probleme chimie

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

probleme chimie

Mesajde leecosmin » 07 Dec 2008, 15:44

1. La descompunerea termica a etanului in anumite conditii , au loc reactii de dehidrogenare si cracare si se obtine un amestec gazos care contine in procente de volume 35,84% etena , 32,26% hidrogen , restul metan si etan. Care este procentul de etan transformat ?

2. Se supun hidrogenarii catalitice 179,2 l amestec de etan si etena (c.n.). Stiind ca dupa consumarea hidrogenului necesar hidrogenarii etenei din amestec presiunea din cilindrul de otel cu V = 60 l , in care se afla hidrogenul , scade de la 10 atm la 7,94 atm la temperatura constanta de 27oC , se cere raportul molar etan / etena din amestecul initial.

3. Prin dehidrogenarea unei hidrocarburi X se obtine o hidrocarbura Y. Daca 0,15 moli hidrocarbura Y reactioneaza cu 24 g Br2 se obtin 30,3 grame produs de aditie.Care este randamentul dehidrogenarii , daca din 55 g hidrocarbura X se obtin 50,4 l amestec de gaze ?

am o rugaminte macar una dintre ele daca nu toate
leecosmin
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Dec 2008, 15:39

Mesajde grig_dumitru » 27 Ian 2009, 19:06

Cred ca e bine sa inveti folosind situl didactic, dar nu cred ca e bine sa ceri rezolvari gata facute. Mai ales ca in general , in manualele de chimie sau si in culegerile de probleme , sunt si exemple de probleme rezolvate. Studiaza problemele rezolvate din manual, si apoi ar trebui sa le poti rezolva singur pe celelalte! Doar sa incepi sa inveti cu incredere si fara teama ca pierzi timpul invatand. Intr-un sfert de ora poti rezolva problema !
grig_dumitru
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mar 2008, 20:58


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori