Profesori titulari cu probleme de comportament

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde dodoca » 17 Ian 2013, 00:16

Buna seara, imi permit sa adaug un mic principiu D-NA DE LA CATEDRA, ERA PT.4 ORE ( pe vremuri ), mama noastra. Asa buna, rea, blanda, aranjata... Astazi ne preocupa alte griji , pe care oare d-na din vremea lui Ceausescu nu le avea ? Mancarea, 2 litri de apa ...plata, datoriile, hartiile, etc. PE SCURT, traiul zilei de maine. Azi, daca d-na nu are unghii, nu este fardata, ESTE ... de moda veche. Acasa ce se discuta in consiliul de familie? Iar cere bani, donatii - pardon, pt.caiete, poze, activitati , etc. ( Pe vremuri - organizatia pionierilor....) Iar a venit copilul cu un mesaj de la d-na ? Ce-o mai vrea si aia? V-ati pierdut increderea in copil de-i dati telefon de ultima generatie din cl.I ( NU, CA SA-L PUTEM SUPRAVEGHEA )? Pe vremuri exista "Cheia de gat" / telefonul fix, increderea in vecini... Am luat oare din democratie tot ce-i mai bun pt.copii ? Cum ni se impun reguli si suntem constransi, devenim buni critici ? Oare ... Urez celor din sistemul invatamantului nervi de otel, adaptare din mers. Parintilor le recomand sa-si faca timp pt.a discuta sincer cu COPIII lor. Cu respect si stima pt.efortul de a-i educa pe unii, care uita ca prin mana UNORA trec, ca sa ajunga SUS. :)
dodoca
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Sep 2011, 22:16

Re: Profesori titulari cu probleme de comportament

Mesajde Mery76 » 19 Mar 2013, 16:25

Buna,tuturor!
Din moment ce a trecut testarea psihologică,nu cred că se pune astfel problema.Majoritatea elevilor sunt dezinteresaţi de invăţătură.Actualmente,am observat că majoritatea părinţilor acuză profesorii,chiar dacă observă şi ei la rândul lor că aceştia nu manifestă interes faţă de şcoală.Ar fi necesar,după opinia mea,ca părinţii să-şi revizuiască atitudinea faţă de cadre.
Mery76
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2012, 17:55

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori