probleme chimie

probleme chimie

Mesajde mar-96 » 29 Dec 2015, 15:22

Sunt anul I la universitatea politehnica bucuresti.Pentru laborator mi s-au dat de facut acasa cateva probleme pe care nu stiu sa le fac din pacate...
As avea nevoie de cineva binevoitor care ar dori sa imi rezolve si mie problemele :D

Enunturile:
3. a) Să se calculeze entalpia liberă standard G0 pentru următoarea reacţie de echilibru:

b) să se scrie lanţul electrochimic al pilei electrice reversibile a cărei reacţie de descărcare este reacţia de mai sus;
c) să se scrie reacţiile la anod şi la catod;

4. Pila etalon Weston cu lanţul electrochimic (+) Hg/Hg2SO4/Cd SO4/CdHg (-), în care reacţia de celulă este:
Cd + Hg2SO4 Cd2+ + 2Hg + SO42-
Tensiunea electromotoare, E, depinde de temperatură şi este dată de ecuaţia:
E = 1,0183 + 4,06∙10-5 (t-20) – 9,5 ∙10-7 (t-20)2 + 10-9 (t-20)3
Să se calculeze t.em. şi entalpia liberă standard , la temperatura de 25o C şi puterea pilei dacă trece un curent de descărcare de 0,4 A.

5. O celulă de conductivitate cu constanta de 0,2 cm-1 conţine o soluţie de KCl de concentraţie 0,5 N şi are o conductivitate de 0,05 -1cm-1. Ştiind că gradul de disociere este 0,78 să se calculeze: rezistenţa soluţiei, conductivitatea echivalentă, conductivitatea echivalentă limită şi conductanţa soluţiei.



8. O conductă subterană de fier este acoperită cu un strat de cupru. Să se specifice ce rol are stratul de cupru. Să se scrie reacţiile care au loc în momentul fisurării stratului de cupru.
9. O piesă de fier expusă coroziunii atmosferice este acoperită cu un strat protector de zinc care s-a fisurat. Să se scrie reacţiile care au loc şi să se facă aprecieri asupra piesei de fier.
10. Câte grame de Cd se corodează într-un mediu acid dacă în urma reacţiei se degajă un volum de 33,6 L H2 în condiţii normale. Scrieţi reacţiile ce au loc la electrozi. Recalculaţi cantitatea de Cd corodată dacă Cd este protejat cu Zn (motivaţi raspunsul prin reacţii la electrozi) MFe= 56 g, .
Fişiere ataşate
chimie.pdf
ca sa se vada mai bine am incarcat un fisier PDF ce contine enunturile problemelor
(52.16 KiB) Descărcat de 608 ori
mar-96
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Dec 2015, 15:17

Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator