PROFESOR , INSTITUTOR

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

PROFESOR , INSTITUTOR

Mesajde laurian » 09 Oct 2007, 23:13

Sper ca stiti de petitie semnati-o pentru ca s-ar putea sa fim considerati profesori toti cei cu studii superioare cum ar fi normal.Atunci nu mai este nevoie de diferente. Suntem foarte multi si sper sa ne auda cine trebuie sa nu continuie cuaceasta discriminare.
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Mesajde mihaela_pavel1971 » 12 Oct 2007, 06:54

Am semnat deja de asta vara,asteptam vesti noi...pe mine chiar m-ar interesa sa aflu odata pentru totdeauna cum voi fi numita dupa terminarea studiilor.Nu de alta,dar vreau sa stiu daca "rimez" cu normele UE sau nu.
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

despre ...nume...

Mesajde stephany » 20 Oct 2007, 16:12

Buna!!!Eu nu mai inteleg ce e babilonia asta...Ce se intampla?cred ca lucrurile au scapt de sub control si aici nu e nimeni vinovat decat ministerul educatiei.De ce nu lasa oamenii in pace?De ce este obligat un invatator care are 20 de ani experienta sa se intoarca din nou la scoala?Desigur ca perfectionarea permanenta este benefica dar a face facultate la 50 de ani numai de dragul unor idei ca tre sa-ti schimbi numele din invatator in nu stiu ce este o tampenie.Eu cred ca toti invatatorii care au peste 20 de ani experienta sunt oameni minunati (sa nu uitam ca noi suntem form,ati de acesti oameni care nu au decat liceul )si uitati nu suntem buni?Si mai cred ca daca acesti oameni fac o facultate cu mare chin (marefer la bani la timp etc)nu schimba cu nici un chip tinuta cadrului didactic formata in ani.de altfel cei tineri ,care nu au absolvit liceul pedagogic dar care au urmat cursurile unei universitati,sunt calificati corespunzator ,deci daca stau si ma gandesc balanta este la nivel egal.
Eu as zice asa(desigur ca nmumai cu asta raman)sa fie schimbat denumirea din invatator in profesor (fara institutorIsauII,sau prof I sau ....)Inccadrarea sa fie identica ptr toata lumea(cu timpul toata lumea va avea facultate,cum este si firesc)Cand ma refer la incadrare ma refer strict la bani.fiecare sa aiba o suma de bani egala apoi in functie de pregatirea fiecarui individ sa i se mai acorde o transa de salarizare.Aici imi vor sari in cap colegii mei ,,doar cu liceul,,.Dar eu spun ca daca un prof tanar are bani in plus ptr facultate si un prof mai in varsta are ptr ca se compenseaza cu vechimea.Cel tanar nu are .Apoicred ca nici la restrangere de activitate nu ar trebui sa influienteze acest lucru.De ce ?simplu...a face un liceu in acesti ani (de dupa revolutie)nu este chiar atat de greu pe cand a face liceul pedagogic era un lucru.sa va amintiti cat de greu era numai examenul de admitere.Nu vreau sa supar pe nimeni spun doar numai lucruri firesti.Iar atunci cand apar probleme la scoala de genul ,,cine pleaca,,ar trebui ca alte sa fie criteriile nu numai decat facultatea sau liceul .Nu asta arata capacitatea unui cadru didactic.Stie tata lumea ca s-a ajuns acum ca toata lumea are facultate si nu una si vreo 3....nu este greu sa o faci.....ai bani ...ai ceva timp...platesti niste cursuri si gata..Eu cred ca daca s-ar renunta la titulatura ar fi minunat fiecare ar opta ptr scoala dorita esti bun ..stai nu ...pleci si mai cred ca ar trebui sa ramana in scoala cel care are ani mai multi adica cel care ,,rezista mai mult in scoala,,ptr ca nefiind titulatura fiecare va cauta sa munceascamai mult si mai bine temandu-se ptr postul lui care ar putea sa dispara intr-un an.Cred ca este o concurenta egala iar daca zic sa ramana cel care ani mai multi in scoala respectiva o zic ptr ca acel care ramane mai muti ani (in aceste conditii)este bun.
O zi tare buuuuuna!!!
stephany
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Sep 2007, 05:48

Mesajde razvi » 13 Ian 2008, 21:48

Citeste noul statut si vei vedea ca acolo apare profesor pentru inv. primar, invatator, institutor etc.
razvi
 
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2007, 21:39

Mesajde massy_66xxx » 17 Feb 2008, 18:38

Sunt invatatori tineri care,,mor " pe la cursuri de perfectionare, simpozioane etc. si-si fac treaba si la clasa de frica restrangerii posturilor, dar si pentru ca le pasa de ei si de altii si sunt si invatatori in varsta care-si fac treaba la clasa, dar pentru care vechimea in invatamant si in scoala(?) continua sa reprezinte un criteriu de ,,competenta", multora dintre acestia fiindu-le straina notiunea de ,,perfectionare", considerand ca ceea ce le-a oferit lic.ped., la un moment dat, e valabil toata viata. FALS!!! Multe din ceea ce liceul pedagogic ne-a invatat nu mai sunt valabile sau n-au fost niciodata valabile.
massy_66xxx
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Mar 2007, 19:29

Mesajde mitucs » 01 Mar 2008, 19:58

Razvi!
Ţi-aş mulţumi tare mult, dacă mai ajuta.
Unde ai citit despre funcţia: profesor în învăţământul primar?
Eu nu mai ştiu ce să cred.
Nouă acum ne-au arătat noul statut, unde încă nu apare această funcţie în înv. primar.
Eu am terminat Colegiul Universitar de Institutori (UBB) şi am primit diplomă numai de absolvire, (cu toate că am dat examen de licenţă),cu care m-au încadrat doar ca inst. II. Acum m-am înscris pentru un an suplimentar pentru continuarea studiilor şi ni s-a promis că vom primi funcţia de prof. în înv. primar. Dar nu aşa se vede din noul statut.
Te rog, ajută-mă!

Mersi
mitucs
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Sep 2007, 13:11

Mesajde dumitza » 01 Mar 2008, 23:48

:D
Cauta pe www.edu.ro centralizatorul :!:
dumitza
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Sep 2007, 22:46

Mesajde iubitik07 » 17 Mar 2008, 18:43

vreu si eu aceasta petitie! unde pot sa o semnez? multumesc!
iubitik07
 
Mesaje: 33
Membru din: 15 Mar 2008, 14:10


Mesajde dascalitza » 26 Mar 2008, 16:36

am vazut centralizatorul !
isi bat joc de noi nici vb de postul de profesor !
bine ca aruncam noi banii pe fereastra!
dupa 4 ani de facultate ! m-am incris si eu la bazaconia asta de PIPP, macar daca ar fi numai atat dar cand 2 ani de scoala ma costa 40 mil. lei + dati bani pe drum, cartile profesorilor pe care suntem obligate sa le cumparam.
Cat timp vom mai fi umiliti/umilite?
dascalitza
 
Mesaje: 17
Membru din: 14 Feb 2008, 19:31

Mesajde gherghescudoina » 26 Mar 2008, 23:16

unde l-ai văzut? dă un link te rog!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde aalliinnaa » 28 Apr 2008, 15:16

gherghescudoina scrie:unde l-ai văzut? dă un link te rog!


Este vorba despre noua lege a invatamantului si noul statut al personalului didactic care au fost puse in dezbatere si pe prima pagina a forumului. Lega inca nu este aprobata dar se va aproba pana in toamna. In ea se specifica faptul ca apare o noua titulatura in inv primar si prescolar: profesor ptr inv primar sau prof pentru inv prescolar.

http://www.didactic.ro/files/secretaria ... rsitar.pdf

http://www.didactic.ro/files/secretaria ... dactic.pdf

V-am deschis legile, insa nu va spun si pagina unde gasiti propunerea. Va las totusi sa le cititi ca sunt interesante... :)
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava


Înapoi la Programa scolara Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori