prof. Gianina Duduiala - Scoala "Avram Stanca" Petrosani

Expozitie concurs de lectii, prezentari PowerPoint

Note Acordate

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Mesajde grig_dumitru » 17 Ian 2009, 12:54

Foarte util material pentru copiii care participa la concursurile de fizica !
Si foarte frumos conceput, activ, antrenant, cu sarcini de lucru bine concepute ! Felicitari
grig_dumitru
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mar 2008, 20:58

Mesajde vali_nistor74 » 22 Ian 2009, 12:23

felicitari si multumesc pentru lectie, chiar aveam nevoie de o lectie cu aceasta tema, si e prima data cand gasesc.
vali_nistor74
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Ian 2009, 14:13

Mesajde kristina_racoasa » 23 Ian 2009, 18:45

Cred ca era bine sa dezactivati click-ul. Daca din greseala dati click pe slide acesta se schimba.
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde laurentziu_roshu » 23 Ian 2009, 22:25

eu dimpotriva apreciez ca din punct de vedere tehnic, lucrarea este foarte buna. De altfel si click-ul este dezactivat exact acolo unde trebuie adica la slideurile de teste exercitii. Iar la slideurile ce prezinta notiunile teoretice este chiar bine de a permite elevului sa poata avansa la slideul urmator, dupa ce a terminat de citit un slide, asa cum de altfel chiar se intampla in lectia de faţĂŁ, ca de altfel si in multe alte lectii din aceasta expozitie, ceea ce este un lucru pozitiv.

Dar dincolo de chestiunile tehnice, cred ca fair-play-ul ar trebui sa primeze si in aceasta expozitie, nu vad rostul afirmatiilor care cauta nod in papura la multe dintre lectiile prezentate aici , in definitiv e o expozitie de lectii interactive in primul rand, si nu un concurs incrancenat. Am venit cu totii aici doar ca sa prezentam lectii , nu sa concuram intre noi.
Lectiile prezentate in aceasta expozitie sunt dintre cele mai reusite din cele ce se gasesc pe siturile educationale , totusi au parte de cele mai multe note de 1....

Succes tuturor. In toate activitatile (nu doar in aceasta expozitie...)
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde ochiul_noptii » 23 Ian 2009, 22:40

De gustibus et coloribus, non disputandum
ochiul_noptii
 
Mesaje: 65
Membru din: 03 Ian 2009, 10:08

Mesajde kristina_racoasa » 23 Ian 2009, 23:11

laurentziu_roshu scrie:Dar dincolo de chestiunile tehnice, cred ca fair-play-ul ar trebui sa primeze si in aceasta expozitie, nu vad rostul afirmatiilor care cauta nod in papura la multe dintre lectiile prezentate aici


Nu stiu la ce va referiti cand spuneti ca ar trebui sa primeze fair-play-ul. Nu caut nod in papura , doar mi-am spus parerea.
Si eu am primit observatii si note de "1" si m-au deranjat . E bine ca in viata sa stim sa primim si sfaturi si nu imediat sa protestam.
Repet: a fost doar o sugestie...
Daca cititi regulamentul o sa vedeti ca fiecare lucrare trebuie sa aiba si bibliografie. [/quote]
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde laurentziu_roshu » 23 Ian 2009, 23:25

kristina_racoasa scrie:
Nu stiu la ce va referiti cand spuneti ca ar trebui sa primeze fair-play-ul.
[/quote]

:wink: chiar... ?

dar nu are rost sa polemizam aici unde nu este pagina lectiei nici unuia din noi....
putem sa polemizam in paginile noastre de exemplu
Apoi , si eu am primit note de 1 dar nu-mi pasa....
Si daca am primit note de 1 nu inseamna ca trebuie sa dam si noi .
Si , daca mai avem si comentarii cam malitioase pe la lectiile noastre, nu inseamna ca trebuie sa facem si noi astfel de comentarii
Numai bine
Ultima oară modificat de laurentziu_roshu pe 24 Ian 2009, 00:18, modificat 1 dată în total.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde kristina_racoasa » 23 Ian 2009, 23:28

Sunteti sigur ca am dat note de 1? Puteti proba afirmatia? :roll:
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde laurentziu_roshu » 23 Ian 2009, 23:34

kristina_racoasa scrie:Sunteti sigur ca am dat note de 1? Puteti proba afirmatia? :roll:


Dar nici nu am spus asta....
La o citire atenta , se observa ca am spus ca s-au dat note de 1 . Dar nu m-am referit la cine le-a dat , nici nu conteaza, si nici n-am dat vreun nume. Chiar... ar conta cine ?
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 23 Ian 2009, 23:35

cât despre comentarii .... se cam probeaza. Din pacate
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde kristina_racoasa » 23 Ian 2009, 23:39

laurentziu_roshu scrie:cât despre comentarii .... se cam probeaza. Din pacate

:? De la a comenta( a da un sfat) si pana la a da nota este diferenta. Nu vreau sa fiu perceputa ca "oaia neagra" a topic-ului. Succes tuturor in continuare! :lol:
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde laurentziu_roshu » 23 Ian 2009, 23:41

Da, dar sfatul dat era gresit , din punct de vedere tehnic.
Decat sa dam sfaturi gresite, mai bine nu dam . Succes pe viitor
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde kristina_racoasa » 23 Ian 2009, 23:46

Atunci ce rol aveau acele butoane pe slide? Daca din greseala se da click? Avantajul este ca se merge din slide in slide . Dar de ce ne "contram" oare? :shock: Sa lasam profesionistii sa-si faca treaba!
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa

Mesajde laurentziu_roshu » 24 Ian 2009, 00:00

Nu-i scopul meu nici de a contra, nici de a polemiza. Doar mai spun ca prin comentariile facute trebuie sa-i ajutam pe cei care studiaza lectiile din aceasta expozitie, in dorinta de a creea apoi lectii proprii pe baza lor.
Si in sensul asta, ca sa raspund la intrebare, in primul rand butoanele permit intoarcerea la slide-ul anterior, daca elevul nu a inteles ceva , si vrea sa revada slideul anterior pentru a intelege. De asemenea , rolul de a reveni la prima pagina (home) ... care e si pagina cu meniul. Deci scopul principal nu e doar avansarea la slideul urmator ; unul din butoane permite asta, aici insa se pot oferi si optiuni suplimentare de avansare prin click pe pagina , optiune utilizabila la partea de prezentare a notiunilor teoretice . De altfel, programul powerpoint are o gama mult mai diversificata de butoane de actiune. Dezactivarea avansului ;la click se face la slideurile de exercitii, asa cum e de altfel facuta in mai toate lectiile prezentate aici, si in aceasta din pagina, de aceea comentariul era inutil. Mai mult, el poate induce deruta celor care doresc sa creeze pe baza modelelor prezentate aici. Scopul expozitiei e de a oferi modele si idei tehnice. In schimb, expozitia nu are deloc scopul de a-i bulversa pe cei care doresc sa invete sa creeze pe baza modelelor prezentate aici , cu diverse comentarii care, de fapt sunt mai degraba malitioase dar gresite tehnic, sau pur si simplu inutile ori discutabile. Cand dam un sfat , el trebuie dat in deplina cunostinta de cauza. Altfel, sfatul nu-si mai are rostul.
Cu toata stima,
Laurentziu Rosu
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde magdalenaionescu » 27 Ian 2009, 18:47

Multe dintre imaginile utilizate sunt inutile pentru mesajul lectiei. Cred ca unele imagini mai mult distrag atentia elevilor de la mesajul lectiei. In rest, imi place!
magdalenaionescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 08 Ian 2009, 15:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Expozitia Concurs "Lectia in PowerPoint"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori