ma simt vinovata cu nimic in ceea ce te priveste pe tine sau pe alti useri. Nu m-am exprimat niciodata ireverentios fata de cineva, nici pe net si nici in realitate. Daca nu-ti place exprimarea mea directa si faptul ca spun ce gandesc fara sa invelesc gandul in făţărnicie, nu ma aborda, nu esti obligata s-o faci.

Oricum, din punctul meu de vedere discutia cu tine se incheie aici.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde yanna_dayana » 08 Iul 2010, 14:45

oana1964 scrie:
Oricum, din punctul meu de vedere discutia cu tine se incheie aici.


mi mi se pare ca aceasta discutie a fost incheiata de saptamani intregi.....
....si in plus eu nu am specificat deloc cuvantul "pustan"

oana1964 scrie:
ianchis scrie:Eu cred ca topicul nu are nici un sens. E ca si cum as fi deschis eu un topic: "Elevii din zilele noastre". Practic este o invitatie la razboi: instigare la revolta, acuze si insulte. Nu vad rostul. Nu stiu ce a dorit cea care l-a deschis, dar in mod cert, nu e "de bine". Parerea mea.......


:D poate a crezut ca forumul asta e plin de pustani? la fel ca alte forumuri de pe net? :))))))))))))
vad ca si-a cam editat postarile... :?

......chiar dumneavoastra ati vorbit despre acest cuvant
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 18:41

Ce poţi spune despre profi ? Pe unii îi lauzi, pe alţii îi injuri. Ceea ce mă deranjează cel mai tare la profesori este faptul că aceştia nu-i tratează pe elevi în mod egal. Uite aşa apare discriminarea. 3% din profesori sunt cinstiţi 100% ! Vreţi exemple ? Vă dau.

1. Mie îmi place o disciplină foarte mult şi mă descurc foarte bine la ea. Luasem prin octombrie un 10. La jumătatea lui noiembrie o colegă de-a mea avea la această disciplină trei de 10, deşi era paralelă cu acest obiect. Am fost ascultat pe la sfârşitul lui noiembrie şi am luat o notă mică. (nu pot învăţa ceva ce nu-mi place; în cazul ăsta era vorba de o lecţie ). În decembrie, o colegă a fost ascultată de către profesoară, însă nu ştia nimic. Nu i-a pus notă. De ce? Sexul feminin este peste cel masculin când vine vorba de note? Se pun note pe ochi frumoşi ? Frumos sistem de învăţământ şi mai aspiraţi la salarii mari.

2. Spre sfârşitul anului şcolar se dă o listă cu nişte opţionale. Clasa mea a întrebat o profesoară: "D-na profesoară, bifăm opţionalul dvs. ?" Dumneaei a zis NU.
Anul acesta, dânsa se plânge de sistemul de învăţământ, că avem puţine ore. (3). CINE STRICĂ SISTEMUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT ? Aceste exemple de profesori. Sincer, mi-e scârbă de unii profesori, însă nu pot spune decât RESPECT pentru profesorii adevăraţi.

Jumătate din utilizatorii acestui forum sunt profesori, 97% dintre ei se află fie în cazul 1, fie în cazul 2.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde rofi3 » 20 Ian 2011, 21:20

Ca elev , vad ca aveti niste pareri pertinente si este foarte bine , insa nu puteti sa emiteti concluzii despre utilizatorii acestui forum . Va rog sa nu faceti afirmatii de acest gen si sa discutati la subiect si nu generalitati.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 21:56

rofi3 scrie:Ca elev , vad ca aveti niste pareri pertinente si este foarte bine , insa nu puteti sa emiteti concluzii despre utilizatorii acestui forum . Va rog sa nu faceti afirmatii de acest gen si sa discutati la subiect si nu generalitati.

Ai dreptate, însă atât în generală cât şi în liceu s-au făcut şi se fac în continuare discriminări.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde carmencreanga » 20 Ian 2011, 22:07

AnonimuldinRomania scrie:Jumătate din utilizatorii acestui forum sunt profesori, 97% dintre ei se află fie în cazul 1, fie în cazul 2.


rofi3 scrie:Ca elev , vad ca aveti niste pareri pertinente si este foarte bine , insa nu puteti sa emiteti concluzii despre utilizatorii acestui forum . Va rog sa nu faceti afirmatii de acest gen si sa discutati la subiect si nu generalitati.


Dupa cum a mentionat si d-na rofi3 ar fi bine sa nu postati afirmatii despre utilizatorii acestui site/forum, deoarece nu sunteti in masura sa emiteti aprecieri si generalitati la adresa noastra.
Discutati despre ceea ce va deranjeaza spunand lucrurilor pe nume, nu postand afirmatii gratuite!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 22:09

carmencreanga scrie:Dupa cum a mentionat si d-na rofi3 ar fi bine sa nu postati afirmatii despre utilizatorii acestui site/forum, deoarece nu sunteti in masura sa emiteti aprecieri si generalitati la adresa noastra.
Discutati despre ceea ce va deranjeaza spunand lucrurilor pe nume, nu postand afirmatii gratuite!

Cunosc persoane de pe forum aşa că ştiu ce vorbesc. Nu vorbeşte gura fără mine + că doresc să rămân anonim, pentru binele meu. Doar aşa îmi pot spune punctul de vedere ştiind că în ziua următoare nu voi avea de suferit.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde carmencreanga » 20 Ian 2011, 22:12

Acest lucru nu va dreptul sa generalizati, repet inca o data!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 22:14

carmencreanga scrie:Acest lucru nu va dreptul sa generalizati, repet inca o data!

Sunteţi sigură ? Dar când profesorii vorbesc la oră despre politicieni şi îi critică pe toţi, nu e o generalizare ? Când criticaţi PDL-ul, de unde ştiţi că din acel partid nu face parte şi un om cinstit ?!
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde carmencreanga » 20 Ian 2011, 22:19

Nu intru in polemica cu nimeni pe acest forum!
Repet: nu aruncati cu noroi in persoane pe care nu le cunoasteti! Personal ma deranjeaza afirmatia!
Atata timp cat eu nu jignesc, nu accept un astfel de tratament din partea nimanui!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde AnonimuldinRomania » 20 Ian 2011, 22:23

carmencreanga scrie:Nu intru in polemica cu nimeni pe acest forum!
Repet: nu aruncati cu noroi in persoane pe care nu le cunoasteti! Personal ma deranjeaza afirmatia!
Atata timp cat eu nu jignesc, nu accept un astfel de tratament din partea nimanui!

Nu am jignit pe nimeni, dar dacă vă simţiţi atacată înseamnă că vă aflaţi printre cei 97% dintre profesori. Dacă vă consideraţi un profesor cinstit, atunci de ce trebuie să vă deranjeze afirmaţia mea ? Jignit e mult spus. "Atacat" trebuie să se simtă cel care ştie că face discriminări la oră.
Nu doresc decât o ţară mai bună. Totul ţine de temelie.
AnonimuldinRomania
 
Mesaje: 43
Membru din: 20 Ian 2011, 17:59

Re: Profii din zilele noastre

Mesajde ianchis » 20 Ian 2011, 22:56

AnonimuldinRomania scrie: Frumos sistem de învăţământ şi mai aspiraţi la salarii mari.

Pe mine m-a deranjat afirmatia de mai sus.
Vad ca toata lumea isi da cu parerea in sus si-n jos despre "profi". Eu va sfatuiesc sa intrati sin sistem, sa profesati, sa stati la catedra, sa suportati toate felurile de oameni in jurul vostru (elevi, parinti de tot felul etc), iar apoi sa fiti si 100% corecti si performanti, sa aveti totul pregatit la sange din salariul acesta foarte mic si apoi sa ne judecati pe noi. Nu uitati: noi am fost elevi, am fost ca voi, voi inca nu ati fost in pielea noastra. Iar salariile astea mari la care ravnim cu totii fara nici o jena, sunt si in folosul elevilor, pentru munca la clasa, pentru cunostintele pe care le punem lor la dispozitie in fiecare zi. Noua nu ni se pun la dispozitie nici materiale, nici carti, nimic....... Din salariul meu de 700 RON eu nu-mi permit sa cumpar materiale cu care sa intru la clasa. Ei, dar daca as avea un salariu decent, as putea sa cumpar lucruri care mi-ar folosi atat mie cat si copiilor cu care lucrez. Sa nu crezi ca e usor sa scoti perfectiune din piatra seaca. Asa ca, si in legatura cu salariile, nu ai dreptate. (Imi permit sa te tutuiesc pentru ca sigur esti mai tanar decat mine, din cate inteleg, esti elev).
Este adevarat ca sunt si profesori slabi, si profesori nedrepti. Asta se intampla in toate domeniile, in toata lumea asta. Dar voi ati fost invatati sa "aveti personalitate puternica" mereu, fara sa stiti foarte multe detalii importante in ceea ce priveste subiectul.
Si mai este ceva: de ce nu se deschid topicuri si cu titlul: "Secretarele din zilele noastre", asta asa, ca fapt divers. Dupa cum observ, la salarii nu ni se da prea mare importanta, dar cand e vorba de critici, suntem primii vizati, si chiar nu consider ca meritam asta, chiar nu consider ca meritam.
Am avut si eu profesori nedrepti, mi-au ramas in memorie intr-un mod urat, dupa cum si de ceilalti imi amintesc cu drag. E adevarat ca trebuie sa fim corecti, si nu numai noi, cadrele didatice, ci toata lumea. Ati putea incepe chiar voi, elevii, prin a fi un pic mai intelepti si a nu mai judeca lucrurile atat de simplist si de pripit, pentru ca........ nu-i corect.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator