Profesori "severi"

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde oana1964 » 14 Oct 2006, 06:24

aniova30 scrie: 2. Am fost uluita de cate ori in raspunsurile Dvs. cand ati dat un sfat parintelui in cauza , ati folosit cuvantul "calm" .," nu cu jalba-n protap" , " aveti grija" , " nu rezolvati , dar...", situatii care comunica o structura de monolit a colectivului didactic şi una de atacatori a parintilor.


desi nu predau la generala, nu pot sa nu spun ca sunt si parinti care au impresia ca odraslele lor sunt persecutate de profesori, si vin cu o atitudine belicoasa in cancelarie. mi s-a intamplat si mie, si altora. si nu prea ai ce sa faci cand vezi ca elevul minte in fatza, ca parintele il crede orbeste, si te invinuieste tot pe tine pentru absentele sau notele proaste ale fiului/fiicei lor.
ca sa nu mai spun de cate ori abia stateam locului, din cauza damfului de alcool cu care erau din plin parfumati unii parinti...

daiana: Din pacate exista profesori extrem de duri si rigizi, care nu pot, sau nu vor sa se apropie de elevii lor


mai curand nu vor. am o asemenea colega, care mi-a spus ca nu concepe sa fie apropiata de elevi, pentru ca nu ar mai respecta-o. mi-as dori sa se poata preface in musca, sa vina la orele mele, si ale altor colegi, dar si in afara orelor, sa vada ca respectul nu este ceva care sa depinda de cat de inalt este piedestalul pe care te autosituezi in clipa in care intri la clasa.
interesant este ca o doamna psiholog a spus ca acest tip de comportament este specific celor nesiguri pe cunostintele lor, si atunci acel gen de profesor umple golul de cunoastere prin distanta impusa fatza de elev. nu pot spune daca este adevarat sau nu, dar ar putea fi.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde silverstar » 05 Noi 2006, 12:46

Este prima data de cand m-am inscris pe acest forum cand intru aici si regret ca nu am facut-o mai de mult.
Nu contest faptul ca exista profesori rigizi, severi care-i considera pe elevi doar niste robotei fara suflet. Ce ma intristeaza e ca se merge tot pe linia umilirii profesorilor fara sa se ia in calcul atitudinea elevului.
Dar, elevul il ai asa cum ti-l formezi.
Anul acesta e prima oara cand lucrez cu elevi de la SAM, pe langa cele cateva clase mici pe care le am. Prima imagine pe care mi-am facut-o a fost dezastruoasa. Apoi, mi-am zis ca trebuie sa procedez cu ei asa cum procedez cu toti elevii: sa mi-i apropii, sa mi-i fac prieteni, sa vad ce gandesc, ce intentii au, ce vor si ce nu le place. Oricat de rau sau de inrait ar fi un elev, nu se poate ca apeland la rabdare, tact, dar si cu foarte multa dragoste, sa nu ajungi la inima lui. Poate una din cele mai mari satisfactii a fost cand au avut curajul, si eu stiu de ce spun asa si nu altfel, sa ma salute, in pauza, in lb. engleza. Faptul ca stau de vorba cu ei, ca ma interesez de ce? cum se poate? de ce nu ai cerut ajutor? de ce nu vorbesti cu?... pentru unii copii inseamna foarte mult. Copiii nostri, elevii pe care multi, repet, ii trateaza ca pe niste roboti, au probleme foarte mari. Incercati sa ajungeti la inima lor si va veti convinge.
Si veti constata rezultatele repede. Am ramas uimita in vreo doua randuri, cand, doar pentru ca eram foarte preocupata, nu am dat atentie cand am fost salutata sau dorintei unuia sau altuia de a-mi vorbi la un moment dat. Copiii m-au cautat la cancelarie, m-au intrebat unde si cu ce mi-au gresit de nu m-am oprit sa le vorbesc, sau sa le spun o gluma sau sa laud haina noua pe care si-au cumparat-o.
Cu vorba blanda si inteleapta, cu rabdare, cu dragoste pentru meseria pe care ne-am ales-o de buna voie, nu? putem obtine mult de la elevii nostri. E pacat sa-i lasam sa se piarda. Cred ca trebuie sa le aratam ca suntem oameni ca sa-i invatam pe ei ce inseamna omenia.
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde anisia » 28 Ian 2007, 18:22

Se prea poate ca lucrurile sa se fi intamplat asa. Dar mi se pare si ca noi, ca si parinti avem tendinta de a cere de la scoala sa nu intervina in modelarea personalitatii copilului. Adica, daca copilul meu este o fire sensibila, asa sa ramana si toti profesorii sa se roage eventual de el ca sa raspunda la o intrebare. Sa nu primeasca note mici pentru ca sufera enorm. Pai sa puna mana sa invete pentru ca in viata nu va sta sub fusta mamei si grija asta excesiva a noastra ca si parinti s-ar putea in timp sa-i dauneze. Nu stiu ce sa zic nici ca mine dar nici ca voi.
Adica gasita o modalitate de a echilibra cele doua moduri de gandire.
Si pusa si profesoara respectiva sa gandeasca. v-ati gandit vreo clipa ca ea nici nu stie ce ganditi despre ea?
Poate are vreo sansa sa se indrepte! Poate trece printr-o perioada grea din viata ei?
s-a gandit cineva la asta?
hai, ca nu-i greu sa mai si ganditi ! :lol:
anisia
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Feb 2006, 22:54

O solutie

Mesajde liliababei » 04 Feb 2007, 20:24

Ca diriginta mi s-a intamplat ca parintii sa vina si sa mi se planga de comportamentul unui profesor de la clasa. Fiind fara experienta m-am dus la directorul scolii si i-am explicat situatia. Stiti ce mi-a raspuns: "De ce parintii nu vin sa faca o plangere la directiunea scolii?" Si apoi mi-a si spus de ce. Doar cu o acuzatie verbala, el ca manager al scolii nu poate lua nici o decizie. Si are dreptate, pe un zvon nu te poti baza. Asa ca, parerea mea este ca aceasta mamica, (cu sau fara alti parinti) sa faca o reclamatie catre conducerea scolii. Asa se asigura ca problema va fi analizata in consiliul de administratie al scolii si sigur va primi si un raspuns la aceasta reclamatie.
Cred ca e cea mai buna metoda pentru ca in acest fel directorul este obligat sa verifice daca reclamatia este fondata si el are puterea de a-si impune punctul de vedere.
Si inca ceva, puteti sa cereti directorului sa nu spuna de la cine vine reclamatia, deci poate fi un fel de anonimat, daca asta va sperie.
Va doresc succes si astept rezultatul pe forum.
Liliana.
liliababei
 
Mesaje: 30
Membru din: 26 Apr 2006, 17:42

Re: Profesori "severi"

Mesajde nacu » 19 Feb 2007, 23:31

mariro scrie:
fausta scrie: Va multumesc si imi cer scuze pentru redundanta.

Sunt cadru didactic si consider ca sunteti indreptatita sa va faci griji in privinta copilului dvs,scoala se presupune ca este o institutie in care se face educatie in primul rand,din ceea ce povestiti dvs se pare ca unii colegi nu inteleg asta si fac instructie.Scoala trebuie sa fie pentru un elev ca o a doua casa,mai mult ca in ultima vreme materiile de studiu sunt foarte complexe si copiii invata cu mult peste puterile lor,si nu trebuie sa-i stresam in plus.Eu consider ca doar cei slabi se impun prin amenintari si prin astfel de comprtamente.Este adevarat ca vremurile s-au schimbat ,si ca urmare si noi trebuie sa ne schimbam,dar nu multi inteleg asta.Noi suntem in mare parte responsabili de teama si respingerea elevilor vis-a-vis de scoala,nu trebuie sa te impui in fata unui elev decat prin respect,iar respectul nu ti-l da nimeni trebuie sa-l castigi zi de zi . Avem ,e adevarat si parte de copii foarte galagiosi,obraznici,unii chiar needucati,dar rostul nostru este ca prin rabdare si calm sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna.Puteti lua legatura cu directorul scolii ,in calitate de manager isi cunoaste foarte bine oamenii si va sti cu siguranta sa rezolve problema daca ea exista intr-adevar.




Nu aveti de ce sa va scuzati! Toate informatiile transmise au fost pentru a explica starea in care sunteti si in care ar fi oricare dintre noi, daca ar pati asa ceva copilul nostru, sau chiar cei carora le suntem diriginti! Am citit cu inima stransa mesajul dumneavoastra si mi-am dat seama ca este un strigat de ajutor! Sfatul meu este ca la prima sedinta cu parintii care trebuie totusi sa se desfasoare, oricat ar fi de tarziu, cu mult tact impreuna cu ceilalti parinti sa invitati si pe directorul scolii si sa aratati ceea ce va doare foarte mult.
Copiii se vor departa de scoala datorita lipsei metodelor adecvate de educatie pe care le adopta diriginta prin prea multa severitate. Iar mai mult, in clasa a V-a trebuie sa se tina cont de adaptarea la noi conditii de viata scolara. Cu cartile pe masa, cu orice risc, trebuie spus totul! Copilul meu era in clasa a II-a cand, toti parintii am procedat asa, datorita profesoarei de limba franceza! Nu va spun finalul ca s-ar putea sa va dezamagesc, dar incercati! Curaj!
:)
nacu
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Noi 2006, 14:25

Mesajde gabi218 » 20 Feb 2007, 19:11

Aveti dreptate
gabi218
 
Mesaje: 28
Membru din: 20 Feb 2007, 19:10

Mesajde mariro » 20 Feb 2007, 21:25

nacu, bine-ai venit pe forumul DIDACTIC, dar te rog sa fii mai atent/atenta la ceea ce scrii, pentru ca aceste cuvinte nu-mi apartin asa cum incerci sa arati!
Deoarece cred ca sunt ale tale si ai gresit fiind la prima postare, ti le returnez!
nacu scrie:Sunt cadru didactic si consider ca sunteti indreptatita sa va faci griji in privinta copilului dvs,scoala se presupune ca este o institutie in care se face educatie in primul rand,din ceea ce povestiti dvs se pare ca unii colegi nu inteleg asta si fac instructie.Scoala trebuie sa fie pentru un elev ca o a doua casa,mai mult ca in ultima vreme materiile de studiu sunt foarte complexe si copiii invata cu mult peste puterile lor,si nu trebuie sa-i stresam in plus.Eu consider ca doar cei slabi se impun prin amenintari si prin astfel de comprtamente.Este adevarat ca vremurile s-au schimbat ,si ca urmare si noi trebuie sa ne schimbam,dar nu multi inteleg asta.Noi suntem in mare parte responsabili de teama si respingerea elevilor vis-a-vis de scoala,nu trebuie sa te impui in fata unui elev decat prin respect,iar respectul nu ti-l da nimeni trebuie sa-l castigi zi de zi . Avem ,e adevarat si parte de copii foarte galagiosi,obraznici,unii chiar needucati,dar rostul nostru este ca prin rabdare si calm sa incercam sa-i aducem pe calea cea buna.Puteti lua legatura cu directorul scolii ,in calitate de manager isi cunoaste foarte bine oamenii si va sti cu siguranta sa rezolve problema daca ea exista intr-adevar.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: Daca as fi psiholog...

Mesajde alexandre » 11 Feb 2008, 13:44

sfetnicul scrie:Pe de alta parte nici stilul prietenos nu este intotdeauna indicat. Copilul are tendinta sa profite de el.




Sunt de acord cu dumneavostra. Si ca sa fiu putin mai ontopic, profesorul ar trebui sa echilibreze putin balanta in relatiile cu elevii(in cazul in care comportamentul acestora este pe masura). In dorinta de a evita acest termen "sever" , mai degraba as spune ca acesti profesori cu pretentii mai ridicate, sa isi exprime severitatea aplicand intocmai regulamentul institutiei, respectiv facandu-si datoria de profesor/diriginte, si nu in ideea de a impune respectul. Din pacate,de astfel de profesori "severi" au parte majoritatea elevilor constinciosi, mai putin cei cu adevarat mai au de lucrat la educatie respectiv inteligenta.
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 26 Feb 2009, 16:02

doamne..ce profa :shock: ..sh apropo de faza cu telefoanele mobile..la un moment dat o fata s'a gandit sa vina cu telu` la sc sa inregistreze ce spunea invatzatoarea..pt k de fiecare data knd ne jignea nega totul.. :)..dar a renutzat k dak o prindea il confisca..
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde andragirl » 06 Mar 2009, 16:53

Saraca fetita... :( ...mai ales ca e si micutza...Eu zic ca ar trebui sa discutati cu directorul ... Inteleg ca nu trebuie sa lipseasca disciplina din scoli dar asta e prea de tot...Asa sunt unii...Am si eu specimene de genul in scoala din pacate... :-s
andragirl
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2009, 15:08

Mesajde iza_bella » 10 Mar 2009, 22:41

Din pacate,aceasta e tara in care traim.Nu cred ca in Occident se intampla asa ceva,pentru ca nu cred ca acolo sistemul educational o permite.In Romania elevul este considerat persoana proasta,care nu stie nimic si care nu este CAPABILA sa se ridice la nivelul profesorilor mult prea exigenti,care uita ca pana la urma au de a face cu niste copii,si nu cu savanti care au venit sa se perfectioneze.Indiferent ca elevul este in clasa I sau a V-a sau a XII-a,el trebuie tratat cu acelasi respect si un profesor BUN va stii mereu sa se coboare din punct de vedere mental la nivelul elevului respectiv,si sa-i explice CE a gresit si DE CE a gresit cand "a inlaturat o musca de pe caiet".Evident,la aceste aberatii nu se pot gasi justificari,motiv pentru care un astfel de profesor,oricat de bun ar fi si oricata materie ar cunoaste,nu are ce sa caute in invatamant,pentru ca astfel de oameni ajuta la crearea unei personalitati si pot marca in mod negativ un caracter in formare.Un copil aflat la o varsta frageda ( cum a fost fetita aceasta care e in clasa a V-a ) poate ramane traumatizat,poate avea o repulsie si o frica pentru scoala toata viata si de ce ? Din cauza unui profesor iresponsabil.Eu nu sunt mama,nu sunt profesor,ci sunt eleva,si vorbesc din proprie experienta.Am in liceu cazuri de profesori care efectiv maltrateaza psihic un elev.Nu este normal intr-o societate in care lumea se vrea civilizata,iar ionvatamantul se considera in crestere,in schimbare.Cat e de normal ca un profesor sa dracuie la orele de curs,sa tipe o ora intreaga ( si cu motiv,dar mai ales fara ),sa jigneasca elevii ? Se spune ca e nevoie de disciplina,dar oare asta inseamna cu adevarat disciplina ? Manifestarile acestea brutale,iesite din comun sunt dovada unei dereglari de natura psihica,prin care frustrarile acumulate intr-un timp mai lung sau mai scurt ( depinde de caracter ) ies la iveala,intr-un mod mai mult decat neplacut.Si din toate aceste lucruri,ce primeaza cu adevarat ? Faptul ca elevul nu are voie sa vina la scoala cu mobil,pentru ca i se confisca.Mi-am pus intrebarea DE CE ? Un profesor care nu se teme de nimic va permite sa fie filmat si va cere si linkul de pe YouTube.Insa tocmai aici e problema : ca elevii nu vor filma niciodata un profesor care isi face treaba in regula,ci vizati vor fi mereu acei profesori mai sus mentionati.Si evident cel nesimtit va fi copilul,care a avut indrazneala sa se apere asa cum stie si cum tehnologia moderna i-o permite,si tot el va fi cel tarat prin consilii profesorale si se va alege cu nota scazuta la purtare.Vorbim de drepturile copilului,de libertatea cuvantului...si de fapt elevii incremenesc cand in clasa isi face aparitia profesorul X,caruia ii sare mustarul ca nu l-ai salutat si tu in cor.Unde e libertatea aici ? Pana cand toti profesorii nu vor realiza de fapt ca nu cu tipete sau cu jigniri se face scoala,ci cu calm si profesionalism,pana atunci nu se va schimba nimic in invatamantul romanesc ... ... ... din pacate.Si vor mai fi nu un caz,nu doua,ci sute de cazuri in care sute de copii vor ramane marcati si infricati de scoala,la fel ca si fetita aceasta...Pacat ca sistemul educational roman se rezuma la atat.
iza_bella
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Mar 2009, 22:11

Mesajde alexandre » 25 Mai 2009, 12:12

iza_bella scrie:.Indiferent ca elevul este in clasa I sau a V-a sau a XII-a,el trebuie tratat cu acelasi respect si un profesor BUN va stii mereu sa se coboare din punct de vedere mental la nivelul elevului respectiv,si sa-i explice CE a gresit si DE CE a gresit cand "a inlaturat o musca de pe caiet".


De acord dar...

1. In primul rand, elevul trebuie sa se respecte pe el insusi si sa respecte pe toti ceilalati daca doreste la randul sau a fi respectat.

2. Sper ca in partea a doua a mesajului tau nu te refereai chiar la toti elevii posibili. Sper ca NU ai avea pretentia ca un cadru didactic / director sa mai vina sa ii explice unui elev de clasa a - XII - a (cum i-ai bagat in aceasi oala pe toti mai in sus) de ce a gresit cand i-a dat un pumn in cap profesorului de matematica?

3. Cum ar trebui sa procedeze un profesorul care i-a explicat unui anume elev de X ori unde greseste si de ce a gresit, iar acesta continua sa faca tot ceea ce ii s-a spus ca NU este de fapt tocmai bine. In special daca vorbim despre elevii mai mari care pot analiza lucrurile si implicit repeta greseala intentionat ? Va raspund eu la aceasta intrebare. Nu tipand, nu avertizand elevul pana acesta va ajunge sa se plictiseasca si eventual sa se amuze de acest lucru, ci aplicand regulamentul CEL TARZIU la o a doua abatare. :roll:


Se spune ca e nevoie de disciplina,dar oare asta inseamna cu adevarat disciplina ?


Sa NU exageram si sa NU generalizam ! Doar pentru ca tu ai intalnit /auzit un asemenea caz ( -sau altele similare) asta NU garanteaza cu nimic ca si in cealalta majoritatea a cazurilor se intampla acelasi lucru.


Faptul ca elevul nu are voie sa vina la scoala cu mobil,pentru ca i se confisca.Mi-am pus intrebarea DE CE ? Si evident cel nesimtit va fi copilul,care a avut indrazneala sa se apere asa cum stie si cum tehnologia moderna i-o permite,si tot el va fi cel tarat prin consilii profesorale si se va alege cu nota scazuta la purtare.


Pentru asa ceva eu as decurge direct la exmatriculare in unele cazuri. :lol: :lol: Te rog frumos sa citesti topicul invecinat "Lucrurile interzise in Institutiile de invatamant! " . Sper ca ai sa si intelegi imediat de ce am facut aceasta elaboratiune.


Unde e libertatea aici ?


Multi continua sa inteleaga gresit acest termen. :roll: Faptul ca NU au voie cu telefoane mobile la scoala le este incalcata libertatea ?! Dar faptul ca un elev merge la scoala si este fotografiat fara voia lui, nu ii se incalca cumva un drept din partea celora care l-i s-a acordat aceasta libertate? Dar oare cand sunt intrerupte orele sunt deranjate sau majoritatea eleviilor nu respecta regulamentul (si nu ii blamez atat de mult pentru acest lucru ; toti profesori in loc sa tipe ar trebui sa respecte regulamentul. Nu apreciati acest lucru si sunt sigur ca tot voi ati veni aici pe forum sa va plangesti de acest lucru :roll: ) oare nu isi vor asuma o libertate care NU lest este cuvenita ? :roll: Unde este liertatea cand un profesor vine sa isi sustina cursul si este fotografiat fara voia lui ? :roll: Sigur, fiecare doreste sa fie cat mai subiectiv si sa priveasca lucrurile din punctul sau de vedere. Sigur, e foarte usor sa stai si sa arunci vina la intamlare, sa judeci faptele celorlalti cand nici macar tu nu esti perfect. :roll: Si nici atunci nu vad de unde si pana unde ai avea acest drept ca sa ti-l asumi (dintr-o gramada de motive !!!! )


Pana cand toti profesorii nu vor realiza de fapt ca nu cu tipete sau cu jigniri se face scoala,ci cu calm si profesionalism


Aud vorbele acestea din gura unui coleg, a unui elev. Am o intrebare:

1. Cum iti imaginezi tu ca un cadru didactic ar putea sa isi sustina orele cu CALM in cele mai multe din cazuri ? Si sa vrea si tot....Parca as fi citit un banc.... :lol: :lol:

2. NU toti profesori jignesc. Nici macar majoritatea.

3. Si de ce ar trebui primiti in invatamant elevi care au un comportament similar unui posibil cadru didactic descris de catre tine mai in sus, acestia fiind intr-un numar mult mai mare decat cel al profesorilor ?!
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 25 Mai 2009, 15:05

Un profesor care nu se teme de nimic va permite sa fie filmat si va cere si linkul de pe YouTube.Insa tocmai aici e problema : ca elevii nu vor filma niciodata un profesor care isi face treaba in regula,ci vizati vor fi mereu acei profesori mai sus mentionati.


aceasta afirmatie este adevarata! alexandre, cred ca tu ai astfel de colegi, care filmeaza profesorii, nu? au filmat acestia vreodata un profesor cu care se intelgeau, cu care se puteau face ore? :-? sincer nu prea cred.
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

Mesajde alexandre » 25 Mai 2009, 17:14

O mica observatie : Una este sa te intelegeti cu un profesor in mod particular sau nu si cu tot alta este sa ii contesti felul in care isi face meseria. Spre exemplu, au fost cazuri in care elevii care au primit un 2 sau 3 la o anumita materie, au inceput brusc sa acuze profesorul de toate acestea mentionate mai in sus si mai apoi multe altele. Si fie ca ma vei crede sau nu, nu numai ca i-au filmat, ci si i-au fotografiat FARA nici un fel de motiv particular. (Nu neaparat colegii mei ; elevii in general).

Sa nu mai spun cate filmari se pot gasi cu profesori, elevi, persoane care fie patesc ceva neplacut (spre exemplu: se impiedica, cad..s.a.m.d). Gaseste cineva amuzant asa ceva ? :roll: Daca aveti de gand sa raspundeti ca DA, ganditi-va pentru un moment cum ar fi sa fiti in locul acelei persoane. SI cate alte exemple v-as mai putea da....

Si la urma urmei, de ce NU ajung acele filmari in mana directiunii ( -sau a oricarui alcineva care ar putea lua o hotarare ca lucrurile sa se schimbe) si ajung pe internet ?! :roll: Din start se vede ca NU acesta este motivul pentru care unii elevi fac acest lucru. Haideti sa nu ne prostim unii pe altii. :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde angel_of_darkness98 » 25 Mai 2009, 19:19

aici nu vorbim de notele obtinute de elevi! e adevarat ca si ura pt. un profesor care le da note mici ii face sa posteze filmutele pe net, dar aici vorbim de alte cazuri. un profesor care nu tipa la elevi si nu ii jignesti [eventual 2-3 vorbe, dar fara exagerari] si care nu ii loveste nu ii va fi frica sa fie postate pe net filmulete cu dansul/dansa si nu i-ar fi frica ca ar putea ajunge la directiune, pt. ca nu ar avea DE CE. nu-i asa?
in ceea ce priveste filmuletele cu elevi de care aminteai, ei bine, astea sunt alta treaba, nici eu nu sunt de acord cu ele, dar ce sa-i faci? nimeni nu mai respecta regulile....
What I've done
I'll face myself
To cross out
What I've become
Erase myself
And let go of
What I've done...
angel_of_darkness98
 
Mesaje: 160
Membru din: 26 Feb 2009, 15:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori