Profesor limba franceza debutant

Mesajde franziska49 » 25 Aug 2009, 15:05

Buna ziua ingrid21, bine ai venit pe forum si FELICITARI pentru titularizare !
In primul rand intre 1-14 septembrie vor avea loc Consfatuirile cadrelor didactice de unde vei afla multe lucruri (detalii de la colegii din catedra);
Tot de la colegi vei afla si situatia manualelor din liceu si alte materiale auxiliare ce exista in liceu (cele pt clasele IX-X ar trebui sa fie deja in scoala, cele pt clasele XI-XII se cumparau de catre elevi la propunerea prof, dar acum cu noul cod al educatiei vom mai vedea...); manualul nu este obligatoriu, daca nu-ti place un text din manual poti sa vii tu cu un text adaptat la nivelul clasei (o sa mai discutam despre asta daca o sa doresti)
Dupa ce vei afla orele si clasele la care vei preda anul acesta, vei trece la planificarea materiei dupa Programa scolara pentru fiecare clasa (asta tot de la Consfatuiri ar trebui sa afli, noua ni se da un CD cu toate programele, dar avem si un Ghid metodic al prof de lb franceza scris de o colega prof metodist si inspectoarea de specialitate); in Programa gasesti si Obiectivele de referinta sau Competentele specifice (se pun cifrele-spatiu redus); se intocmeste cate o planificare la fiecare clasa, daca ai de ex 9 A,B faci doar una;
Termenul limita de predare (iti faci si tu o copie) a planificarilor este cerut de directorul unitatii, se dau intai la vizat sefului de catedra si apoi directorului. Evident ca se fac planificari mai intai anuale si apoi semestriale, pentru fiecare clasa.
Sper ca in mare am raspuns la intrebarile puse; sper, de asemeni, sa te ajute si colegii din liceu, oricum noi mai suntem pe aici, mai vii pe la noi, te apteptam cu mult drag.
Mult succes in noul an scolar !
Numai bine !
franziska49
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Oct 2007, 05:18

Profesor limba franceza debutant

Mesajde ingrid21 » 25 Aug 2009, 16:47

Buna ziua!Imi fac curaj iata, si va scriu desi va urmaresc de foarte mult timp activitatea pe forum.Sunt profesor debutant, am participat anul acesta pentru prima data la examenul de titularizare si am luat post la un liceu din orasul meu.Am in schimb,mai multe nelamuriri...Am observat ca ati postat diverse mateiale:proiecte,planificari,etc...Intrebarile mele ar fi urmatoarele:cine alege manualele in functie de care imi voi face eu planificarile?Eu ca profesor, sau se aleg la nivel de catedra?Cate planificari trebuie sa fac eu?Ca am vazut si planificari anuale,si semestriale...De unde voi lua competentele vizate?(am vazut pe un model ca sunt prescuratate printr-o serie de numere)...Exista un termen limita pana la care se predau aceste planificari?Va rog sa ma ajutati fie si cu un sfat deoarece sunt la inceput de drum si sunt foarte nedumerita.Am urmat in facultate modulul psihopedagogic dar aceste aspecte nu au fost abordate.Va multmesc!
ingrid21
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Sep 2008, 21:58


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron