Problema-joc SUPERCHIM

Problema-joc SUPERCHIM

Mesajde maria_oniga » 25 Mai 2009, 17:56

Inlocuiţi literele a-d cu formule chimice astfel încât schema-program să fie posibilă.
a + b = c
a + b = d
b + d = c
c + a = d
După ce aţi găsit formulele, deschideţi fişierul SUPERCHIM anexat, completaţi tabelul, salvaţi-l şi-l ataşaţi iar ca jocul să poată continua.
Atenţie! Parola fişierului SUPERCHIM este numele substanţei d (scris cu litere mici, fără spaţiu între cuvinte). Evident pot deschide fisierul doar cei care rezolva problema.
Succes!
Fişiere ataşate
SUPERCHIM.xls
(14 KiB) Descărcat de 93 ori
Ultima oară modificat de maria_oniga pe 08 Sep 2009, 15:17, modificat de 3 ori în total.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde catalinbalan » 13 Iul 2009, 15:20

vad ca au downloadat destul de multi tabelul (42 pana acum) dar in afara de organizator nu l-a completat nimeni . Chiar nu ati reusit sa rezolvati problema (foarte simpla) sau nu ati reusit sa faceti uploadul ? Daca va apare o eroare dupa ce ati reusit sa deschideti fisierul xls va rog sa o contactati pe doamna ce a propus acest test .
catalinbalan
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Apr 2009, 06:55

Mesajde victor_91 » 13 Iul 2009, 20:53

daca nu faceati azi o postare aici domnule Balan... uitam de tot de joculetul asta.... am mai downladat eu odata documentul dar am uitat sa rezolv jocutelul....intr-adevar este foarte simplu... dar nu stiu ce sa fac... sa scriu rezolvarea sau sa mai asteptam... :?:
victor_91
 
Mesaje: 44
Membru din: 15 Mar 2008, 17:47
Localitate: Tecuci, Galati

Mesajde maria_oniga » 18 Iul 2009, 23:03

Da, intr-adevar, jocul e foarte simplu, in afara ciudateniei schemei-program, totul se rezuma la cunostinte de clasa a VII-a. Cei care au downloadat tabelul, probabil au facut-o din curiozitate, fara sa fi rezolvat schema sau poate au rezolvat-o, asa cum afirma dl "catalinbalan" sau "victor91" dar n-au vrut sa continue jocul, eu n-am de unde sa stiu. Cat priveste intrebarea lui "victor91" (daca sa dati raspunsul schemei?) as prefera, asa cum am intentionat, sa respectati cerintele jocului, adica sa completati tabelul, sa-l salvati dupa completare si sa-l atasati iar la aceasta rubrica. In acest mod poate "spargeti gheata" si vor continua si altii, poate chiar ca unii profesori sa implice si elevii. Pentru ei l-am gandit (mai ales) dar stiu ca e greu sa-i implicam. Ei ar simti cu mult mai mult satisfactia reusitei. Nu pot obliga pe nimeni sa se implice, dar faptul ca veti completa tabelul si-l veti atasa in forma noua e deja dovada reusitei, astfel vor aparea in tabel toti cei care au rezolvat schema. In plus, probabil v-ati dat seama ca nu doar eu pot verifica in orice moment tabelul, ci absolut toti cei care rezolva schema, respectiv deschid tabelul. Nu e vreo problema dificila sa i se dea rezolvarea, tocmai de aceea am propus-o sub forma unui joc ca astfel sa se implice mai multi. Ca n-au facut-o inca...
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

joc

Mesajde mhudisteanu » 25 Aug 2009, 18:52

:lol:
Sorry, but the maximum filesize for all Attachments is reached. Please contact the Board Administrator if you have questions.
:oops: Nu pot atasa tabelul
mhudisteanu
 
Mesaje: 9
Membru din: 09 Iun 2007, 19:35

Mesajde maria_oniga » 03 Sep 2009, 16:30

S-a rezolvat. Acum se poate atasa tabelul. Probabil din cauza restructurarii forumului s-a produs aceasta disfunctionalitate. Se pierduse chiar si fisierul initial atasat. L-am atasat si pe acela din nou. Ar mai trebui rezolvata problema diacriticelor care acum mai mult incurca facand textul aproape ilizibil sau oricum greu de descifrat.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Problema-joc SUPERCHIM

Mesajde lacrymvl » 08 Sep 2009, 14:06

carbon
lacrymvl
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2005, 21:18

Re: Problema-joc SUPERCHIM

Mesajde maria_oniga » 08 Sep 2009, 18:33

V-as ruga sa urmati cerintele jocului, asa cum sunt ele formulate in primul post. Datorita restructurarii forumului textul scris cu diacritice era aproape ilizibil. De asemenea fisierul cu tabelul anexat se pierduse. Acum s-au rezolvat aceste probleme, asa incat va rog sa raspundeti prin reatasarea tabelului completat. De altfel se cere substanta d (evit ghilimelele pentru ca acestea sunt inca nerecunoscute pe forum) si am specificat ca numele acesteia e format din mai multe cuvinte. Sau ati dorit sa "lansati" doar o idee?
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Problema-joc SUPERCHIM

Mesajde lacrymvl » 09 Sep 2009, 15:08

Daca raspunsul corect este d, atunci e :arrow: monoxid de carbon
lacrymvl
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Noi 2005, 21:18

Re: Problema-joc SUPERCHIM

Mesajde maria_oniga » 09 Sep 2009, 15:41

Multumesc pentru inchiderea jocului. Poate totusi erau si altii care voiau sa rezolve schema. Cred ca am fost destul de explicita in cerintele jocului inca de la primul post.
Regret ca n-ati inteles ce-am scris nici atunci, nici in celelalte interventii.
Intr-un joc e bine sa respecti regulile propunatorului. Sau sa nu participi.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron