profesor limba engleza in grecia

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

profesor limba engleza in grecia

Mesajde 19x2003 » 20 Sep 2009, 11:36

a incercat cineva acest pas. din [ne]fericire eu trebuie sa'l incerc si nu am nicio informatie. drept urmare orice sfat sau indrumare este de folos.multumesc
19x2003
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Mar 2006, 00:52

Re: profesor limba engleza in grecia

Mesajde aliceg » 12 Apr 2010, 21:48

cu intarziere ... DA, eu am incercat, nu in Grecia, ci in State. Momentan sunt profesoara de Engleza in State. Nu am crezut ca e realizabil, insa e... e gratis si e sigur. sunt aici deja de 3 ani si tocmai mi s-a prelungit contractul cu inca 2 ani. Cauta profi de mate, stiinte, biologie... cam toate materile. Daca e careva interesat, just let me know !
aliceg
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2005, 12:54

Re: profesor limba engleza in grecia

Mesajde oanamihaela » 15 Apr 2010, 16:01

Pentru aliceg: pentru ca in Romania se prevede un somaj crescut mai ales in randul profesorilor de liceu, iar la stiinte cu precadere, poate ar fi bine sa ne furnizezi informatii suplimentare, astfel incat profesorii mai tineri sa poate sa plece in SUA. Unde se poate aplica pentru plecarea in SUA si care sunt cerintele obligatorii?
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Re: profesor limba engleza in SUA

Mesajde aliceg » 16 Apr 2010, 15:17

In primul rand- nu e doar pt profesorii tineri; am cunoscut atat profesori romani cat si profesori straini care au trecut de mult pragul de 30 de ani. Singura cerinta e sa vb engleza flunent si sa ai carnet de conducere de cel putin 3 ani. Nici nu am visat sau nici nu am crezut ca eu- profa in State se poate realiza- insa, dupa mai putin de 1 an de la aplicare- am ajuns aici. Odata ajuns aici realizezi cat de mare e lumea asta si cate posibilitati ai; Ok- vifprogram.com - VIF e compania care recruteaza profesori din intreaga lume. Nu costa bani, singurul lucru ce trebuie platit e o taxa Sevis care va trebuie la Ambasada si taxa de ambasada. Ei ofera bilet de avion dus-intors pt primul an; ajungi, te ridica de la aeroport, mergi la o sesiunde de orientare la hotel (platit de ei) pt 3-4 zile si apoi mergi in districtul tau; de asemenea iti ofera un imprumut fara dobanda de 2000$ care sa te ajute la inceput. Acolo un profesor VIF te astepta si e Advisorul tau care te va ajuta sa te descurci in primele zile, sapt. Puteti sa veniti cu sotul si copiii (sub 18 ani parca). Eu sunt aici cu sotul meu de 3 ani deja- tocmai contractul s-a prelungit cu 2 ani si suntem happy. Salarul- in functie de anii de experienta de acasa. Eu sunt acum in anul 7 de profesorat iar salarul meu e de 35.000 $/ an; suntem platiti 10 luni si dupa taxe raman cu 2700 $. Avantaje- tehnologie, tehnolohie, tehnologie, fiecare lucreaza 8 ore, nu exista catedra de 18 ore sau ore suplimentare, fiecare cu treaba lui, toata lumea e gata sa te ajute, curatenie, materiale- wow, niciodata nu mi-am imaginat, tot ceea ce isi doreste un profesor; masina, cumparaturi, oportunitati de calatorie, pt ca totul e atat de ieftin; si multe altele. Dezavantaje- prea putine, esti departe de casa, cultura generala a copiilor uneori lipseste :D, insa problemele de disciplina- aceleasi ca si acasa. Ar fi pagini si pagini de scris despre experienta mea aici- eu una consider ca fiecare zi aici a meritat, si dupa ce se termina contractul aici- lumea larga e deschisa !!!!
aliceg
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2005, 12:54


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori