Profesori "severi"

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Profesori "severi"

Mesajde fausta » 07 Oct 2005, 13:22

Nu sunt eleva, am terminat de muuulti ani scoala, dar sunt mama unei fetite de 11 ani, care tocmai a trecut in clasa a V-a.
La sfarsitul clasei a IV-a, la o sedinta cu parintii la care a participat si directoarea scolii, s-a hotarat de comun acord ca in clasa a V-a sa fie repartizata ca diriginta la clasa o profesoara de geografie, renumita pentru severitatea Dumneaei.
A inceput clasa a V-a si dorinta noastra, a parintilor, de a avea diriginte un profesor care sa ii tina in mana pe copii si sa ii modeleze asa cum se cuvine, s-a transformat in cosmar.
Copilul meu vine de la scoala plangand de fiecare data cand diriginta le intra in clasa. Este extrem de dura, din niste mici "vine" ( de genul a salutat-o inainte de a saluta cu totii in cor sau alungarea unei muste obraznice care se asezase pe caiet ) creaza un adevarat scandal, insotit de expresii de genul : "te zbor afara", tu, asta, din banca inatai, esti surda sau muta?", "ai sa platesti pentru asta". Fetita mea este un copil foarte cuminte, sensibil si respectos, as spune chiar putin timida. Acum are oroare de a mai merge la scoala, mai ales in zilele cand are ore cu diriginta.
Si stau si ma intreb de ce trebuie sa fie asa? Si asa, acum, la inceput, sunt inca bulversati de schimbarile prin care trec, se simt singuri si descoperiti, ca niste pui cazuti din cuib. Asta am inteles-o din faptul ca in fiecare pauza merg la fosta invatatoare sa stea de vorba cu Dumneaei.
Materia este multa si grea, fac tehnologie unde invata despre urbanism si urbanizare, elemente de constructie a unei case, la matematica au inceput notiuni de algebra, o noua limba straina, etc.
De ce trebuie sa fie stresati si de un profesor care se vrea sever, dar nu face altceva decat sa ii umileasca.
M-am gandit sa merg sa vorbesc cu doamna diriginta, dar nu as vrea sa para ca ma duc cu jalba in protap si apoi sa sufere si mai mult copilul meu. Sedinta cu parintii inca nu a facut, iar cand au intrebat-o copiii de sedinta, a afirmat ca nu are nevoie sa cunoasca parintii, isi da singura de familiile din care provin copiii dupa ochii lor. Si totusi, fetita mea are ochi atat de frumosi si de nevinovati... Oare de ce doamna diriginta nu ii vede?
Va rog pe Dumneavoastra, useri ai forumului, sa ma ajutati sa gasesc calea cea mai inteleapta de a proceda in situatia asta. Parerea cadrelor didactice de pe forum va fi extrem de pretioasa pentru mine. Si nu mai putin a elevilor mai mari, care, poate, au trecut prin situatii similare.

Va multumesc si imi cer scuze pentru redundanta.
fausta
 
Mesaje: 11
Membru din: 07 Oct 2005, 13:00

Re: Profesori "severi"

Mesajde mariro » 07 Oct 2005, 16:28

fausta scrie: Va multumesc si imi cer scuze pentru redundanta.


Nu aveti de ce sa va scuzati! Toate informatiile transmise au fost pentru a explica starea in care sunteti si in care ar fi oricare dintre noi, daca ar pati asa ceva copilul nostru, sau chiar cei carora le suntem diriginti! Am citit cu inima stransa mesajul dumneavoastra si mi-am dat seama ca este un strigat de ajutor! Sfatul meu este ca la prima sedinta cu parintii care trebuie totusi sa se desfasoare, oricat ar fi de tarziu, cu mult tact impreuna cu ceilalti parinti sa invitati si pe directorul scolii si sa aratati ceea ce va doare foarte mult.
Copiii se vor departa de scoala datorita lipsei metodelor adecvate de educatie pe care le adopta diriginta prin prea multa severitate. Iar mai mult, in clasa a V-a trebuie sa se tina cont de adaptarea la noi conditii de viata scolara. Cu cartile pe masa, cu orice risc, trebuie spus totul! Copilul meu era in clasa a II-a cand, toti parintii am procedat asa, datorita profesoarei de limba franceza! Nu va spun finalul ca s-ar putea sa va dezamagesc, dar incercati! Curaj!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde gea » 09 Oct 2005, 15:00

Cred ca cel mai bine ar fi ca parintii din comitetul de parinti de la cateva clase sa mearga la directiune. Nu neaparat ca reclamanti.... Pur si simplu din dorinta de a aduce la cunostinta conducerii scolii faptul ca respectiva d-na prof. are are un limbaj cam dur etc.... Ar fi bine ca la aceasta "instiintare" sa se faca si un proces-verbal... Nu uitati, parintii nu merg in nume propriu, ci ei ii reprezinta pe toti parintii din clasele respective... Directiunea va stii ce are de facut...
Mult succes!!!
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde lauragl » 10 Oct 2005, 18:03

Ce varsta are doamna profesoara.......
Severitatea nu inseamna sa folosesti un limbaj dur cu un copil
hiperemotiv sau emotiv. Si profesorii sunt oameni........., au frustrarile, nemultumirile lor..... un anumit model educational pe care il aplica de ani buni... Solicitati medierea un unui consilier psiholog.
lauragl
 
Mesaje: 45
Membru din: 03 Sep 2005, 12:15

profesori severi

Mesajde anahodoroaba » 13 Oct 2005, 21:35

Foarte curios este faptul ca pana la aceasta data nu a avut loc sedinta cu parintii. Este primul mare semn ca nu merita o clasa la dirigentie acea profesoara daca se poate numi profesoara. Metodele ei sunt reflexe animalice, cred, care nu se mai pot elimina. Mare minune sa se schimbe ceva cu toate discutiile purtate chiar si diplomatic. Iar a incerca sa schimbati ceva la o sedinta , in plen, este de-a dreptul imposibil. Turnati doar gaz pe foc. O prima faza cred ca ar fi scrierea pe hartie a tot ceea ce va doare: direct si fara jigniri.Nu trebuie sa semnati. Sunt niste sfaturi parintesti pe care le poate lua in seama sau nu. Daca nu se corijeaza, atunci trebuie cerut alt diriginte fara nici o ezitare de cel putin jumatate plus unu sau de parinti cu influenta direct la director. Sunt si eu cadru didactic, dar sunt si mama si nu mi-as lasa copilul intr-o astfel de tortura psihica atat timp cat in Romania sunt atatia dascali adevarati.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Re: profesori severi

Mesajde mariro » 14 Oct 2005, 13:36

anahodoroaba scrie:Iar a incerca sa schimbati ceva la o sedinta , in plen, este de-a dreptul imposibil.


Cred ca ai perfecta dreptate! Nu se mai poate indrepta nimic cu sedinte!
:( In clasa copilului meu, elevii care au mai ramas, pentru ca multi s-au mutat la alte scoli, au fost "torturati psihic" pana in clasa a VIII-a! :shock: In fiecare semestru erau amenintati cu corigenta! :roll: :roll: (Note extrem de mici!)
Asteptam sa vedem cum au procedat si ce au rezolvat pana la urma parintii copiilor de clasa a V-a! Numai bine si curaj!
Mari
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Daca as fi psiholog...

Mesajde sfetnicul » 16 Oct 2005, 10:54

Daca as fi psiholog as spune ca severitatea asta exagerata a dirigintei este un semn de slabiciune. Vine din nevoia interioara de a se face respectata cand nu poate altfel. Are ceva probleme.
Pe de alta parte nici stilul prietenos nu este intotdeauna indicat. Copilul are tendinta sa profite de el.
Cert este ca diriginta e deficitara rau la capitolul tact pedagogic.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde rodicuta » 16 Oct 2005, 22:18

Sunt in premiera pe site sufar pt. faptul ca acum 25ani nu se facea engleza in scoala sunt autodidact incerc sa inteleg cat mai bine limbajul calculatorului,dar sunt multumita ca m-am inscris in forum fara ajutorul nimanui.Ma aflu in invatamant de tot atatia ani si una dintre pasiunile vietii mele de dascal este aceea de-a patrunde in sufletele copiilor si de-a incerca sa-i conduc prin viata.Am elevi care ma adora si elevi care ma urasc.Din prima categorie fac parte cei carora le-am spus deschis ce gandesc despre modul lor de-a se comporta,de-a se afisa cu nonsalanta intr-o vestimentatie vulgara,ostentativa.Le-am deschis sufletul spre adevarate valori morale,le-am explicat diferenta dintre manele si muzica buna gasind argumente pt. desfiintarea primei categorii etc......Este adevarat ca i-am amenintat cu confiscarea casetofonului in clipa in care aud ca asculta manele la scoala...acasa nu mai pot sa-i controlez.Revenind la subiect am ales intotdeauna solutia de-a spune sincer ce gandesc deci in sensul acesta cred ca ar trebui sa procedati cu diriginta in cauza.Va sugerez sa mergeti la scoala mai multi parinti sa convocati o sedinta sa-i cereti dirigintei o intrevedere in fond este vorba de viata in formare a copiilor d-voastra,apoi sa-i spuneti fara menajamente ce ganditi despre metodele de teroare pe care le desfasoara asupra copiilor.Sa-i sugerati sa se lase de meserie daca nu se poate controla in fata unor elevi aflati la varsta inocentei,in plus in orice dascal copilul incearca sa gaseasca niste modele ori in cazul d-sei in ce tip de model???????s-ar crede incadrata??????Am avut cazuri de colegi care au vazut,in urma a4 ani ca nu fac fata problemelor elevilor si au avut decenta sa se retraga din postura de diriginte.I-am apreciat din tot sufletul.Poate ca ar trebui aceasta diriginta sa citeasca parerile noastre,a altor dascali si atunci poate ar realiza proportiile dezastrelor ce le provoaca in jur si felul in care ii sunt percepute `realizarile`de catre copii si parintii acestora.
rodicuta
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Oct 2005, 21:20

diriginte sever, clasa nepotrivita

Mesajde gra2005 » 19 Oct 2005, 12:09

departe de mine incercarea de a lua apararea d-nei diriginte criticate in mesajele anterioare. problema este grava, intr-adevar, si copiii din clasa dansei risca sa-si formeze o aversiune fata de scoala, si fata de dna respectiva in mod special.
dar cred ca dorinta initiala a parintilor elevilor clasei, de a avea un diriginte sever, denota o oarecare neincredere a parintilor in capacitatea copiilor lor de a avea un comportament adecvat la scoala... de ce este nevoie sa "se bucure" daca dirigintele are faima de a fi sever?
poate ca era de dorit un profesor mai "bland", care sa atenueze socul trecerii de la ciclul primar la gimnaziu, nu dimpotriva. de ce se plang parintii daca primesc un profesor mult prea exigent? (repet, nu iau apararea doamnei despre care se vorbeste; ma refer la cazul general, in care parintii spun un lucru-doua la deschiderea anului scolar, doresc anumite conditii-inclusiv sa ia parte la alegerea dirigintelui, apoi retracteaza, pentru ca descopera tardiv ca ceea ce este bun pentru copil nu este intotdeauna acelasi lucru cu ceea ce este placut copilului)
intrebarea mea este: ce facem cu o clasa "lasata moale" in gimnaziu, care devine clasa problema la liceu? este adevarat ca nu trebuie bagata spaima in copilul de varsta mica, dar ce facem cand acel copil ajunge la liceu,dupa patru ani in care a fost lasat relativ liber , si ne trezim cu probleme de absenteism (parintele spune : "eu l-am trimis la scoala, dar nu stiu de ce nu a ajuns"), sau sfidare (parintele spune :"profesorul este de vina, ca nu il stapaneste")- si nu exista nici o modalitate de control (parintele spune "nu il bateti, ca degeaba il bat si eu...", &variante si mai rele)

deci: profesor diriginte mai sever (nu in mod extrem, dar totusi...)=elevi mai calmi la liceu.

alte pareri?
gra2005
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Sep 2005, 16:08

Mesajde gea » 19 Oct 2005, 23:53

Ar trebui ca cineva s-o anunte cumva pe d-na diriginta respectiva sa citeasca acest topic.... S-ar putea sa-i fie de ajutor aceste pareri ...
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Mesajde oana1964 » 30 Oct 2005, 18:08

am citit si eu tot ce s-a postat pe acest topic. ma alatur celor care o trimit pe respectiva profesoara-diriginta la un psiholog pentru ca mie un om cu reactii atat de exagerate nu mi se pare normal si cred ca urletele astea nu sunt decat rodul unor refulari si frustrari majore in viata dansei.
cred ca daca mai multi parinti ar fi uniti si ar actiona intr-un fel, s-ar ajunge la un rezultat. dar trebuie sa aveti dovezi ca doamna tzipa la ore si terorizeaza copiii.

sa fiu in locul dv., zau mi-as invata fata sa foloseasca un reportofon si as inregistra pe ascuns cateva din replicile racnite ale doamnei.
si nu la director m-as duce cu caseta, ci la un ziar. chiar daca ar trebui dupa aceea sa-mi transfer fata la alta scoala.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde marinela » 31 Oct 2005, 09:48

oana164 a spus:

sa fiu in locul dv., zau mi-as invata fata sa foloseasca un reportofon si as inregistra pe ascuns cateva din replicile racnite ale doamnei.
si nu la director m-as duce cu caseta, ci la un ziar. chiar daca ar trebui dupa aceea sa-mi transfer fata la alta scoala.

Nu sunt de acord. Toate problemele trebuie rezolvate intre noi cu calm. Aici are un mare cuvant directorul scolii, care va trebui anuntat ,calm, si care va trebui sa decida solutii. Este unul din "rolurile" directorului! Parintii se pot duce la director sa discute aceasta problema ca fiind o problema ce priveste pe toata lumea. Eu sunt adepta comunicarii sincere cu calm, a discutiilor deschise.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde irina165 » 31 Oct 2005, 11:01

Eu sunt invatatoare, dar si mama a unui baiat de clasa V. Trecerea de la clasa a IV la clasa a V a a fost un soc pentru el, incepand cu volumul de teme, dar si cu atitudinea unor profesori fata de ei. La prima sedinta am pus problema. Ni s-a spus ca ar fi avut ceva probleme acasa. In momentul in care ai intrat la clasa, indiferent de ciclu, trebuie sa te detasezi de celelalte probleme. Nimic nu trebuie sa te afecteze.
Insa nu exista padure fara uscaturi!!! Trebuie sa luam atitudine. Sunt copiii nostri.
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde christa » 03 Noi 2005, 00:45

Irina, in general iti dau dreptate, insa si cadrele didactice sunt si raman totusi oameni (sper!). Bineinteles ca incerci sa te detasezi de probleme (sau cel putin ar trebui), insa depinde poate de gravitatea lor in ce masura si reusesti asta. In cazul faustei s-a depasit masura, e clar ...
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde irina165 » 03 Noi 2005, 08:32

Christa, si eu iti dau dreptate. Suntem oameni si tocmai de aceea trebuie sa ne putem controla. Nu cred ca a existat vreodata vreun cadru care sa nu fi avut probleme acasa sau la alta clasa si, totusi, nu se intampla asa ceva. Unii incearca sa se impuna atat in fata copiilor, cat si a parintilor, dar nu provoaca decat teama si repulsie. Cate nu aud in mijoacele de transport in comun despre noi! De multe ori nici nu-mi mai vine sa spun ca lucrez in invatamant. Atitudinea unora se reflecta asupra noastra, a tuturor. Vedeti la televizor ce se spune despre noi!
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori