Profesor itinerant

Re: Profesor itinerant

Mesajde chocolate_babka » 03 Noi 2014, 10:26

nu,aveti si dvs vacanta
chocolate_babka
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Feb 2010, 12:20

Re: Profesor itinerant

Mesajde Mirela_stefania » 17 Mar 2015, 20:28

Sunt profesor de sprijin si intampin o problema: pana la ce clasa poate preda profesorul de sprijin? eu stiu ca se lucreaza doar cu copii din clasele I-VIII. Eu lucrez la Liceul Tehnologic Special ca suplinitor, mai nou ni se cere modulul 2 psihopedagogic, intrebarea mea este: are sau nu nevoie profesorul de sprijin de modulul doi pt a putea preda? Ma poate ajuta cineva?
Mirela_stefania
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Sep 2012, 15:39

Re: Profesor itinerant

Mesajde carmendinca1980 » 16 Apr 2015, 19:17

Buna ziua,
Pentru a ocupa un post de profesor itinerant este necesara absolvirea facultatii de psihologie sau este suficient un curs postuniversitar de psihopedagogie speciala ?
carmendinca1980
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Iul 2008, 14:22

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 13 Dec 2015, 16:21

Buna ziua! Sunt invatatoare si as vrea sa stiu cum se infiinteaza un post de profesor itinerant. Elevii trebuie testati, inainte de a aproba postul sau e suficienta parerea invatatorilor ca directorul sa ceara un astfel de post si mai apoi profesorul de sprijin sa intocmeasca dosarele pentru ca acei elevi sa fie testati de o comisie?
Va multumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde sportiv » 13 Dec 2015, 20:33

Am găsit asta!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 08 Dec 2016, 00:03

Bună seara! Aş dori să ştiu cum este "cotat" un astfel de elev la efectivul clasei, cât 2 sau 3 elevi.
Mulţumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 02 Mai 2017, 21:49

Buna seara! As dori sa stiu cine intocmeste Planul de servicii individualizat pentru copiii cu CES, in conditiile in care in scoala nu exista prof. itinerant sau consilier educativ.
Multumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde sportiv » 02 Mai 2017, 22:20

Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 24 Iul 2017, 08:21

Bună ziua! Sunt educatoare și aș dori să mă detașez pe un post de profesor itinerant. Cine mă poate ajuta cu niște sfaturi, dacă să fac acest pas (argumente pro și contra).
Vă mulțumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde sportiv » 24 Iul 2017, 15:31

Aici!
https://www.edu.ro/sites/default/files/ ... %C4%83.pdf

Art. 8. - (1) Pentru ocuparea unui post de profesor itinerant şi de sprijin trebuie îndeplinite
cumulativ următoarele condiţii:
a) absolvirea cu diplomă a studiilor universitare de licenţă, cu calificarea în psihopedagogie
specială, psihologie sau pedagogie;
b) absolvirea unui master didactic cu durata de 2 ani, cu una din specializările din domeniul
psihopedagogic;
c) efectuarea unui stagiu practic, cu durata de un an şcolar, realizat într-o unitate de
învăţământ, în funcţia didactică corespunzătoare studiilor, sub îndrumarea unui profesor
mentor cu experienţă în educaţia specială.
(2) Posturile de profesor itinerant şi de sprijin pot fi ocupate şi de absolvenţii unei instituţii
de învăţământ superior, studii de lungă durată, cu calificarea în psihopedagogie specială,
psihologie sau pedagogie.
(3) Absolvenţii altor specialităţi/facultăţi, titulari pe catedrele de profesor itinerant şi de
sprijin, trebuie să îşi completeze studiile în termen de 6 ani de la aplicarea prezentei
metodologii, prin master de 2 ani în psihopedagogie sau studii universitare de licenţă nivel 1
Bologna în domeniul psihopedagogiei.
Art. 9. - (1) Posturile didactice de profesori itineranţi şi de sprijin sunt normate în cadrul
unităţilor de învăţământ special, fiind ocupate prin concurs în conformitate cu prevederile art.
89 din Legea nr. 1/2011.
(2) În situaţia în care într-un judeţ nu există o unitate de învăţământ special, profesorul
itinerant şi de sprijin este încadrat de către unitatea de învăţământ de masă care are cei mai
mulţi copii/elevi cu CES integraţi.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 26 Iul 2017, 15:24

Am terminat Psihologie - ciclul I Bologna. As dori sa stiu daca este o alegere buna, eventual parerea celor care lucreaza pe astfel de posturi.
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde sportiv » 26 Iul 2017, 18:09

cosminrazvan scrie:Am terminat Psihologie - ciclul I Bologna. As dori sa stiu daca este o alegere buna, eventual parerea celor care lucreaza pe astfel de posturi.

În sistem este NEVOIE MARE de profesori itineranți! Este doar alegerea dumneavoastră! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 11 Aug 2017, 11:33

Bună ziua! Aș dori să știu care este diferența între profesor psihopedagog și profesor psihopedagogie speciala pentru o catedră de educație speciala. Vă mulțumesc anticipat! Vacanță plăcută în continuare!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 27 Aug 2017, 20:40

Bună ziua! Am o nelămurire, în ce privește ocuparea unui post în timpul anului școlar. Lucrez ca educatoare și aș fi vrut să mă detașez pe un post de profesor itinerant într-o altă școală, dar postul nu s-a scos. Dacă se scoate după începerea anului școlar cum îl pot ocupa prin concurs scris sau concurs de dosare ( un gen de detașare ). Vă mulțumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: Profesor itinerant

Mesajde cosminrazvan » 27 Aug 2017, 20:43

SCUZE!!! Examen scris sau concurs de dosare? Mulțumesc pentru înțelegere!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori